Turska vidi Hrvatsku kao interesantnu investicijsku destinaciju u koju u kratkom roku ima namjeru uložiti oko 200 milijuna eura, najavio je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan u srijedu na Hrvatsko-turskom gospodarskom forumu koji je okupio čak 600 sudionika u Zagrebu.
"Mislim da ćemo samo u turističkom sektoru uskoro postići trostruko veća ulaganja. Petsto milijuna dolara su vrijedne privatizacije koje se događaju u Hrvatskoj i to su projekti koji nas interesiraju. Posebno je važna ekološka poljoprivreda, projekti navodnjavanja, a plodna zemlja, obrazovana radna snaga i dobra infrastruktura te blizina Europe su velike hrvatske prednosti', rekao je Erdogan koji je Hrvatsku posljednji put posjetio 2006.
U 25-minutnom govoru koji je održao 'iz glave' ne čitajući pripremljene materijale, kontroverzni šef turske države kojeg prate optužbe za autoritarnost i gušenje medijskih sloboda, poručio je Hrvatskoj da joj Turska može biti dobar primjer. "Uspjeli smo zahvaljujući privatnom sektoru. Kada sam ja stupio na dužnost, imali smo više državnu ekonomiju, ali smo 2003. krenuli smanjivati uplitanje države u privatni sektor. Država se povukla iz privrede i tako smo pokrenuli razvoj: privatizacijama koje Turska nije vidjela u svojoj povijesti".
Birokratska oligarhija
Dodao je da politika mora raditi na uklanjanju barijera ulagačima rekavši da "političari mogu biti uspješni kad se odmaknu od birokratske oligarhije". Turska je prošle godine u inozemstvo uložila 16 milijardi dolara, no Erdogan smatra da potencijal ulaganja između dvije zemlje nije dovoljno iskorišten te je pozvao turske tvrtke da ulažu u Hrvatsku, ali i domaće da investiraju u Turskoj rekavši da će "raditi na tome da im se olakša poslovanje".
Premda su politički odnosi izvrsni, a dvije zemlje dijele povijest, kulturu i vojno partnerstvo, gospodarska suradnja kaska unatoč potencijalu pa bi cilj trebao biti da vrijednost robne razmjene u kratkom roku dosegne milijardu eura. Mogućnosti za to vidi turizmu, energetici, financijama, poljoprivredi, a posebno u stočarstvu. Izniman interes 450 domaćih kompanija za direktne 'B2B' razgovore s turskim tvrtkama pokazatelj je mogućnosti za daljnje jačanje ekonomskih veza, istaknula je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. "Ovako velik broj tvrtki potvrđuje da je interes za suradnju golem. Razvijenost turskog gospodarstva, njegova veličina i struktura, gotovo obvezuju na jačanje gospodarskih veza", rekla je Grabar Kitarović dodavši da "Turska pripada Europi".
Puna potpora ulaganjima
"Koristim ovu prigodu da izrazim punu potporu turskim ulaganjima u hrvatskog gospodarstvo. Na političarima je da potiču suradnju i otvaraju vrata za prostor i djelovanje gospodarstvenicima, a na vama je da kroz ta vrata prođete", poručila je Grabar Kitarović okupljenima. Turska je u Hrvatsku uložila 212 milijuna eura (do trećeg kvartala 2015.), uglavnom u građevini, trgovini, turizmu, hotelima i financijama. Robna razmjena iznosila je 348,8 milijuna dolara, od čega su domaće tvrtke izvezle niti 105 milijuna dolara, dok smo uvezli robe u vrijednosti od gotovo 244,4 milijuna dolara.
Najveći turski investitor
Dogus: Zainteresirani smo za ACI
Najveći turski investitor u Hrvatsku Dogus grupa, koja je dosad uložila 237 milijuna eura, zainteresirana je za kupnju kontrolnog paketa ACI-ja odluči li se država na prodaju. "Mi smo već dioničari ACI-ja s 11 posto. Svjesno smo koju važnost ACI ima za Hrvatsku i nautički turizam. Radimo u 4 zemlje u 11 marina i imamo iskustva u upravljanju marinama. Naravno da smo zainteresirani za kupnju, čekamo odluku države, bila to ona o manjinskoj ili većinskoj suradnji", rekao je regionalni direktor Dogus grupe Burak Baykan. Na pitanje koliko su ih u ulaganjima kočile birokratske barijere odgovara: "U Hrvatskoj smo prisutni sedam godina, uložili smo u tri marine i dva hotela. Birokratske prepreke postoje u svim zemljama, ali u našem iskustvu hrvatska birokracija nije ništa gora od drugih zemalja u kojima smo ulagali".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu