Private equity preispitao bi i cijene i rokove izgradnje NEK2

Autor: Siniša Malus , 29. listopad 2024. u 06:47
Nakon otkazivanja referenduma, šef Elektronček grupe Joc Pečečnik i brojni drugi predstavnici poslovnog svijeta ostali su razočarani/Emica Elveđi/PIXSELL

Referendum u Krškom otkazan nakon snimki objavljenih u TV-emisiji Tarča.

Slovenski parlament je sa 69 glasova za i jednim protiv prihvatio prijedlog uredbe o poništenju savjetodavnog referenduma o novoj nuklearnoj elektrani Krško (NEK 2).

Glavne slovenske političke stranke usuglasile su se oko odustajanja od referenduma nakon što su u popularnoj emisiji Tarča na TV Sloveniji nedavno objavljene snimke koje su pokazale da zapravo referendumska volja birača ne bi imala nikakvu težinu – na snimci, ključni političari vodećih vladajućih i opozicijskih stranaka dogovaraju kako zaobići zakon i izigrati referendumski proces ne bi li ubrzali provedbu projekta NEK2.

Nakon otkazivanja referenduma o novoj nuklearki u Krškom, šef Elektronček grupe Joc Pečečnik razočaran je.

Trebat će našoj djeci
“Tes 6 će se zatvoriti za desetak godina i tada ćemo ostati bez 30 posto struje, ali s druge strane, njegova će se potrošnja prema mnogim predviđanjima udvostručiti u idućih 20 godina. To znači da nam struja hitno treba. Točnije, trebat će to našoj djeci”, kaže Joc Pecečnik za RTV Sloveniju.

U Poljskoj i Južnoj Koreji dvostruko brže

U Poljskoj, S. Arabiji i J. Koreji nuklearne elektrane grade se upola kraće, oko 7 godina. U Sloveniji se spominjalo 15-ak godina.

Nije razočaran samo otkazivanjem referenduma, koji će po njegovom mišljenju sve dodatno usporiti, nego i odlukom aktualne politike koju ne zanima sudjelovanje privatnog kapitala u ovom najvećem investicijskom projektu nakon osamostaljenja. Private equity bi svakako pomno preispitao cijene i rokove izgradnje.

“Apsolutno je previše 10 ili 20 milijardi eura za NEK 2”, uvjeren je Pečečnik. Dodao je da se u Poljskoj, S. Arabiji i J. Koreji nuklearne elektrane grade upola kraće, oko 7 godina. U Sloveniji se, kao što je poznato, spominjalo 15-ak godina do završetka gradnje.

Pečečnik u svom stavu nije usamljen, slično misli i većina slovenske poslovne zajednice. Slovenske tvrtke imaju znanja i iskustva da mogu izvesti 40-50 posto građevinskih i inženjerskih radova za novu nuklearnu elektranu u Krškom, ako se Slovenija za to odluči, ocijenili su sudionici okruglog stola “Neizravni učinci velikih energetskih postrojenja na okoliš i društvo”.

Glavni fokus na raspravi u Ljubljani bio je na namjeravanoj izgradnji NEK 2 i njezinim učincima na okoliš, gospodarstvo i lokalnu zajednicu. Kada su u pitanju izravni učinci izgradnje NEK 2 na gospodarstvo, sudionici su se složili da realizacija projekta može biti velika prilika za domaće tvrtke.

Najkasnije do 2028.
Iako će se poslovi dodjeljivati ​​na međunarodnim natječajima, na kojima vlada velika konkurencija, direktor tvrtke Numip, koja već obavlja poslove održavanja i remonta Nuklearne elektrane Krško, Andrej Lešnjak uvjeren je da će slovenski tvrtke mogu dobiti veliki dio posla.

U Poljskoj je, primjerice, prema njegovim riječima, glavni izvođač za izgradnju planiranog prvog nuklearnog bloka u zemlji dobio uvjet da 65 posto podizvođača mora biti iz lokalne sredine. “U našem slučaju bi realan uvjet bio 50 posto”, rekao je.

Projekt NEK 2 ipak neće biti skinut s dnevnog reda jer se priprema prijedlog posebnog zakona za učinkovitiju realizaciju planirane najveće investicije u povijesti samostalne države. Najkasnije 2028. trebali bi se znati svi detalji oko konačne investicijske odluke.

Komentirajte prvi

New Report

Close