Za projekt Iskustvo zlata vrijedi 25-godišnji student Luka Brekalo saznao je od profesorice Mirjane Pejić Bach, koordinatorice za studente za invaliditetom na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Kao student pete godine Poslovne ekonomije, prijavio se i dobio priliku odraditi jednomjesečnu praksu u tvrtki Roto dinamic. S praksom je krenuo sredinom listopada prošle godine te je, kaže, dobio priliku vidjeti kako su organizirani i na koji način funkcioniraju pojedini odjeli poput logistike, prodaje, terenski rad, upravljanje zalihama i računovodstvo.
Ističe kako mu je poseban dojam ostavilo snimanje marketinškog sadržaja za promociju određenog brenda u maloprodajnom dućanu. “Studentska praksa mi je pružila priliku da steknem praktično iskustvo i primijenim teorijsko znanje stečeno na fakultetu u stvarnom radnom okruženju. Posebno bih istaknuo pomoć iskusnih stručnjaka u pružanju podrške u vidu mentorstva.
Kroz stručnu praksu dobio sam bolji uvid u radno okruženje i vjerujem da ću do kraja stručne prakse uvidjeti je li određeno područje ono što zaista želim. Rad u Roto dinamicu povećao je moju motivaciju za učenje jer sam uočio da ono što sam naučio na fakultetu ima praktičnu primjenu i rado bih ponovio to iskustvo”, kaže Brekalo koji je nakon odrađenih mjesec dana pokazao želju da nastavi s praksom, što su u Rotu objeručke prihvatili.
Dobio operativnog mentora
“Mjesec dana prakse doista je prekratko vrijeme za upoznavanje kompanije, a posebno mladim osobama koje su tek na početku poslovne karijere i uopće trebaju odlučiti gdje se vide u budućnosti”, naglašava Nikolina Bejić, direktorica Službe marketinga i odnosa s kupcima u Roto dinamicu. “Osim što su svi u Rotu od prvog dana “dali ruke” našem Luki i pomogli mu da se uklopi u uredsku klimu, dobio je i svog operativnog mentora i ključne zadatke. Naša ideja je bila dati mu širinu i važnost povezanosti unutar odjela pa se osim službe marketinga, upoznao i s drugim odjelima”, objašnjava Nikolina Bejić i dodaje kako se Luka odlično snašao i uspješno odrađuje zadatke. “Nitko ga više ni ne doživljava kao studenta na praksi, nego kao ravnopravnog člana tima koji sudjeluje u životu kompanije – od posla do uredskih ‘ćakula’”, otkriva direktorica Službe marketinga i odnosa s kupcima i dodaje kako je najvažnije bilo Luki dati podršku i graditi mu samopouzdanje u snalaženju u novom okruženju i na radnom mjestu. “Kompanija je u tim dobila mladu osobu spremnu za rad i učenje, a kolege koji rade s Lukom razvijaju svoje mentorske vještine”, ističe Nikolina Bejić.
Luka prije Rota nije imao priliku obavljati studentsku praksu, no radio je neke studentske poslove. Kaže kako je najveći problem pri traženju posla nedostatak iskustva, posebno kod studenata koji su tek diplomirali i izlaze na tržište rada jer poslodavci često traže kandidate s određenim iskustvom.
“Projekt Iskustvo zlata vrijedi ima veliku vrijednost jer podiže razinu svijesti unutar poslovne zajednice i društva o problematici zapošljavanja te ravnopravnog socijalnog uključivanja u svakodnevni život mladih s invaliditetom i slabijeg imovinskog statusa. Preporučio bih drugima da se prijave jer se tako osobama s nejednakim startnim pozicijama omogućava lakše uključivanje i ravnopravno sudjelovanje na tržištu rada”, poručuje Brekalo koji nakon završetka fakulteta želi pronaći posao u području koje će najviše odgovarati njegovim vještinama, znanju i profesionalnim interesima. Vjeruje da će nastaviti razvijati svoje vještine kroz dodatne tečajeve, radionice ili certifikate kako bi povećao svoju konkurentnost na tržištu rada.
Poslodavci pokretači promjena
Nikolina Bejić smatra kako kao društvo još puno trebamo raditi na prevladavanju predrasuda i stvarnom uklanjanju mentalnih i fizičkih prepreka uključivanju osoba s invaliditetom u radna okruženja.
“Država već djeluje kroz različite subvencije i sankcije prema kompanijama, što možda nije idealno, ali zaista govorimo o cijeloj mreži mjera i aktivnosti koje treba osmisliti i provoditi kako bi se osobe s invaliditetom uvele prvo u svijet obrazovanja, a potom i u svijet rada. Sustav obrazovanja je svakako prvi koji bi im trebao svima dati istu priliku, a još važnije je da među djecom i mladima razvija toleranciju i prihvaćanje. Kad to zaživi u ranoj dobi, onda će se i predrasude smanjivati, a prepreke biti sve manje. Svaka kompanija može se uključiti na način na koji to kompaniji odgovara ovisno o biznisu i mogućnostima jer su upravo poslodavci jedan od ključnih pokretača promjena u društvu kroz stvaranje novih obrazaca ponašanja i socijalnih odnosa”, naglašava Nikolina Bejić i dodaje kako je jako važno i kakvu internu kulturu ima kompanija i kakvo interno okruženje gradi.
“Osim što je otvorenost i inkluzivnost dio naše kulture, potpuno isti pristup se gradi i u našem širem okruženju. Roto je, naime, dio Fortenova grupe koja je u svojoj Politici raznolikosti, pravednosti i uključivosti definirala da će usmjerenje prema osiguranju uvjeta za veću uključenost osoba s invaliditetom ostvarivati kroz povećanje udjela kolegica i kolega s invaliditetom, povećanje broja partnerstava s ustanovama i društvima koji zapošljavaju osobe s invaliditetom te poboljšavanje uvjeta rada za kolegice i kolege s invaliditetom. Tijekom 2022. u Grupi je provedena analiza broja zaposlenih radnika s invaliditetom koja je pokazala kako je u Grupi bilo preko 1000 zaposlenih osoba s invaliditetom, a neke od inicijativa za postizanje veće uključenosti osoba s invaliditetom već daju rezultate, recimo, kroz zaključivanje ugovora o nabavi roba i usluga s kompanijama koje pretežito zapošljavaju osobe s invaliditetom i tako ostvarile pravo na oslobođenje ili smanjenje plaćanja zamjenske kvote”, zaključuje Nikolina Bejić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu