U tijeku je završnica 11. izdanja AmCham Talentsa, programa koji je 2013. pokrenula Američka gospodarska komora u Hrvatskoj s ciljem pomaganja mladim poslovnim stručnjacima u razvoju njihovih vještina vođenja.
Tim povodom razgovarali smo s Igorom Carom, izvršnim direktorom upravljanja segmentima i proizvodima za mass segment u Raiffeisen banci Hrvatska, koji je ove godine član Ocjenjivačkog odbora i mentor timova u programu.
RBA već devetu godinu zaredom kao platinasti sponzor prati AmCham Talents program. Koja je glavna prednost programa, što vas motivira da ga tako snažno podržavate?
Program AmCham Talents je jako kvalitetan i drago nam je da možemo podržati takve projekte i kroz njega mlade profesionalce. Ono što ovaj program ističe i što vidimo kao njegovu veliku prednost je što talentima daje mogućnost umrežavanja, dobivanja novih perspektiva profesionalaca iz drugih područja i rada na projektima koji nisu usko vezani za njihovo područje rada što im daje dodatnu širinu i poglede koji će im pomoći u daljnjem razvoju.
S obzirom na to, jasna je motivacija i želja RBA da i na taj način podrži osobni i profesionalni razvoj kako RBA polaznika tako i polaznika drugih kompanija. Dosadašnje iskustvo kao sponzora i feedback polaznika nam dodatno potvrđuju našu motivaciju da damo podršku programu.
Ove ste godine član Ocjenjivačkog odbora i mentor timova prilikom pisanja radova te ste tako direktno upoznati s radom i angažmanom polaznika. Kakva su vaša zapažanja, ima li tu ‘materijala’ za buduće poslovne lidere?
Apsolutno se među polaznicima ove generacije mogu prepoznati kvalitetne osobe koji imaju potencijal postati budući poslovni lideri. Svojim pristupom i idejama pokazuju inovativnost i angažiranost za dubinski ulazak u teme koje im nisu primarno područje rada.
U današnje vrijeme kada se čini da su informacije na dohvat ruke i razvoj tehnologije daje ogromne mogućnosti, poseban je izazov kvalitetno i kritično pristupiti temi i dati jedinstvene uvide. Upravo se kroz uspješno svladavanje takvih izazova u njihovim projektnim radovima mogu prepoznati potencijali polaznika koji se ističu svojim pristupom i angažmanom.
Kako općenito vidite danas mlade u Hrvatskoj, jesu li dovoljno proaktivni, dobivaju li dovoljno prilika i koliko im programi poput AmCham Talentsa mogu biti ‘vjetar u leđa’ u budućoj karijeri?
Svaka generacija ima svoje specifičnosti i izazove s kojima se susreće, a s obzirom na vrijeme brzih promjena i brzinu razvoja tehnologija to posebno vrijedi za mlade danas u Hrvatskoj, i naravno ne samo Hrvatskoj. Prilike i mogućnosti za mlade su velike i dostupnije nego prije, zbog čega se može činiti da im je potrebno manje proaktivnosti da do njih dođu, no to nije tako.
Upravo u svijetu preplavljenosti ‘informacijama’ potrebno je imati razvijenu kompetenciju proaktivnosti s jasnom usmjerenosti na cilj, prepoznavanje pravih prilika i relevantnih podataka te preuzimanje odgovornosti i inicijative. Mladi koji su proaktivni, agilni i uporni imaju odlične predispozicije za uspjeh i građenje svoje karijere.
AmCham Talents program je odličan način za dodatno usavršavanje svojih vještina i pronalaženje novih snaga, a ponekad i poticaj za izlazak iz zone ugode koji vodi u dodatni osobni rast. Kroz umrežavanje s drugim mladim profesionalcima nove prilike i mogućnosti im se dodatno otvaraju tako da je definitivno ‘vjetar u leđa’ koji ga žele iskoristiti.
Kao jedan od najvećih problema Hrvatske često ste ističe nedostatak poslovnih lidera, i općenito sposobnog rukovodećeg kadra. Slažete li se s time, što je uzrok tomu i kako se to može promijeniti?
U Hrvatskoj, što nije izuzetak u odnosu na druge države, managera imamo poprilično, ali ne i zaista kvalitetnih managera kao ni lidera i svakako bi bilo poželjno da ih ima više. Da bi organizacija bila uspješna, potreban joj je i kvalitetan manager i kvalitetan lider i vidljivi su pomaci u organizacijama u osvještavanju potrebe razvoja ljudi u tom smjeru.
Dodatno, brze promjene koje današnji svijet nosi otkrivaju sve veću potrebu i za promjenama u nekadašnjim načinima vođenja i menadžmentu. Hrvatska je možda nešto sporija u prilagođavanju na te promjene u odnosu na države koje su jače osjetile taj ‘pozitivni’ pritisak tehnološkog napretka i globalizacije, ali i kod nas se sve više vidi usmjerenost na teme kao što su agilnost, emocionalna inteligencija i inovativnost kod lidera.
To nije promjena koja se događa preko noći i ne može se odviti izolirano, bez prihvaćanja novih vrijednosti i podrške šireg društva u kojima naše organizacije rade. Programi kao što je AmCham Talents također sigurno pomažu razvoju takve kulture i razvoju mladih profesionalaca u buduće poslovne lidere. S upornim isticanjem pozitivnih primjera i praksi možemo doprinijeti željenom razvoju managementa.
Na koji način financijske institucije mogu pomoći mladima u Hrvatskoj, kako to čini RBA?
Financijske institucije mladima mogu pomoći podupirući ovakve programe kao što je AmCham Talents, a naravno i omogućavanjem prilika za razvoj mladih kolegica i kolega unutar samih kompanija.
Mladi svoj karijerni put unutar RBA mogu započeti još dok su na fakultetu kroz studentske poslove koje nudimo u raznim segmentima banke. Vrlo česta nam je praksa da studenti nastavljaju razvoj u Banci i nakon završetka studija i kod nas grade svoje pripravničko iskustvo i rade prve korake ‘pravog’ zaposlenja.
Velika je čast i odgovornost tako sudjelovati u nečijim počecima i polaganju temelja za daljnju karijeru. Iz tog razloga veliku važnost pridajemo da im pružimo kvalitetnu podršku, primjerice kroz mentorske programe, pravovremene edukacije, uključivanje u dodatne projekte i u rad agilnih multidisciplinarnih timova. Zadovoljstvo je vidjeti kada se takva mlada osoba kod nas razvije u vrhunske profesionalce, eksperte u svom području i lidere.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu