Sutkinja istrage zagrebačkoga Županijskog suda prihvatila je četiri milijuna kuna jamčevine čelnika građevinske tvrtke Zagorje – Tehnobeton Miroslava Bunića za obranu sa slobode, a o jamstvima i mogućem puštanju iz zatvora suosumnjičenoga bivšega varaždinskoga gradonačelnika Ivana Čehoka i njegova zamjenika Zlatka Horvata najvjerojatnije će se odlučivati sutra. Višemilijunsku jamčevinu u mjenicama za Bunića je dalo Zagorje – Tehnobeton, jedna od njegovih tvrtaka kojima su, sumnja USKOK, Čehok i Horvat punih osam godina, od 2003. do 2011., pogodovali u dobivanju poslova od grada Varaždina i u podmirivanju komunalnih obveza prema gradu koji je navodno oštećen za najmanje 6,4 milijuna kuna.
Prije 20-ak dana Bunić je ponudio dvostruko nižu jamčevinu, koja je odbijena, no ovoga puta je sutkinja istrage zagrebačkoga Županijskoga suda donijela za njega pozitivnu odluku na koju se USKOK u roku od tri dana može žaliti izvanraspravnome vijeću. Tek nakon odluke tog vijeća Bunić bi mogao izaći iz zatvora u Remtincu, gdje je od sredine siječnja, kad je uhićen zajedno s Čehokom, Horvatom i bivšim pročelnikom varaždinskog Odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo Stankom Vitezom, koji je iz zatvora pušten 11. veljače. Sud će najvjerojatnije sutra odlučivati o Čehoku i Horvatu, koji je također ponudio jamstvo za puštanje na slobodu. Njegov branitelj Darko Šabijan nije želio otkriti o kojoj je svoti riječ, a za Hinu je rekao kako očekuje pozitivno rješenje.
Čehokov branitelj Vlado Sevšek predložio je pak sudu da pusti bivšega varaždinskoga gradonačelnika uz obrazloženje da je ispitana većina svjedoka te smatra da više nema zakonske osnove da ga se zadržava u istražnom zatvoru. "Ako sud ne prihvati naše argumente, spremni smo ponuditi jamstvo u obliku založnog prava na obiteljsku kuću, čime bismo dodatno garantirali da neće doći do eventualnog utjecaja na svjedoke koji još nisu ispitani", dodao je Sevšek. Čehoku i Horvatu, inače, dva je puta odbijena ponuđena jamčevina. Bivšega varaždinskoga gradonačelnika i njegova zamjenika tereti se da su pogodovali Buniću, koji im je zauzvrat dao mito, to jest navodno pogodovao u kupnji stanova koje je i uredio, a Čehoku je navodno platio i radove na kući.
Viteza se tereti da je od 2005. do 2009. izdavao građevinske i lokacijske dozvole preko reda i da je zauzvrat kupio stanove po cijeni znatnoj nižoj od tržišne. USKOK Čehoka od prije tereti za korupciju i pogodovanje drugome varaždinskom poduzetniku Davoru Patafti te za spornu zamjenu zemljišta s bivšim direktorom komunalne tvrtke "Parkovi" Miljenkom Ptičekom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu