Carinska uprava zabrinuta je zbog naglog pada prihoda od carina: u svibnju su bili manji u odnosu na lanjski svibanj za gotovo 80%, a sva carinska davanja za 47,63 posto.
Svjedoče o tome i pozivi poduzetnicima s pitanjem zašto su odustali od carinjenja ovdje, odnosno zašto to obavljaju u drugim zemljama EU. Kako tvrde neki poduzetnici, Ministarstvo financija i Carinska uprava ne provode zakone i uredbe EU. Poduzetnici ne mogu podnositi nepotrebne troškove koje im nameće Carina, a u drugim zemljama EU ih nema. PDV se još mora plaćati prilikom uvoza repromaterijala koji se ugrađuje u finalne proizvode za izvoz, i to zato što Ministarstvo financija još nije donijelo Uredbu o provedbi članka 76. Stavak 8. Zakona o PDV-u, iako je bilo rečeno da će biti donesena u roku četiri mjeseca nakon ulaska u EU.
Država vraća taj PDV za oko dva mjeseca, no u tom je razdoblju ugrožena likvidnost. Drugi je problem što Carina ne želi prihvatiti carinsku deklaraciju pri uvozu hrane iz trećih zemalja ako nema upisane šifre C657 – sanitarni certifikat. Carinski sustav TARIC za većinu prehramabenih proizvoda ne traži tu šifru. Tako Carina RH krši Zakon o provedbi carinskih propisa EU. Uvoznik za svaku pošiljku mora platiti Ministarstvu zdravlja 220 kn i putne troškove, a četiri puta godišnje taj se trošak penje za još 4000 kn. Zato ti uvoznici carinjenje obavljaju, primjerice, u Sloveniji.
Nadalje, jedan nam poduzetnik prepričava da su Carinarnici Zagreb podnijeli zahtjev u okviru kućnog carinjenja za puštanje robe u slobodan promet uz oslobađanje plaćanja PDV-a jer je namijenjena drugoj zemlji članici. Carinski ured u Varaždinu koji je nadležan za kontrolu postupka odbio je izdati pozitivnu suglasnost! Proizvod koji su htjeli cariniti temeljem tzv. Postupka 42 ima carinu od 17,3%, a kako su odbijeni, carine ga u Austriji, koja samo od tog poduzetnika godišnje može ubrati pola milijuna eura.U Carini kažu da je razlog smanjenja prihoda od carina činjenica da smo prije ulaska u EU najviše uvozili upravo iz tih zemalja, a ukupni prihodi pali su im jer su pali i prihodi temeljem naplaćenog PDV-a pri uvozu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu