Kako godina odmiče kraju, u industriji osiguranja imaju sve manje razloga za zadovoljstvo. Naime, siječanj iz ove godine na razini grupacije zaključen je s padom premije od samo 1,9 posto, ostvareno je manje 15 milijuna kuna naspram premijskog učinka koji su zabilježili u siječnju 2013.
Upravo minuli srpanj, kako stoji u podacima objavljenim na internetskoj stranici Hrvatskog ureda za osiguranje, donio je pad premije od 4,76 posto, na 5,4 milijarde kuna, što je za 261 milijun manje od premije ugoverene na kraju srpnja 2013. Višegodišnja recesija i u gospodarstvu i u proračunima hrvatskih kućanstava ispisuju negativne trendove i u ovoj djelatnosti, koja je proteklih godina uspješnije odolijevala pritiscima krize. Premda je i dalje neupitni lider među konkurencijom, i Croatia osiguranje premijski tone sve brže.
U godini u kojoj ispisuje svoju 130 obljetnicu osnutka Croatija je siječanj zaključila sa 32 milijuna kuna manjom premijom u odnosu na siječanj iz 2013. Srpanj, s kojim je zakoračila ka svom 131. rođendanu, donio je na godišnjoj razini pad premije od čak 192 milijuna kuna. To je očit znak novom vlasniku da u poslovnoj politici mora učiniti radikalan zaokret te, među ostalim, žurno provesti i najavljeno restrukturiranje. No, za razliku od ‘majke’ koja gubi premiju, Croatia zdravstevno osiguranje popravilo je svoj prošlogodišnji učinak za 33,8 posto, pa je ovaj srpanj završen sa 98 milijuna kuna ugovorene premije.
Od prve petorke svrstane po premiji (CO, Allianz, Euroherc, Jadransko i Wiener) pozitivan rezultat iskazali su Allianz kojemu je premija rasla 6,5 posto, na 810 milijuna i Wiener sa skromnim skokom premije od tek 0,4 posto, na 340 milijuna. Srpanj je glavobolju donio vlasnicima društava iz skupine Agram koncerna, veću premiju (3,2%) naspram prošle godine bilježi samo društvo za životna osiguranja, iznosila je gotovo 113 milijuna kuna. Kod Sunce osiguranja, pak, koje se primarno bavi dobrovoljnim zdravstvenim osiguranjima, premija se dramatično urušila s lanjskih 81 na samo 34 milijuna kuna u srpnju ove godine. Većinski vlasnici, obitelj Dubravka Grgića, potkraj prošle godine najavila je spajanje Sunca i Agram životnog osiguranja, no zakazana skupština na kojoj se to trebalo provesti otkazana je.
Nije dobro ni u Eurohercu i Jadranskom, društvima koja glavninu premije ubiru na obveznim autoosiguranjima. U međugodišnjem razdoblju premija Euroherca pala je 8,1 posto, na 513 milijuna kuna, dok Jadransko između dva srpnja evidentira pad premije od 9,6 posto, iznosila je 332 milijuna. S obzirom na to da su tri društva iz Agram koncerna između ovog i lanjskog srpnja izgubila 124 milijuna kuna, a Croatija 192 milijuna, proizlazi da su generirali negativan trend na razini grupacije.
U premijskom plusu uz Allianzovih više 50 milijuna kuna valja spomenuti i Erste osiguranje, malo društvo koje godinama kontinuirano ostvaruje rast premije. Između dva srpnja uvećali su je 26,6 posto, na 93 milijuna kuna. Iz top 10 društava po visini premije rast su još ostvarili Generali 6,8 posto, na 226 milijun kuna, te Grawe 2,3 posto na 229 milijuna kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu