Poveća li se potražnja za prehrambenim proizvodima za jedan milijun kuna tada BDP Hrvatske raste za skoro dva milijuna kuna (1,96 mln/ kn), a broj zaposlenih povećava se za dvije osobe (1, 95). Bolji učinak od prehrambene industrije imaju samo grupacije motornih vozila i nemetalnih mineralnih proizvoda. Ovo su tek neki od parametara iz analize o izvoznoj konkurentnosti prehrambene industrije Hrvatske, koju je izradio i javnosti danas predstavio Ekonomski institut Zagreb (EIZ).
"Prehrambena industrija peta je najveća izvozna grupacija unutar prerađivačke industrije RH. Osim učinaka na proizvodnju, prihod i zaposlenost ima veliki značaj i za razvoj poljoprivredne proizvodnje, kao svoje sirovinske baze. Zbog toga je poboljšanje izvozne konkurentnosti domaće prehrambene industrije nezaobilazan faktor uspješnog razvoja industrije i gospodarstva u cjelini,“ naglasio je voditelj projekta Goran Buturac, znanstveni savjetnik u EIZ-u.
U razdoblju 2001.-2013. udio prehrambene industrije u ukupnom izvozu porastao je sa 6,4 posto na 8,5 posto. Rezultat je to većeg rasta izvoza prehrambene industrije nego ukupnog robnog izvoza RH. Procjenjuje se da je u 2013. Hrvatska izvezla 22 posto vrijednosti svoje prehrambene proizvodnje, ali uz deficit iskazan kroz 713,2 milijuna eura.
Ovo je prvo istraživanje izvozne konkurentnosti i učinaka prehrambene industrije na hrvatsko gospodarstvo. Rezultati nedvojbeno potvrđuju strateški značaj prehrambene industrije, naglasio je Buturac podsjetivši da prehrambena industrija realizira oko 24 posto ukupne proizvodnje prerađivačkog sektora i zapošljava oko 20 posto od svih zaposlenih.
Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina iskazao je zadovoljstvo značajno boljim izvoznim trendovima prehrambene grupacije u 2014. U odnosu na godinu prije izvoz je veći 10,4 posto, a za prva četiri mjeseca 2015. naspram istog razdoblja godinu prije više od pet posto.
Da bi trendovi bili još bolji nužna su ulaganja u nove pogone i tehnologije za što se mogu koristiti i izdašne potpore iz EU fondova, optimističan je Jakovina.
Gospodarska diplomacija okrenula je novu stranicu i ažuran je logističar svim izvoznicima, ustvrdio je zamjenik ministrice vanjskih poslova Joško Klisović istodobno i predsjednik Povjerenstva za internacionalizaciju hrvatskog gospodarstva. Najbolje o tom novom trendu, naglasio je, svjedoči činjenica da je 64 posto poduzetnika s kojima su surađivali na izvozu njihov rad ocijenilo vrlo dobrim ili odličnim.
Predsjednik Upravnog odbora Hrvatskih izvoznika Darinko Bago podsjetio je kako je politika u proteklih 20-tak godina tri puta osnivala i dva puta ukidala gospodarsku diplomaciju dok europske države tu tradiciju njeguju stoljećima.
"Ni kao država ni kao pojedinci nismo iskoristili prednosti koje donosi članstvo u EU, više gubimo nego što smo dobili," smatra Bago nezadovoljan i još uvijek nedefiniranom nacionalnom ekonomskom politikom.
"Govorimo o strateškom povezivanju, a zapravo je riječ o prodaji što upravo svjedoče Adris i BAT, nema strateškog partnerstva između buhe i slona," ističe Bago.
U panelu na EIZ-u sudjelovao je i Krunoslav Bešvir, direktor prodaje, marketinga i razvoja tržišta postirske Sardine. Prednost Sardine je integriranost, od vlastite flote preko izlova i uzgoja ribe do najmodernije tvornice u Europi za preradu ribljih proizvoda, no njihova godišnja proizvodnja trenutno iznosi 20 milijuna konzervi dok konkurencija iz Maroka proizvede 150 milijuna konzervi.
Vrhunsku kvalitetu imaju, no volumenima se postiže konkurentnost, a instalirani kapaciteti dopuštaju proizvodnju 40 do čak 60 milijuna konzervi godišnje iznio je Bešvir otkrivši kako u suradnji sa Sparom ulaze na tržište Austrije, dok im je Japan i dalje najveći kupac.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.To je za pohvalu, još kad bi to bio izvoz na tržište EU umjesto tržište CEFTE
Uključite se u raspravu