Nakon što je izvanredni povjerenik Ante Ramljak u četvrtak objavio revidirane financijske izvještaje za glavne Agrokorove kompanije, danas su objavljeni zbirni podaci za cijeli koncern.
Riječ je o najvažnijem dijelu izvješća.
Konsolidirani gubitak Agrokor Grupe za 2016. godinu iznosi 11,04 milijardi kuna, ukupne obveze bile su 56,28 milijardi, a gubitak iznad vrijednosti kapitala 14,5 milijardi, stoji u revidiranom financijskom izvješću koje je u ponedjeljak prezentirao izvanredni povjerenik Ante Ramljak, potvrdivši da je zbog uočenih nepravilnosti podnio kaznenu prijavu.
Od 31.12. 2014. do 31.12. 2016. umanjenje ukupnog kapitala je 21,7 milijardi kuna. Uočene su računovodstvene nepravilnosti koje se odnose na 3,9 mlrd kuna neprikazanih obveza, neprikazano je 2,3 mlrd. kuna operativnih i financijskih troškova od 2010. do 2015.
Prihodi su u proteklim razdobljima bili precijenjeni za 3,5 milijardi kuna.
"Vrijednost imovine 41,5 mlrd. kuna, a vrijednost obveza 56,3 mlrd. kuna, visina gubitka iznad kapitala je 14,5 mlrd. kuna", izvijestio je Ramljak.
"Ključni je nalaz revizije i ono što je javnosti najvažnije da su se poboljšavali rezultati kroz neprikazivanje operativnih i financijskih troškova. Nije bilo prikazano 3,9 mlrd. kuna troškova", kazao je Ramljak te pojasnio kako su iznosi koji nisu prikazani stavljani na 'nekakvi tranzitni račun' i revizori ga nisu vidjeli.
"50 posto tih troškova su privatni troškovi", naveo je Ramljak te naglasio da je podnio kaznenu prijavu protiv odgovornih osoba u 2016. te da je dalje sve na DORH-u.
"Sve je izgledalo fantastično dok nije puklo", istaknuo je, a o prebacivanju privatnih troškova na kompaniju nije želio detaljno govoriti, tek je kazao da je tu bilo i ljetovanja i mondenih ljetovališta i helikoptera i raznih drugih troškova.
"Koliki bi trebao biti otpis dugova – o tome je sada još rano govoriti, kad prijavimo tražbine, vidjet ćemo koliki će biti", dodao je Ramljak.
"Ne namjeravam kroz medije voditi polemiku s gospodinom Todorićem. Njemu je najteže, on sam zna što je ovdje bilo. Odabrao je napad kao strategiju obrane. Mislim da će on na nekom drugom mjestu morati odgovoriti na puno pitanja", poručio je Ramljak u odgovoru na pitanje o optužbama koje je Todorić na njegov račun uputio neposredno prije današnjeg predstavljanja izvješća.
Na pitanje što ga je najviše iznenadilo Ramljak je rekao da ga je iznenadio "iznos koji je godinama bio sakriven, a nitko o njemu izvještavao".
"Svi smo znali da ima problema s grupom. Iznosi su frapantni da su uspjeli tako dugo prikrivati", rekao je Ramljak.
"Garantiram vam da niti jedan porezni obveznik ni građanin Hrvatske neće vraćati ove dugove", kazao je Ramljak.
Detalji revizije: Gubitak grupe 11 mlrd kuna, obveze 56 mlrd kuna
Konsolidirani gubitak Agrokor Grupe za 2016. godinu iznosi 11,04 milijardi kuna, ukupne obveze bile su 56,28 milijardi, a gubitak iznad vrijednosti kapitala 14,5 milijardi, stoji u revidiranom financijskom izvješću koje je u ponedjeljak prezentirao izvanredni povjerenik Ante Ramljak, potvrdivši da je zbog uočenih nepravilnosti podnio kaznenu prijavu.
Konsolidirani gubitak Agrokor Grupe, koja obuhvaća Agrokor d.d. i povezana društva, za 2016. godinu iznosi 11,04 milijardi kuna, dok je u 2015. taj gubitak, nakon prepravljenih izvješća, bio 3,6 milijardi kuna.
Ranija uprava Agrokora za 2015. iskazala je konsolidiranu nego dobit na razini grupe od 1,17 milijardi kuna.
Razlika između ranije iskazane i danas objavljenog rezultata za 2016. tako iznosi 4,78 milijardi kuna.
Ukupna imovina Agrokora zadnjeg dana 2016. bila je 41,75 milijardi kuna, te je bila 10,3 milijardi manja nego što pokazuje izvješće za 2015. Ukupnu imovinu krajem 2015. revizori su smanjili za 752 milijuna kuna, na 52 milijarde kuna.
Ukupne obveze Agrokor grupe, prema revizorskom izvješću, iznosile su na kraju 2016. godine 56,28 milijardi kuna. Prepravljeno izvješće za 2015. govori o konsolidiranim obvezama od gotovo 55 milijardi kuna, naprema 45,3 milijarde, koliko je iskazala prijašnja uprava. To je razlika od 9,7 milijardi kuna.
Ukupni kapital Agrokor grupe na kraju 2016. bio je negativan, odnosno evidentiran je gubitak iznad vrijednosti kapitala od 14,5 milijardi kuna.
Krajem 2015., prema revizorima, koncern je imao gubitak iznad visine kapitala od 2,9 milijardi kuna, dok je ranija uprava u svom izvješću iskazivala kapital u plusu od 7,5 milijardi kuna.
Kako stoji u revizorskom izvješću, kapital Agrokor grupe smanjen je za 2015. i 2016. za 22 milijarde kuna.
Iako su izvještaji pripremljeni po načelu neograničenosti poslovanja, jedini način da Grupa na nastavi poslovati je kroz sklapanje nagodbe.
Agrokor d.d. u gubitku 10,84 milijardi kuna
Agrokor d.d., prema revizorskom izvješću, u 2016. poslovao je s gubitkom od 10,84 milijardi kuna, nakon godinu ranije zabilježenih 1,3 milijarde kuna. Gubitak za 2015. revizija je prepravila, budući da je ranija Uprava izvijestila o 198 milijuna kuna gubitka.
Ukupna imovina Agrokora d.d. bila je na kraju 2016. 15,4 milijardi kuna, otprilike 10 milijardi kuna manje nego krajem 2015. godine.
Ukupne obveze Agrokora d.d. iznosile su na kraju prošle godine 28,9 milijardi kuna. Na kraju 2015. ukupne obveze (prepravljene) bile su 27,89 milijardi kuna, odnosno za 7 milijardi više nego je ranija uprava bila izvijestila.
Gubitak iznad visine kapitala Agrokora d.d. s posljednjim danom prošle godine bio je 13,5 milijardi kuna.
Računovodstvene nepravilnosti
U izvješću se navodi kako je PwC pismom obavijestio izvanrednu upravu o računovodstvenim nepravilnostima uočenima tijekom revizije, a "koje mogu ukazivati na potencijalne protuzakonite radnje".
Riječ je o prikrivanju primljenih pozajmica i/ili kredita, kao i troškova poslovanja i troškova kamata koji su prikazani kao potraživanja prema vlasniku. Također, u PwC-u su ukazali i na nepravilnu klasifikaciju imovine i rezervi, nepravilno prikazivanje pozajmica kao vlasničkog kapitala te nepravilno prikazivanje danih pozajmica kao novca i novčanih ekvivalenata.
Konkretno, neprikazano ili krivo iskazano je 3,9 milijardi kuna obveza po kreditima, 2,3 milijarde operativnih i financijskih troškova za razdoblje od 2010. do 2015. te 2,1 milijardu kuna krivo prikazanog novca i novčanih ekvivalenata, što je ispravljeno u izvješću za 2015. Utvrđeno je i da ranije nisu iskazani dani krediti i potraživanja u iznosu od 2 milijarde kuna.
Također, utvrđeno je i nepravilno korištenje tzv. metode udjela u Agrokoru d.d. Od 2006. do 2011., što je rezultiralo ispravkom vrijednosti udjela u iznosu od 3,5 milijarde kuna, tj. Za toliko su bili precijenjeni prihodi.
U sklopu prezentacije izvanredni pvojerenik Ante Ramljak pojasnio je da je vlasnik Ivica Todorić bio sklopio s Agrokorom d.d. Sporazum. prema kojem se reguliraju troškovi povezani s inicijalnom javnom ponudom (IPO) društva i/ili dijela društva Agrokor, a koji se prema tom sporazumu odnose na troškove raznih savjetnika i ostale troškove povezane s navedenom transakcijom.
Navedenim sporazumom je ugovoreno da će Ivica Todorić nadoknaditi spomenute troškove u slučaju da se IPO dogodi, a u protivnom će troškove snositi Agrokor.
Sporazumom o raskidu Sporazuma o snošenju mogućih negativnih efekata IPO Agrokora d.d., čiji je rok realizacije bio 30. prosinca 2018. godine, od 14. prosinca 2016. godine između Ivice Todorića i Agrokora d.d., navodi se da „temeljem analize svih dostupnih podataka i činjenica da do realizacije predmetnog projekta nije i niti će doći (…) stranke Sporazum raskidaju s danom 14. prosinca 2016. godine“.
Taj Sporazum o raskidu izrijekom potvrđuje da su se Agrokor d.d. i Ivica Todorić 14. prosinca 2016. suglasili da do IPO Agrokora „nije i niti će doći“ te su svi troškovi navodno povezani s ovim projektom, a koji nisu bili prikazivani niti knjiženi od 2010. do 2015. godine, postali trošak 2016. godine. U sklopu revizije utvrđeno je da se samo dio tih troškova odnosi na IPO.
Što se neiskazivanja ili krivog klasificiranja obveza tiče, utvrđeno je da su ukupni neiskazani krediti iznosili 2,9 milijardi kuna te krivo klasificirane obveze (po kreditu Adrisa) jednu milijardu kuna, što rezultira neiskazanim i/ili krivo klasificiranim obvezama po kreditima u iznosu od 3,9 milijardi kuna.
Nepravilno klasificiranje danih pozajmica i depozita kao novca ili novčanih ekvivalenata rezultiralo je time da je kao novac prikazano 2,6 milijardi kuna umjesto 573 milijuna kuna, odnosno 2,1 milijarda kuna više.
Provedena su i vrijednosna usklađenja – na nematerijalnoj imovini u iznosu od 1,5 milijardu kuna u 2015. (vezano uz Konzum Sarajevo) i 2,1 milijarda kuna u 2016. (pretežno Mercator brand); na zalihama u iznosu od 2,8 milijarde kuna u 2015. i 2,1 milijarde kuna u 2016.; na zajmovima i potraživanjima u iznosu od 0,4 milijarde kuna u 2015. i 1,9 milijardu kuna u 2016.
Podnesena kaznena prijava, angažirani forenzičari
Ramljak je naglasio da danas prezentirani nalazi nemaju izravan utjecaj na operativno poslovanje kompanija Agrokora u 2017. godini, koje je izvanredna uprava stabilizirala u periodu od travnja do lipnja ove godine te je nakon uspješno odrađene sezone poslovanje ovih kompanija stabilno.
Ramljak je kazao i da je izvanredna uprava angažirala respektabilnu međunarodnu tvrtku specijaliziranu za forenziku, koja će istražiti utvrđene nepravilnosti i istražiti gdje je razlika u novcu stvarno otišla.
Ramljak je kazao da je danas poduzeo korake predviđene zakonom, a na novinarski upit potvrdio je da je podnio kaznenu prijavu.
(H)
Todorić napao Plenkovića: Odgovorite javnosti na ova pitanja
Vlasnik Agrokora Ivica Todorić nekoliko minuta prije objave revizorskog izvješća za koncern Agrokor oglasio se na svom blogu.
''Uvaženi gospodine predsjedniče Vlade molim Vas, a shodno vašoj jučerašnjoj izjavi, za kratko pojašnjenje. Po čijem nalogu i s kim su vladini dužnosnici o Agrokoru razgovarali od siječnja kako navodite u izjavi? Koje osobe iz Vlade su vodile te razgovore i tko im je iz Agrokora bio sugovornik? S obzirom na činjenicu da ste dali izjavu da razgovori s ljudima iz Agrokora traju od siječnja, potpuno ste razobličili plan koji je rezultirao neustavnim Lex Agrokorom, a za kojeg ste, očito, znali. Istina je da sam se s Vašom potpredsjednicom Martinom Dalić sastao tek 11. veljače! Molim Vas da hrvatskoj javnosti odgovorite na ova pitanja koja su od iznimne važnosti jer prikazuju stvarnu namjeru svih koji su sudjelovali u otimanju privatnog vlasništva'', napisao je Todorić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.koiko parazita je ovo imalo,,i svako malo od naroda otimanje pojacat..
otpis duga zavisi kad se tko ukljucio po godinama parazitiranja ,trenutno pregovaraju svi a neki i dalje izvlace profit ,i sad je igra vremena ,kome se vise zuri ,
mnogi su zasluzili 100 % otpis.i da otpadnu van ,
narodu udio iz 2 stupa ako ce platit dio ceha ,?
aktivirajte 1/4 racuna 2 stup za pokrivanje onih 50% nakon otpisa, ,,i nama udjele za kolateral, jel bi bilo dosta?,
ciste perjanice bez duga dobro a ? ali na close cijeni 🙂
mr market bi to brze raspetljao podjela kolaca. otezanje dok se ne perjanice cerupaju ispod tezge,,,;-)
zalosno 🙁
perjanice su zdrave kompanije ali se novac godinama izvlacio na strane racune..
suska se o 50 % otpisa dugova…
vrlo dobar start za novi transparentniji nacin poslovanja ali i novom vl strukturom..
jeste li u vagonu ?
Uključite se u raspravu