Pravnici traže da se predstečajne nagodbe povjere sudovima

Autor: Suzana Varošanec , 14. studeni 2013. u 15:05
Thinkstock

Profesorica Jasnica Garešić zauzela se za hitno ukidanje instituta predstečajne nagodbe te odredbi stečajnog zakona iz 2012. kojima je onemogućeno predlaganje sanacije u stečaju.

U današnjoj raspravi o insolvencijskom pravu najugledniji pravnici iz tog područja iznijeli su niz kritika na račun posljednjih izmjena stečajnog zakona i uvođenja novog predstečajnog postupka u ingerenciji upravnih tijela. Kritike idu na adresu Ministarstva financija zbog sadašnjeg uređenja predstečaja kojima se suprotno Europskoj konvenciji o zaštiti ljudskih prava i Ustavu RH vjerovnici stavljaju u podređeni položaj, a nije isključena niti mogućnost tužbi za naknadu štete pojedinih vjerovnika protiv države.

Profesorica Jasnica Garešić zauzela se za hitno ukidanje instituta predstečajne nagodbe te odredbi stečajnog zakona iz 2012. kojima je onemogućeno predlaganje sanacije u stečaju. Po njezinom mišljenju predstečaj je potrebno unijeti u stečajni zakon i staviti pod kontrolu sudova. Preporuka je i umirovljenog profesora Mihajla Dike da se izlaz traži po uzoru na Njemačku i njeno rješenje jer se u suprotnom stvara pravna nesigurnost.

S obzirom na to da Ustavni sud propituje ustavnost pojedinih dijelova predstečajnog zakona, po mišljenju Dike, Ustavni sud bi morao odrediti granice Saboru i Vladi da stvari iz nadležnosti sudske vlasti prebaci na upravna tijela. Sudionici u raspravi iz redova sudstva, Nevenka Marković, sutkinja Visokog trgovačkog suda RH, i dr. Jelena Čuveljak, sutkinja Trgovačkog suda u Zagrebu, podržali su prijedlog da se sudovima povjeri provođenje postupka predstečajne nagodbe.

"Trebalo bi proširiti ovlasti povjerenika tako da on utvrđuje tražbine te isto tako omogućiti svim vjerovnicima s pravom glasa ispitivanje prijavljenih tražbina", rekla je sutkinja Marković.

Okrugli stol u organizaciji Znanstvenog vijeća za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava na čelu predsjednikom akademikom Jakšom Barbićem iznjedrit će zbornik radova koji će biti 23. knjiga u nizu zbornika u području modernizacije prava.

Komentari (2)
Pogledajte sve

Linić je predstečajni napravio samo kako bi pogodovao određenim osobama i kako bi kroz novi vid privatizacije izvršio pljačku.

Nažalost kao i cijelo vrijeme, nitko ne sluša struku, već se samo razmislja kako hrvatski narod učiniti sto siromasnijim, jer se robljem uvijek lako upravljalo.

New Report

Close