Radnici 3. maja, njih gotovo 1000, traže opstanak, rad i posao, uz podršku Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke, dok sindikalni odbor za opstojnost tvrtke, uz prijetnje radikalnim akcijama i građanskim neposluhom, od Vlade traži do 23. veljače deblokadu škvera.
Kooperanti kojima škver duguje oko 150 mil. kn, također žele zadržati svoj posao i radnike, a zbog značenja 3. maja za lokalno gospodarstvo, tamošnji župan Zlatko Komadina najavljuje za četvrtak hitni prijam kod premijera Plenkovića. I Grad Rijeka sve je aktivniji dionik najveće utrke pod zadnje s 'deadlineom' trećemajaca u cilju izbjegavanja stečaja, o kojem se odlučuje 26. ožujka.
I gradonačelnik Rijeke Veljko Obersnel smatra da od Uprave Uljanika nominirani strateški partneri Brodosplit kao većinski i talijanski Fincantieri kao manjinski partner, trebaju dokazati i pokazati spremnost i snagu za vraćanje 3. maja i Uljanika u život. U sindikalnim porukama optimizam pak kopni zbog, navode, manjka jamstava i argumenata zbog kojih bi vjerovali Upravi Uljanika, potencijalnom strateškom partneru ili Vladi. Tako se u očekivanju poteza države na koju je prebačena stigma za slučaj stečaja, uz prozivke za 'grijeh nečinjenja' zbog nefunkcioniranja mehanizama na liniji prevencije, ponavlja ključno pitanje od početka do danas – to je deblokada.
Za nju se izgleda priprema teren i kroz dodatne napore u iznalaženju barem privremenog rješenja. Izražava li se upravo to kroz ovotjednu inicijativu Uprave 3. maja prema dobavljačima, što im daje drugačiji predznak jer u dosadašnjem tijeku razgovora oko rješenja nisu bili tangirani kao relevantna skupina vjerovnika, brzo će se vidjeti. U blokadi 3. maja od oko 107 mil. kn sudjeluju deseci dobavljača, a prema našim informacijama dobili su poziv za sastanak s upravom.
Razgovori se očekuju idućeg tjedna, iako je navodno Uprava zbog teme, kako je naznačeno u pozovu tiče se uređenje odnosa s dobavljačima te pitanja deblokade, priželjkivala bržu reakciju.
Taj se sastanak može promatrati i kroz nastojanje da se povlačenjem svojih osnova za prisilnu naplatu dobavljači aktiviraju u škverom izlazu iz zone ugrožavajućeg stečaja. Takav slučaj kod nas još nije zabilježen, a iznimka koja potvrđuje pravilo je svojedobna agonija tvrtke adriatica.net koju su od stečaja spasili dokapitalizacijom upravo vjerovnici. No, s bankama ih je bilo tek 10-ak. To je razdjelnica, a kod 3. maja još prevladavaju dileme kako će država obaviti deblokadu prema ponudi odabranog strateškog partnera koji to može ispregovarati u dvije varijante: preko noći ali i sporijim tempom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.molimo da nas odblokirate, platit ćemo kad Debeljak utrči sa svojom lovom, znači nikad.
OK, ako Oby i Komadina iz CK tako traže, vjerujem da će se svi dobavljači rado odreći svojeg novca i nastavljati isporučivati materijal i usluge džabe
Uključite se u raspravu