Svaka regulirana industrija ima životni ciklus pa tako i energetska, a Hrvatska je u tzv. fazi regulative u kojoj je profitabilnost kompanija najniža s anomalijama poput negativnih marži pa ne čudi da kreće konsolidacija”, kaže Mario Matković iz tvrtke MET Croatia.
Na tržištu plina nakon 2013. ušle su nove kompanije, no kupci i dalje traže fiksnu cijenu koja se formira na drugim burzama. Potpuna liberalizacija očekuje se 2021. godine. Slično je i na tržištu električne energije gdje glavni igrač i dalje drži 85 posto tržišta.
“Hrvatska je najniža po profitabilnosti, a visoka cijena ne ide nam prilog. Ova godina će biti izazovna za sve po pitanju potpisivanja novih ugovora i privlačenja kupaca”, kaže. Poručio je da nije toliko bitno koliko koja država troši prirodnog plina, već i njezino okruženje, utjecaj na regiju, volumeni i smjerovi dobave. Regulativa podupire pravilan smjer razvoja, svi sudionici snose trošak, a kompanije koje nisu u stanju pratiti napuštaju tržište.
“Tko želi ostati na tržištu treba se koncentrirati na horizontalnu i okomitu integraciju te strateška partnerstva. Nužno je približiti se kupcu, ponuditi cjelovitu uslugu, u segmentu prodaje prirodnog plina ima puno prostora za razvoj”, zaključuje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu