Potpore ovise o stupnju obrazovanja

Autor: Nikolina Buljan / VLM , 16. prosinac 2012. u 22:01
Pomoćnica ministra rada Tatjana Dalić i Davorko Vidović, savjetnik u Hrvatskoj gospodarskoj komori/Goran Stanzl/PIXSELL

Osim samozapošljavanja, mijenjaju se i potpore za očuvanje radnih mjesta, a subvencionirat će se usavršavanje radnika.

Potpore za samozapošljavanje dogodine se više neće dijeliti prema vrsti djelatnosti i iskustvu tražitelja potpore već prema razini obrazovanja, paušalnom plaćanju poreza ili osnovici za dohodak od samostalne djelatnosti.

Najavila je to u petak na konferenciji "Lokalna partnerstva za zapošljavanje – nova uloga za nove zadatke" u organizaciji Hrvatske gospodarske komore (HGK) i Ministarstva rada i mirovinskog sustava pomoćnica ministra Tatjana Dalić. Rok za odobravanje  takvih mjera bit će 15 dana ako osoba udovoljava svim kriterijima i ako je pravilno ispunila dokumentaciju, a ako je dokumentacija nepotpuna, Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) trebat će još osam dana za odobravanje mjera. Pomoć pri samozapošljavanju tijekom prve godine poslovanja nudit će i "tihi partneri", odnosno HGK, Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) i Hrvatska obrtnička komora (HOK).Također, kao novost pri potporama samozapošljavanja najavljeno je povećanje sredstava za osobe u nepovoljnom položaju koje će iznositi 75 posto godišnjeg troška bruto plaće. Uz to HZZ  će ostalima snositi 50 posto godišnjeg troška bruto plaće, a postoji i mogućnost udruživanja i sufinanciranja 50% godišnjeg troška bruto plaće do četiri suvlasnika istog poslovnog subjekta. Kao mogućnost ostaje i isplata jednokratne novčane naknade u cilju samozapošljavanja u trgovačkom društvu, bez obzira na postotak vlasništva, ili otvaranju obrta, kao dodatne financijske pomoći.

Uvode se i novosti u potpore za očuvanje radnih mjesta. Naime, poslodavcima koji na posao prime osobu stariju od 50 godina i koja je upravo dobila otkaz kod prijašnjeg poslodavca, ponudit će se da  50% godišnjeg troška bruto plaće ide iz državne kase. Uvjet za ovu naknadu jest da je zaposlenik kod prijašnjeg poslodavca radio barem pet godina.Subvencionirat će se i trošak obrazovanja poslodavcu koji uvodi nove tehnologije, više standarde i proizvodne programe za radnike koje je potrebno obučiti za nove poslovne procese. Tako će kod malih i srednjih poduzetnika država subvencionirati do 70% troška općeg usavršavanje, odnosno prenosivih vještina i 35% posebnog usavršavanja ili usku specijalizaciju. Kod velikih poduzetnika se subvencionira 60% troškova za opće usavršavanje i 25% za posebno usavršavanje. Mjere aktivne politike zapošljavanja ubuduće će se krojiti prema paketima, pa se neće prema istim kriterijima pristupati mladima, osobama s invaliditetom, dugotrajno nezaposlenima, starijima od 50 godina te posebnim ostalim skupinama nezaposlenih. Na dugotrajno nezaposlene posebno se odnosi politika zapošljavanja na izvođenju javnih radova uz sufinanciranje države."Javni radovi su prema definiciji Eurostata direktno stvaranje radnih mjesta.

Predbacuju nam da smo ove poticaje smislili samo kako bi fiktivno smanjili nezaposlenost, no upravo na javnim radovima  posao nalaze oni koji ga nikako ne mogu naći", kaže Dalić. Novost u ovom segmentu je to što će HZZ ubuduće osobi koja je u evidenciji duže od godinu dana sufinancirati 85 posto, a ne dosadašnjih 75 posto plaće. "Potpore za prijevoz bit će veće od 400 kuna jer su poskupjeli troškovi prijevoza", napominje Dalić. Javni radovi dijele se na tri kategorije, odnosno na društveno koristan rad, pojedinačne javne radove te komunalne radove. Za komunalne radove inicijator je jedinica lokalne uprave, a izvođač komunalno poduzeće, a zapošljavanje se subvencionira u punom iznosu na razdoblje od jednog do šest mjeseci, a poslodavac kojemu je rad subvencioniran dužan je nakon toga tu istu osobu zaposliti na dodatnih šest mjeseci o vlastitom trošku.

Sezonski rad

Još se čeka Ministarstvo turizma

Dalić je najavila kako se u 2013. godini najvjerojatnije uvode i novine u mjere zapošljavanja turističkih radnika, no sada je još sve u fazi pregovaranja s Ministarstvom turizma. Ako sve bude prema planu, sufinancirat će se doprinos za produženo mirovinsko osiguranje stalnim sezonskim radnicima, ali samo u slučaju ako poslodavac zadrži 20 posto stalnih sezonaca. Ako radnik ne prihvati posao iduće sezone, morao bi vratiti iznos doprinosa. Također, osigurale bi se potpore za prelazak stalnih sezonskih radnika na ugovor o radu na određeno vrijeme, bez uvjeta vezanog uz razdoblje nezaposlenosti.

Komentirajte prvi

New Report

Close