U hitnu proceduru Vlada danas upućuje novi zakon o državnim potporama, kojim se od 1. srpnja bitno mijenja sustav državnih potpora.
Nadzor dodjele i odobravanja potpora više neće biti u nadležnosti Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, kao što je bio po postojećem zakonu proteklih deset godina, već prelazi pod ingerenciju Europske komisije, koja je u EU nositelj sustava potpora. Zakonom se ujedno Ministarstvu financija prepušta odgovornost vođenja politike državnih potpora koju vlada oblikuje na razdoblje od tri godine. Na prijedloge potpora davateljima će najprije u roku od 20 dana pozitivno mišljenje morati dati Ministarstvo financija, a potom ih po novim pravilima moraju dostaviti AZTN-u, koji u roku od 45 dana mora dati svoje mišljenje o usklađenosti s pravilima o potporama te o tom obavijestiti Europsku komisiju, kao i davatelja, koji prije nego to konačno odobri Komisija ne može dodijeliti potporu.
Izuzetak su potpore male vrijednosti, a preko AZTN-a će se postupati i kada Komisija zahtijeva dodatna pojašnjenja ili pak naloži povrat potpore za koju utvrdi da nije legalna. Ovaj će zakon, inače, vrlo brzo biti i korigiran, jer je u samoj EU u tijeku promjena propisa koje uređuju politiku državnih potpora, a trebala bi se početi primjenjivati već s početkom 2014. godine. Reforma se priprema već gotovo godinu dana, s ciljem usmjeravanja prema održivom rastu, te pojednostavljenja procedura i ubrzanja ocjena potpore. Polazno je stajalište i u reformama da se u dodjeli potpora treba postrožiti i minimalizirati mogućnost pomaganja nekonkurentnih poduzetnika i industrija sredstvima iz poreznih blagajni.
Nova pravila
Bez velikih izmjena
U Vladi očekuju velike promjene novom politikom potpora. Dosad su dominirale sektorske potpore s udjelom od 73,9 posto u 2011., za razliku od EU gdje prevladavaju horizontalne, a koje kod nas čine tek 14,7 posto potpora, dok preostalih 11,4 posto čine regionalne potpore. Od 2006. do 2011. u Hrvatskoj je odobreno više od 36 milijardi kuna potpora, a dodaju li se još one dodijeljene poljoprivredi i ribarstvu, iznos prelazi 57,3 milijarde kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu