Rujanski pad industrijske proizvodnje jedna je od varijabli kojima su analitičari zagrebačkog Ekonomskog instituta objasnili i najnoviji pad CEIZ indeksa, koji tako za treći kvartal nagovještava ponovno usporavanje gospodarskog rasta. Taj složeni indikator poslovnog ciklusa razvijen u EIZ-u na godišnjoj je razini u rujnu pao za 2,3 indeksna boda (najviše u ovoj godini), a uz pad i na godišnjoj i na mjesečnoj razini koji se bilježi još od lipnja, CEIZ signalizira da bi se stopa rasta realnog BDP-a u odnosu na treći lanjski kvartal mogla spustiti ispod dva posto (na 1,9%), a u odnosu na drugo tromjesečje na svega 0,2 posto.
Samo Malta s većim padom
Uz smanjenje obujma industrijske proizvodnje vrijednost tog indeksa u rujnu je potisnula i naplata PDV-a, što je zajedno zasjenilo pozitivan doprinos turističkih rezultata i prometa u maloprodaji.
Slabu dinamiku domaće industrije ilustrira i najnoviji usporedni pregled obujma proizvodnje u EU. U rujnu je godišnji rast industrije (kalendarski prilagođeno) na razini EU28 usporio na 1,1 posto, a među desetak članica koje su u tom mjesecu na godišnjoj razini zabilježile ‘minus’ od hrvatskih je -2,6 posto veći pad imala samo Malta (-5,3%). , dok je u Nizozemskoj i Francuskoj on bio blažih 2,3 odnosno 1,2 posto.
2,6posto
pao je rujanski obujam industrije u odnosu na lani
Nasuprot tome, Irska je u rujnu zabilježila rast obujma industrijske proizvodnje od čak 9,4 posto, Danska 5,4, Poljska 5, Rumunjska 3,8 posto. I na mjesečnoj razini, u odnosu na kolovoz, Hrvatska je s -1,5 posto (kalendarski i sezonski prilagođeno) u društvu članica koje su se istaknule padom.
Sve u svemu, ove godine jedino je u veljači i lipnju zabilježen rast u međudogišnjim usporebama, a kumulativni je rezultat u prvih devet mjeseci nakon nekoliko mjeseci uzastopnog niza otklizao u negativnu zonu, na -0,3 posto.
Drugu godinu zaredom
I očekivanja analitičara za cijelu 2018. u pogledu industrijske proizvodnja uglavnom idu prema nešto nižim vrijednostima u odnosu na 2017. To, kako podsjećaju u Raiffeisen banci, sugerira usporavanje i drugu godinu zaredom. Za snažnije stope rasta, ističu, treba osnažiti konkurentnost cijeloga gospodarstva kako bi se rast domaće i inozemne potražnje mogao većim dijelom zadovoljiti iz domaćih izvora.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu