Ovrha na plaći, po općim ocjenama nepotrebni institut čije se ukidanje predviđalo prošlogodišnjim prijedlogom novog Ovršnog zakona (kao i ovlasti HZMO-a za ovrhe na mirovini), prema Vladinom rokovniku aktivnosti prenesena je i na sljedeću godinu, tako da svojom složenošću i dalje ostaje uteg za poslodavce i njihove računovođe. Kao relikt socijalizma i danas ga prate ocjene presporog uklanjanja iz sustava, iako bez jasnih razloga. Fina kao središnji nositelj provedbe ovrhe na novčanim sredstvima u slučaju ukidanja ovrhe na plaći spremna je praktički već sutra provoditi i te isprave vjerovnika, po istom sistemu kako zadužnica, tako i izjava o suglasnosti pljenidbe plaće.
Pouzdan sustav
Banke navodno na to pozitivno gledaju prvenstveno zbog pouzdanosti Fininog sustava, dok se Ministarstvo pravosuđa i uprave ovim promjenama nikad nije protivilo. Ipak, u najnovijim izmjenama i dopunama OZ-a upućenima u Sabor, novog rješenja zbog kojeg bi poslodavci odahnuli – nema, pa ni unatoč zadnjoj u nizu inicijativa za osuvremenjavanje tog dijela ovrhe pod koju se u sklopu e-savjetovanja ovog propisa potpisala Udruga računovođa HGK.
Sa zahtjevom da se administrativni teret provođenja ovrhe prebaci s poslodavaca na Finu u aktualnoj Noveli zasad nisu uspjeli, uz objašnjenje ‘odbijenice’ u kojem se navodi da navedeni koncept ovrhe odgovara trenutačnoj gospodarskoj situaciji te ostvaruje svrhu, a to je naplata tražbine ovrhovoditelja.
Benefiti za državu
Prema riječima njihovog predsjednika Davora Brkića, efikasnija naplata potraživanja i pravednost redoslijeda naplate, zaštita vjerovnika u redoslijedu naplate kao i zaštita dužnika u smanjenju kamata i nemogućnosti dvostruke naplate po ovršnoj dokumentaciji tek su dio benefita koji se ovime propuštaju. Pozitivan aspekt bio bi i zaštita poslodavca od rizika preuzimanja tuđeg dugovanja i troška prilikom provođenja ovrha na plaći što očito može biti značajna stavka u korona krizi, uz zaštitu dostojanstva radnika te kako on tvrdi i jedna važna društvena dodatna vrijednost. To je jedini način kako utvrditi stvarni broj i stanje ovršenih u RH.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu