Nakon proizvođača mlijeka, manjak stočne hrane i njezino dramatično poskupljivanje uzrokovano nezapamćenom sušom na noge su digli i farmere koji se bave tovom junadi.Okupljeni u udrugu Baby Beef oni danas traže potporu Vlade. U udruzi je 287 gospodarstava koja daju gotovo 90 posto od ukupna godišnjeg komercijalnog tova junadi. Državna statistika objavila je procjenu da će ovogodišnji urod kukuruza u odnosu na lani biti manji 25 posto, bit će ga svega 1,3 milijuna tona. Donedavno se procjenjivalo da će urod podbaciti za 200 tisuća što će farmerima prehranu stoke poskupjeti za 800 milijuna kuna, a statistika izlazi s podatkom o manjku kukuruza od čak 400 tisuća tona!
Jednokratna naknada za svako grlo stoke iz interventnih sredstava, koja u proračunu moraju biti planirana po zakonu o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda radi saniranja drastičnih poremećaja, pozajmica kukuruza iz robnih rezervi uz jednogodišnji rok za povrat, uvođenje carine na izvoz kukuruza roda 2012. te zabrana izvoza suhog repinog rezanca i otvaranje kreditnih linija jeftinih i brzo dostupnih preko HBOR-a ili HNB-a zahtjevi su udruge Baby Beef. Kako sa resornim ministrom Tihomirom Jakovinom nisu mogli naći rješenje o mjerama kojima bi se zaustavilo urušavanje najvažnijeg sektora u ukupnom agraru u Baby Beefu, čije su članice i Agrokorovo Belje i osječko Žito, odlučili su javno upozoriti i premijera Milanovića i predsjednika Josipovića da poljoprivrednici definitivno ne mogu sami riješiti manjak stočne hrane i njezine enormne cijene, ali ni skupe kredite koje ne mogu vraćati jer su primorani na znatno smanjivanje proizvodnje ili čak zatvaraju farme.
Tovno govedarstvo kao i ukupna poljoprivreda zahvaćeno je nezapamćenim negativnim posljedicama suše, a mjerodavne institucije i dalje ne prepoznaju ozbiljnost stanja u domaćem agraru, posebno ne dugoročne negativne posljedice, ističu u udruzi. Tri mjeseca upozoravaju o pogubnim posljedicama i u tom su intervalu, iznose, održali dva razgovora s ministrom Jakovinom, a epilog tih susreta je identifikacija stanja i ponavljanje teze da nema proračunskih mogućnosti za izvanredne potpore te da se razmatraju samo palijativne mjere kao što je rezanje troškova zakupa. Ne događa se samo smanjivanje broja utovljenih grla već s njihovim padom raste i nezaposlenost, a potom će i meso u trgovinama znatno poskupjeti rušeći dodatno već ugroženi standard građana.
Izvozni potencijali hrvatske junadi su ogromni o čemu najbolje svjedoči podatak da je prije dvadesetak godina u izvoz otpremano 75 tisuća tona junećeg mesa, što je više od cjelokupne sadašnje godišnje proizvodnje, podsjećaju iz udruge.
Premijera i predsjednika države iz Baby Beefa podsjećaju na činjenicu da devizne rezerve HNB iznose 12 milijardi, paralelno poslovno bankarstvo na „besperspektivnoj“ ponudi drži gotovo dvadeset milijardi kreditnog potencijala, a u poljoprivredi postoji najsnažniji kolateral kredita burzovnih roba poput pšenice, kukuruza, uljarica, junetine itd. Reformiranjem državnih rezervi, poučavaju iz Baby Beefa glavni dvojac iz vladajuće garnitutre, država može regulirati cijene i usmjeravati proizvodnju svih strateških poljoprivrednih artikala na način koji je potpuno prihvatljiv i EU. Samo primjena pune agrotehnike (od boniteta tla do navodnjavanja) inicirana dostatnošću financiranja, što je danas nerješiv problem za većinu hrvatskih poljoprivrednih gospodarstava, odmah, već u prvom proizvodnom ciklusu donosi 30% veću proizvodnju.
Bolna točku nacionalnog agrara – dugogodišnju odsutnost primjerenog strateškog promišljanja vladajućih za probleme poljoprivrede – treba jednom zauvijek riješiti. Opće je znano da jeftiniju hranu stočarima jamče vlastiti hektari oranica ili oni dobiveni u dugogodišnji zakup. Aktualna godina već je na izmaku, ministar Jakovina je još u siječnju stopirao raspolaganje državnim poljoprivrednim zemljištem, a radi se o golemih 300 tisuća hektara. Ove godine ni hektar državnih oranica nije dan u zakup, a farmeri vape za jeftinijom stočnom hranom. Agonija oko zemljišta samo je ilustracija nebrige o stanju u agraru ili, možda nekome odgovara da proizvodnja jednom zauvijek izgubi bitku s uvozom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu