Nakon neuspjelog postupka mirenja s predstavnicima sindikata obrazovne vertikale, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) priopćilo je danas kako uvažava pravo sindikata na štrajk, ocijenivši međutim kako je pozivanje na štrajk nepotreban pritisak u pregovorima o novom Temeljnom kolektivnom ugovoru (TKU) te upozorivši da Vlada neće platiti vrijeme provedeno u štrajku.
"Uvažavamo pravo sindikata na štrajk, no istodobno izražavamo žaljenje radi nepostizanja dogovora i nespremnosti sindikata da jasno definiraju predmet spora u postupku mirenja", stoji u priopćenju MZOS-a. Kako sindikalna strana sudjeluje u pregovorima o novom TKU, pozivanje na štrajk predstavlja nepotreban pritisak, ocjenjuje MZOS dodajući da "svi moramo biti svjesni situacije u kojoj se nalazimo i realnih financijskih okvira".
"Prioritet nam je čuvanje radnih mjesta i redovita isplata plaća i mirovina. I sam je premijer Zoran Milanović u nekoliko navrata javno obećao kako će, čim se za to steknu uvjeti, prvi na listi prioriteta biti učitelji i nastavnici", napominje MZOS.
Iako je ukupni proračun tog ministarstva od 2007. do danas porastao s 10,8 milijardi na više od 12 milijardi kuna, koliko je iznosio nakon rebalansa 2012., najveći dio proračunskih sredstava odlazi na masu plaća čiji je udio u proteklih šest godina značajno povećan – s oko 71 posto na oko 81,5 posto, upozorava MZOS dodajući da je u isto vrijeme broj zaposlenika u sustavu znanosti i visokog školstva porastao za čak 26 posto.
Također, napominje, treba uzeti u obzir i činjenicu da je u razdoblju od 2009. do danas BDP u stalnom padu, dok je deficit opće države u porastu, kao i to da su kamate na zajmove kojima su prijašnje vlade pokrivale tekuće rashode uvećane za dva puta, pa će zbog toga samo isplata anuiteta kamata u 2013. iznositi 10 milijardi kuna.
"Zbog svega navedenog, predviđena prilagodba javne potrošnje, pa tako i proračuna MZOS-a, nužna je zbog očuvanja fiskalne i monetarne stabilnosti države. Stoga su se sva ministarstva morala prilagoditi realnoj situaciji, a posebice ona koja se skrbe o velikom broju zaposlenih u sustavu javne uprave, poput MZOS-a. Dodatno, uvjet je EU-a da državni deficit mora biti manji od tri posto BDP-a", ističe MZOS.
Vlada RH i MZOS predvidjeli su stoga da se u ovoj i sljedećoj godini pregovorima sa sindikatima obrazovne vertikale ukinu neki dodaci na plaće, a da se ne zadire u same plaće, tj. u osnovicu i koeficijente koji je definiraju. "Na taj bi se način udio mase za plaće u ukupnom proračunu MZOS-a trebao spustiti ispod 80 posto, čime će se osigurati daljnje provođenje svih osnovnih programa MZOS-a, ali će se i njihova struktura prilagoditi proračunu moderne zemlje – članice EU-a", stoji u priopćenju.
Što se tiče prestanka isplaćivanja koeficijenata uvećanih za 3, 5, 7 i 9 posto za nastavnike i stručne suradnike osnovnih i srednjih škola, iz ministarstva napominju kako je to pitanje već moglo biti zakonski riješeno da sindikalni čelnici nisu odbili prijedlog vlade koja je te dodatke htjela legalizirati.
Zaključno, ničim ne dovodeći u pitanje prava članova sindikata na štrajk, MZOS u priopćenju ističe kako vlada neće platiti vrijeme provedeno u štrajku, te upozorava da su ravnatelji dužni osigurati odvijanje nastave, kao i da su ravnatelji i dekani dužni voditi evidenciju o tome tko radi, a tko je u štrajku.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu