Željko Lovrinčević, jedan od članova porezne radne skupine, kaže da manje poreze – bude li ih – ne trebamo očekivati prije 2018. godine. Manje su stope, pak, moguće jedino u kombinaciji sa širenjem porezne baze.
Prevedno to znači da bi mogli ukinuti najveću stopu poreza na dohodak od 40 posto jedino onda kad bi ukinuli brojne olakšice u sustavu poreza na dohodak. Slično je i s PDV-om. "Rokovi za promjene koje bi nastupile 1. siječnja 2017 godine više se ne mogu stići jer procedura promjene poreznih zakona traje minimalno šest mjeseci", kaže Lovrinčević. Ministar financija Zdravko Marić kaže da još nije dobio konačnu verziju dokumenta porezne radne skupine na stol, no čak i da je ona gotova nije siguran da bi je zbog pada vlade trebalo javno objaviti.
O porezima će se nadmudrivati političke stranke tijekom kamapanje, no stručnjaci vele da građani ne trebaju biti previše optimistični oko toga da će u skoroj budućnosti država biti jeftinija. Tako Željko Lovrinčević, ističe da bi do kraja ove godinem, na pritisak Europske komisije, jedino mogli dobiti zakon o zamjeni komunalne naknade porezom na nekretnine, ali i taj bi zakon išao u primjenu od 2018. godine. Ne ulazeći u rokove, ekonomista Velimir Šonje mišljenja je da Hrvatska ima prostora za reformu poreza na dohodak koja bi se mogla provesti kroz ukidanje, smanjenje najviše stope od 40 posto ili bitno povećanje iznosa dohotka od kojeg se ta stopa primjenjuje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.price za malu djecu nasih velikih “ekonomskih strucnjaka”, a nitko ne zeli reci ono sto bi vec i pticama na granama trebalo biti jasno.
BANKROT!.
9 mlrd. kn deficita + 18 mlrd. kn kamata na dug + 30ak mlrd. kn duga u trezorskim zapisima i samo refinanciranje, refinanciranje, refinanciranje.
Zaduzi se, uvedi novi porez, preusmjeri novce iz supljeg u prazno.
Ovo sa porezom na nekretnine je samo jos jedna prevara bez premca u nizu.
Porezom na nekretnine nasa privatna imovina postaje kolateral za daljnje zaduzivanje nezasitne drzave za otplatu neotplativog duga.
Postajemo Najmoprimci u vlastitoj imovini i ukupna vrijednost nasih nekretnina postaje jamstvo za daljne zaduzivanje.
Vec po Linicevom prijedlogu poreza na nekretnine SVI ce placati vise poreza nego sto su placali kom. naknadu, a da ne govorimo koliko ce vise placati privatnici i oni u najmu.
Onaj tko misli da je ovo neki “porez na bogate” vjerojatno zivi u nekom paralelnom svemiru u kojem ce npr. Todoric iz svoje ustedjevine platiti povecane troskove, a ne, kao u nasem svemiru, iz povecanih cijena koje stado placa po njegovim trgovinama….
Te price o zamjeni komunalne naknade sa porezom na nekretnine su bajka za malu djecu.
Komunalna naknada je namjenska naknada koja sluzi za odrzavanje infrastrukture, a ne za otplatu kamata na dug i kao jamstvo za novo zaduzivanje.
Kada ionako lose odrzavana javna infrastruktura pocne u potpunosti propadati onda cete se pitati za sto uopce placate poreze ako vam je voda u kuci do grla, a najmodavca drzavu boli k.
Kmetovi bili, kmetovi ostali.
…Drzava se moze odluciti za dodatne poreze bankama i vratiti taj novac za par godina. Osim toga u tih toboze osam milijardi kuna gubitaka , treba uracunati porez na dobit, kojeg banke nisu platile, jer im je dobit bila manja…
To je neizvedivo tj ako i uvedu EU komisija ce to ukinut jer bi se to smatrao osvetnickim cinom.Tako neka Lale nosi sandale jer za drugo nije.
Hrvatska ne samo da je skupa, već preskupa za svoje prilike i ono što građanima uistinu pruža. Zagreb u tom pogledu dodatno negativno nadmašuje državu, samim time što su cijene znatno veće od državnog prosjeka a prirez od 18% je je najobičnija bezobraština, cijene i porezi bez pokrića i bez uzajamnosti tj. građanin za onaj novac koji plaća ništa (kvalitetno) ne dobiva zauzvrat. Odlika nesposobnjakovića, neznalica i totalnih očajnika je ta, da jedino što znaju raditi je uvoditi i dizati stope poreza, dizati cijene. A to je ono što se kod nas radi već 25 godina. Neobrazovanje, nesposobnost i nemar se tako “nadoknađuje”. Ova zemlja ne može (pre)živjeti od ubiranja poreza i oslanjajući se jedino na onih nekoliko turističkih mjeseci. Hrvatska mora “osloboditi” kapital tako da poduzetnike i građane ne guši porezima, naknadama itd. Hrvatska će jedino onda imati dugotrajnu gospodarsku stabilnost, kad bude znala gdje vijke treba zategnuti a gdje ih treba olabaviti da bi oslobodila kapital i ubrzala optjecaj istog. Situacija je već dulje takva, da se vijci zatezaju tamo gdje ih je odavno trebalo opustiti. Nažalost, Hrvatska vrši represivnu financijsku politiku. Time ne kažnjava samo poreznog obveznika već i samu sebe. Oslanjanje na takvu politiku te isključivo na trgovinu, a loši smo trgovci jer više plaćamo nego dobivamo, nije i nikad neće dati rezultata. Hrvatsko gospodarstvo mora postati raznolikije, proizvodni sektor, koji ne koljenima, treba dovesti na onu razinu koja odgovara potencijalu koji, radna mjesta se moraju brže i brojnije otvarati, gospodarske aktivnosti moraju biti šarolikije. A paralelno treba pod hitno iz temelja promijeniti obrazovni sustav. Obrazovanje u Hrvatskoj je bez sumnje jedno od najlošijih u Europi. To se vidi po puno čemu, počevši od političara u zemlji. Pored obrazovanja trebamo neovisno, politički neobojeno, nepodmitljivo, predano i učinkovito pravosuđe. Kad obrazovanje, pravosuđe i opća kultura budu na visini, stvari će krenuti na bolje. Nažalost, u Hrvatskoj sve ostane na priči i debatiranju – svi zanju ili misle da znaju što treba učiniti ali do djela nikad ne dođe iz ovog ili onog razloga s posljedicom da društvo i država nezaustavljivom brzinom i nepovratno propadaju a pojedinci životare iz dana u dan i to životarenje prenose s koljena na koljeno jer u zemlji vladaju ljudi koji nemaju pojma što rade i jedino što znaju je praviti štetu i puniti vlastite džepove.
@Funky, nista ne treba pasti na ledja poreznih obveznika. Drzava se moze odluciti za dodatne poreze bankama i vratiti taj novac za par godina. Osim toga u tih toboze osam milijardi kuna gubitaka , treba uracunati porez na dobit, kojeg banke nisu platile, jer im je dobit bila manja. Generalno, sto se poreza tice, treba minimalac dignuti na 5000 kuna brutto i tu sumu osloboditi poreza. S time bi se ubile dvije muhe. Novac, koje mali poslodavci isplacuju na ruke radnicima(na crno), prosao bi kroz mirovinske stupove i HZZO. Drugo, drzava bi manje poreznog novca morala transferirati prema HZZO i Mirovinskom, jer bi vecim minimalce doprinosi bili veci.
Uključite se u raspravu