Ponude za zakup “Svetica” poslali favorizirani HNS i Teni-sport

Autor: Poslovni.hr/Hina , 21. siječanj 2014. u 14:47
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Novinari nisu mogli nazočiti javnom otvaranju ponuda, a na pitanja je li u redu i prije raspisivanja javnog natječaja favorizirati jednog od ponuđača te kakav to dojam ostavlja u javnosti.

Na natječaj za petogodišnji zakup prostora Športsko-rekreativnog centra "Svetice" javila su se dva ponuditelja – Hrvatski nogometni savez (HNS) i tvrtka Teni-sport nakon čega će Povjerenstvo za provedbu natječaja najboljeg ponuditelja predložiti gradonačelniku Milanu Bandiću koji je već ranije rekao da će projekt pripasti HNS-u, pozivajući se na svoje ovlasti kao gradonačelnika.

Novinari nisu mogli nazočiti javnom otvaranju ponuda, a na pitanja je li u redu i prije raspisivanja javnog natječaja favorizirati jednog od ponuđača te kakav to dojam ostavlja u javnosti, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport Ivica Lovrić ustvrdio je da natječaj nije namješten, a da negativan dojam stvaraju pojedinici, dosadašnji zakupnici teniskih terena.

"To nije namješteno. Pojedini pokušavaju stvoriti negativan dojam, nekoliko dosadašnjih zakupnika teniskih terena u Teniskom centru Svetice. Bilo bi dobro njih pitati pod kojim uvjetima su godinama imali te terene u zakupu i kakav su ekstra profit stvarali", rekao je Lovrić.

Napomenuo je da je tim objektima donedavno upravljao Zagrebački holding i da Gradska uprava na to nije imala utjecaja. "Još 2011. je gradonačelnik tražio da se 'Svetice' predaju na upravljanje gradu, no oni to nisu htjeli", dodao je.

Što se tiče sklapanja ugovora s HNS-om i raspisivanja natječaja, Lovrić tvrdi da je "sve u skladu s propisanom procedurom" te da je ŠRC Svetice dodijeljen u privremeni zakup jer to dopušta odluka o upravljanju športskim građevinama u Zagrebu.

Lovrić je podsjetio kako je 19. prosinca 2013. zagrebačka Gradska skupština donijela odluku da se dotadašnja Holdingova podružnica odnosno Ustanova za upravljanje športskim objektima, koja je do tada upravljala između ostalog i Sveticama, izdvaja iz Zagrebačkog holdinga i prelazi u vlasništvo Grada. "To je bio trenutak kad se odlučivalo s kojim će objektima ubuduće upravljati ta ustanova", rekao je Lovrić.

Budući da su Svetice, dodao je, još odlukom gradonačelnika 2011. bile izuzete iz upravljanja, a bivša uprava Holdinga nije htjela to predati gradonačelniku na upravljanje, stekli su se uvjeti da se to dogodi 20. prosinca, dan poslije skupštinske odluke.

"Radi se o sjajnom projektu koji je od interesa za Grad Zagreba, građane i zagrebački pa i hrvatski sport. Oni koji pokušavaju stvoriti neki drugi dojam neće uspjeti", zaključio je Lovrić dodajući kako HNS-u treba dati i vremena za realizaciju cijelog projekta.

Protivnik projekta s HNS-om Ognjen Milas, građanin Maksimira i predstavnik mogućih investitora u Sportsko edukacijski park Svetice, rekao je kako su oni bili i na prijašnjim natječajima i da im je rečeno da će novi biti raspisan 1. travnja, no da se cijela procedura ubrzala pa će od tog datuma rovokopači moći početi rušiti, između ostalog i zgradu izgrađenu 1930-ih godina.

"Tenisači će se preseliti, s njima je lako. Ali nestat će lipe, parkovna struktura i živica, a oni koji pojedinačno dolaze na Svetice nikad više neće moći ući odnosno trčati slobodno na atletskoj stazi ili individualno iznajmiti teren i igrati bilo amaterski bilo profesionalno", kazao je Milas.

Goran Bilobrk iz inicijative "Svetice za sve" rekao je da su svojoj ponudi putem tvrtke "Teni-sport" ponudili organizaciju za sve sportove te način korištenja kao što je to bilo i dosada kako bi se 1500 građana ondje i nadalje svakodnevno moglo baviti sportom.

"Ako takav natječaj prođe, a zna se tko će ga dobiti, građani zauvijek gube Svetice. Onda pravna država ne postoji. Izgleda da je natječaj tako postavljen da se tenis izbaci, no nije stvar samo u tome – građani će biti 'šutirani u out'", kazao je Bilobrk.

Ocijenio je smiješnima i nevjerojatnima ocjene da ondje zarađuju bogatstvo.

"To je smiješno i nevjerojatno. Kao poduzeće uredno smo plaćali najamninu koja je bila dosta visoka, režije, održavali smo objekt u koji se 20 godina nije ulagano. Koristili smo što nam je dato i ništa nije moglo biti privatizirano", naglasio je Bilobrk.

Komentirajte prvi

New Report

Close