Nakon što je godinama zaštitarska služba bila razdijeljena, ACI je 21. svibnja prvi put raspisao objedinjeni pozivni natječaj za 21 marinu od Umaga do Dubrovnika. Rok za dostavljanje ponuda za uslugu tjelesne zaštite bio je do 28. svibnja, dakle samo sedam dana.
Marine se čuvaju 24 sata na dan, što znači da ukupno treba angažirati 84 zaštitara. Vrijednost tog posla u dokumentaciji za nadmetanje ACI procjenjuje na pet milijuna kuna godišnje (bez PDV-a), što bi značilo uštedu od oko tri milijuna kuna. Naime, tvrtka Polar Security-Barbir iz Ploča, koja je proteklih godina dobila najviše posla od ACI-ja i štitila devet njihovih marina (ostale su čuvali razni lokalni zaštitari) naplaćivala je svoj posao znatno iznad cijene na tržištu. Upravo je Polar Security-Barbir uputio 27. svibnja, dakle dan prije isteka roka za predaju ponuda, žalbu ACI-ju u kojoj se navodi da taj ponuditelj "nije u mogućnosti u zadanom roku postupiti sukladno uvjetima natječaja, odnosno prikupiti traženu natječajnu dokumentaciju te angažirati traženi broj licenciranih zaštitara", što su u ACI-ju prihvatili kao valjanu argumentaciju za odgodu natječaja.
3milijuna
kuna planirana je godišnja ušteda na jeftinoj zaštitarskoj usluzi
"Kako ACI nastoji ispuniti sve kriterije odgovorna i transparentna poslovanja, a s obzirom na nemogućnost pojedinih poslovnih subjekata da zbog postojeće situacije na tržištu udovolje strogim formalnim rokovima, ovim putem vas obavještavamo da produljujemo zadani rok za dostavu ponuda do 17. lipnja", navodi se u objašnjenju poslanu drugim ponuditeljima, koje je potpisao Bruno Bonifačić, predsjednik Uprave ACI-ja. Nakon što je odgođen, taj je natječaj naknadno i poništen. Novi bi trebao biti raspisan idućih tjedana, a najbolji ponuditelj preuzet će zaštitu 21 marine negdje u rujnu. O razlozima poništenja pozivnog natječaja raspitali smo se u ACI-ju.
"Taj natječaj za odabir pružatelja usluga zaštite osoba i imovine ACI-ja d.d. te usluga zaštite poslovnih partnera i njihove imovine unutar koncesijskog područja nije prošao proceduru odobrenja NO-a ACI-ja. Nova Uprava donijela je odluku o poništenju natječaja i o provođenju novog po modelu Zakona o javnoj nabavi. Novi natječaj bit će uskoro objavljen putem javnih tiskanih i digitalnih medija s ciljem dostupnosti svim kvalificiranim ponuditeljima", navodi se u odgovoru koji nam je poslala Gracia Krainer, ACI-jeva direktorica korporativnih komunikacija i marketinga. "Od novog natječaja očekujemo povećanje kvalitete usluga zaštite i opsega pruženih usluga. Očekujemo 40-postotno smanjenje cijene usluge tjelesne zaštite. Cijena je trenutačno 39 kuna po satu, a mi očekuje da nova ponuđena cijena bude između 24 i 25 kuna po satu rada", napominju u ACI-ju.
U neslužbenom razgovoru s osobom upućenom u rad kompanije doznajemo da poništeni Bonifačićev natječaj nije bio protuzakonit, ali ni dovoljno transparentan. ACI-jev NO zaključio je da novi natječaj neće biti pozivni već otvorenog tipa te kažu kako je potpuno nejasno zašto su na prvi natječaj pozvano samo sedmero zaštitarskih tvrtki, a od toga samo jedna s nacionalnom pokrivenošću, bez koje se ne mogu pokriti marine razbacane po čitavom Jadranu.U novom će se natječaju inzistirati na snažnijem preciziranju zaštitarskih obveza, za razliku od prošlih ugovora, koji su bili blagonakloni po pitanju kvalitete i opsega usluga, što su angažirane tvrtke koristile. U ACI-ju imaju posebne zamjerke na račun Polar Securityja, koji je za dobiveni posao uzimao podugovarače.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu