Prvi tjedni rada budućeg ministra gospodarstva Darka Horvata, inače i s iskustvom ministra obrta i malog poduzetništva, pamtit će se i po još neviđenim razmjerima interesa malih i srednjih poduzetnika za EU novcem.
Istoga dana kad je potvrđeno ime budućeg ministra, Ministarstvo gospodarstva objavilo je novi Poziv na dostavu projektnih prijedloga "Izgradnja i opremanje proizvodnih kapaciteta MSP". Mali i srednji poduzetnici sad znaju da utrka za potporama do iznosa 15 milijuna kuna kreće 5. lipnja u sklopu ponovljene runde nadmetanja. No, kao i na poništenom pozivu od 3. svibnja, neće se voditi po principu tko ima kvalitetniji projekt, već ih čeka utrka s vremenom tko će sekundu prije predati svoje papire na poštu. Više je razloga za pravu jagmu i veliki broj zrelih projekata za koje je na raspolaganju mala alokacija – svega 200 milijuna kuna.
Postoje stari projekti koji su doznajemo bili pripremani za prethodni poziv još 2016., a nisu bili prijavljeni jer je poduzetnicima nedostajala pravomoćna građevna dozvola. Tako su mnogi čekali novi poziv već unaprijed pripremljeni. Uz to, kako je ovaj poziv bio najavljivan još 2017., pripremali su se i novi projekti. Tijekom gotovo godine i pol čekanja na novi poziv poduzetnici su uz pomoć svojih konzultanata pripremili veliki broj zrelih projekata, i to je kad je on objavljen 3. svibnja rezultiralo preopterećenjem sustava eFondovi.
Poziv je i zatvoren nakon nešto više od sat vremena od početka zaprimanja prijava. Zbog tehničkih poteškoća sustava, preopterećenosti i utvrđenih nepravilnosti odlučeno je da se taj poziv poništava, a sad je ponovljen, ali s izmijenjenim načinom zaprimanja prijava: naime, pribjeglo se tradicionalnom načinu poštanske pošiljke, što je prihvatljivo rješenje s aspekta da se treba izbjeći još jedno poništavanje poziva.
30 dana
propisani je rok za obradu prigovora
Po novome je 'kvaka' da se sredstva dodjeljuju prema redoslijedu zaprimanja poštanske pošiljke do iskorištenja alokacije, a bit će važna i sekunda njezinog zaprimanja počevši od 5. lipnja u 10:00:00 sati, kako to ističe Alen Rubčić, direktor i vlasnik konzultantske tvrtke Meta Partner. Za očekivati je stoga gužve i veliki pritisak na poštanske urede koji će biti preplavljeni prijaviteljima i konzultantima u pokušaju da budu sekundu brži od drugih.
"Kako je vrijeme predaje prijave ključno za dodjelu bespovratnih sredstava po principu "tko prvi", ali i da jedna sekunda prednosti ili kašnjenje čini razliku, zatim da je alokacija Poziva višestruko manja čak i od potpora zatraženih u tek nešto više od jednog sata koliko je prvotno bilo otvoreno zaprimanje prijava na poništeni poziv, te da su se do početka zaprimanja prijava na ponovljeni poziv zasigurno pripremili i dodatni novi projekti koji nisu bili spremni za prijavu 3. svibnja u 9:00 sati, može se očekivati još veća navala", kaže Rubčić.
Online platforma za unos projektnih prijava eFondovi prema njegovom pojašnjenju ovaj put ne bi trebala biti pod opterećenjem jer se prijave mogu unositi već od jučer, tj. 23. svibnja. Nakon unosa u sustav ispisuje se obrazac za prijavu i šalje preporučenom poštanskom pošiljkom. Datum i vrijeme na poštanskoj pošiljci jedini su relevantni kao vrijeme predaje prijave, a ne vrijeme unosa u sustav eFondovi.
Također Rubčić upozorava i da projektne prijave za koje se prijavni obrazac pošalje preporučenom poštanskom pošiljkom prije 10:00 sati 5. lipnja neće biti uključene u postupak dodjele bespovratnih sredstava, kao niti one koje budu unesene u sustav eFondovi a ne pošalju prijavni obrazac poštom. Ovaj Poziv pokrenut je u okviru Specifičnog cilja 3d1 – Poboljšani razvoj i rast MSP na domaćem i stranim tržištima Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. Iz istog specifičnog cilja prethodio je sličan poziv Kompetentnost i razvoj MSP koji je zatvoren još krajem 2016.
Kako se na njega čekalo gotovo godinu i pol, Rubčić kaže da nikoga ne čudi veliki broj prijava pripremljenih poduzetničkih projekata. No, naš sugovornik pritom napominje i da još uvijek nisu ugovoreni svi projekti prijavljeni na prethodni poziv Kompetentnost i razvoj MSP iako je od njegovog zatvaranja 29. prosinca 2016. prošlo više od 500 dana. Velik broj projekata po njemu je još uvijek u postupku obrade prigovora, usprkos činjenici da je propisani rok obrade i odgovora na prigovore 30 dana, a ovo je kaže važno jer se oba poziva financiraju iz istog izvora alokacije.
"Za nadati se je da će ubrzo biti obrađeni i svi prigovori kako bi se dovršilo ugovaranje preostalih projekata poziva Kompetentnost i razvoj MSP iz 2016. Time bi se sredstva koja ostanu neiskorištena mogla realocirati na ovaj novi poziv, te otvorila mogućnost za sufinanciranje većeg broja projekata u odnosu na trenutno alociranih samo 200 mil. kn", kaže Rubčić.
Ostaje pitanje zašto se potpore ipak iz skromne alokacije dijele po navedenom principu u modalitetu trajne objave poziva, jer ako se unaprijed zna da će poziv 'planuti' moguće je adekvatnije rješenje bio prijelaz na modalitet privremene objave poziva, kojim se omogućuje bodovanje i tako se dolazi do izbora najkvalitetnijih projekta za dodjelu potpora. Neslužbeno se doznaje da se nije imalo načina ni vremena za zaokret. Tako će manji broj sretnika dobiti potpore, najviše će biti razočaranih jer su propustili zadnju šansu za ovaj vid potpore u ovom razdoblju, a administraciji kao rješenje ostaje bolje strateško planiranje vezano za sljedeću financijsku omotnicu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Dobrodošli na najbolju stranicu sex dating http://Hot24.top
Zar je opet trenutak prijave glavni kriterij za ostvarivanje potpore a ne kvaliteta poslovne ideje. Na ovaj način se pogoduje onim tvrtkama koje imaju unaprijed povlaštene informacije o natječaju, ili to nema veze jer su to europski a ne novci naših poreznih obveznika. Tko kaže da nema ‘besplatnog ručka’
sav taj sustav potpora osmišljen je da, ako hoćeš svome daš, a drugome ne daš, centralna kasa iz koje se dijeli zajednički novac je uvijek pod znakom upitnika, nekima će malo zamazati oči milijunima, dok će drugi zgrabiti milijarde, jer eto njihov je program bolji (daju izdašniju proviziju)
Zar je opet trenutak prijave glavni kriterij za ostvarivanje potpore a ne kvaliteta poslovne ideje. Na ovaj način se pogoduje onim tvrtkama koje imaju unaprijed povlaštene informacije o natječaju, ili to nema veze jer su to europski a ne novci naših poreznih obveznika. Tko kaže da nema ‘besplatnog ručka’
Nek istraže koje kompanije su dobile novac iz prvog kruga.
Uključite se u raspravu