Novih sedam timova sudjeluje ove godine u programu Studentski poduzetnički projekti (SPP), koji su prošle godine pokrenuli Digitalna Dalmacija i Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) u Splitu.
”Projekt smo pokrenuli radi promjene studentskog načina razmišljanja prema pokretanju vlastitih projekata, odnosno možebitnih startupova. Njegov je cilj usmjeriti studente u poduzetničke vode pripremajući ih za stvaranje prototipa koji rješava određeni problem i može biti uspješan na globalnom tržištu. Suradnja s fakultetom, stvaranje startupa – sve to vodi prema pozitivnim promjenama koje će obogatiti lokalnu IT scenu”, objašnjava Klara Sara Ivanišević, koordinatorica za marketing i PR Splitsko-dalmatinske županije.
Prva stepenica edukacije
Program je dodaje, namijenjen svim studentima koji svoju ideju žele pretvoriti u praktičan proizvod ili uslugu, a u tome će im pomoći mentori. Traje sedam tjedana, a sastoji se od edukacija, radionica i predavanja. Studenti kroz njega dobivaju praktična znanja, od toga kako izraditi poslovni plan do toga kako napraviti istraživanje tržišta. Usto, naučit će kritički promišljati o svojoj ideji te kako izraditi prototip za tržište. “Dobivaju i priliku povezati se s drugim studentima istih ili sličnih interesa te ih pripremamo za pohađanje sljedeće razvojne stepenice – StartIT startup akademije”, ističe Ivanišević. U svemu im tome pomažu mentori, i to profesori te poduzetnici koji dolaze iz nekih od najboljih IT splitskih tvrtki. Program Studentski poduzetnički projekti prva je stepenica poduzetničkih edukacija za studente na koju se nadovezuje StartIT startup akademija, a potom i GrowIT program poticanja poduzetništva čiji nagradni fond iznosi milijun kuna. I program SPP uključuje financijske nagrade, a koje se kreću od 930 eura, koliko će dobiti najbolji tim, do 660 za drugo mjesto te 400 eura za treće.
Prošle se godine, kaže Ivanišević, za sudjelovanje u programu prijavilo sedam timova, jednako kao i ove, a pet ih je završilo edukaciju. “Najbolja tri tima edukaciju su nastavila na našoj StartIT akademiji koja je stepenicu više”, ističe Ivanišević.
S projektom developAAR, koji korištenjem zvuka i tehnologije proširene stvarnosti obogaćuje doživljaj pojedinih povijesnih prostora, prošle su godine u programu Studentski poduzetnički projekti, sudjelovali i studenti računarstva Klara Bruna Tomić, Matej Vuko i Marino Jurić, koji su uz mentorsku podršku profesora Marjana Sikore, osvojili drugo mjesto te osnovali tvrtku.
”Prijava na prošlogodišnji SPP omogućila nam je otvaranje firme u samo devet mjeseci što iz studentske perspektive zvuči nerealno, ali pokazalo se itekako mogućim. Digitalna Dalmacija omogućila nam je da se, u ugodnoj i opuštenoj atmosferi, upoznamo s osnovnim pojmovima koji su preduvjet za razvoj uspješnog startup-a”, ističe Klara Bruna Tomić. Konkretno, dodaje, kroz program su inicijalnu ideju prilagodili tržišnoj potražnji i potrebama korisnika.
No, njihov put edukacije i usavršavanja tu nije završio.
Prijava bila pun pogodak
”Osvojivši drugo mjesto na SPP-u, dobili smo novčanu nagradu od pet tisuća kuna te smo automatski osigurali mjesto na StartIT akademiji. Tijekom akademije, dodatno smo razrađivali naš proizvod, provodili različite eksperimente i izašli iz zone komocije pričajući uživo s našim korisnicima kako bi iz prve ruke saznali što je njima bitno. U sklopu akademije svoj smo proizvod predstavili stručnjacima iz branše tijekom speed mentoringa što nam je omogućilo da se izravno povežemo s inozemnom konkurentskom firmom s kojom smo trenutno u pregovorima za suradnju”, otkriva Tomić. Dodaje i da su odlučili “ići do kraja”, stoga su se prijaviti i na treću stepenicu, odnosno GrowIT program, na kojem su osvojili nagradu od 50 tisuća kuna. Novac koji su osvojili pomogao im je u osnivanju tvrtke te izlasku na tržište. Tomić stoga zaključuje da je prijava na Studentske poduzetničke projekte za njih bila “pun pogodak”.
Uzbudljiv put učenja o poduzetništvu već je počeo za novu skupinu od sedam timova. Program Studentski poduzetnički projekti još je jedna dokaz da poduzetničkog duha među mladim studentima ne nedostaje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu