Polovina uvezenih cigareta završi na ilegalnom tržištu

Autor: Gorden Knezović , 29. svibanj 2006. u 06:30

Budući da su cigarete u BiH najjeftinije u regiji, krijumčarima se isplati platiti kontrolne markice pa ih onda ilegalno izvesti

SARAJEVO – Odjel za provedbu i poštovanje carinskih i poreznih zakonskih propisa Uprave za indirektno oporezivanje BiH sa sjedištem u Banjoj Luci podnio je u prva tri mjeseca ove godine 39 izvješća mjerodavnim tužiteljstvima zbog osnovane sumnje u utaju 4,35 milijuna eura. Također, Odjel je Komisijama za carinske prekršaje dostavio 103 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka za krijumčarenje roba, a zbog utaje poreza i carina u uvozu cigareta mjerodavnim tužiteljstvima je dostavio devet izvješća. U njima se navodi kako ima opravdane sumnje za podnošenje kaznenih prijava za utaju 1,9 milijuna eura carina i poreza. U prva četiri mjeseca ove godine na jedinstveni račun Uprave za neizravno oporezivanje uplaćeno je 750 milijuna eura. Za posebne poreze uplaćeno je preko 127 milijuna eura što je za 6,4 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Od posebnih poreza za uvozne je cigarete uplaćeno 20,3 milijuna, a za izvozne cigarete 30,57 milijuna eura. U prva četiri mjeseca ove godine Uprava za indirektno oporezivanje izdala je 224,580.000 poreznih kontrolnih markica za cigarete. Najveći proizvođač cigareta u BiH Tvornica duhana Sarajevo uskoro proslavlja 126 godina djelovanja. Najave za slavlje jedne od najdohodovnijih tvrtki u BiH prate i podsjećanja o podnošenju kaznene prijave protiv njenog direktora i većinskog vlasnika Šefika Loje i njegovog glavnog knjigovođe Faika Pušća od Financijske policije F BiH prije tri godine. Premda je krivična prijava predana Kantonalnom tužiteljstvu u Sarajevu tek ove je godine tužitelj Mirko Lečić vratio prijavu financijskoj policiji odnosno njenom glavnom inspektoru Zulferu Derviševiću uz obrazloženje kako se u njoj ne nalazi dovoljno dokaza za podnošenje kaznene prijave Kantonalnom sudu. U prijavi inspektora Derviševića, među ostalim, navodi se kako je Tvornica duhana Sarajevo oštetila proračun F BiH za iznos od preko 34 milijuna eura te za niz drugih nezakonitosti poput neuspjelog pokušaja proizvodnje sokova i džemova u tvornici Fruteks iz Čelića. Mali dioničari vlasnici su 60 posto Tvornice duhana Sarajevo, a država 40 posto. Druga dva proizvođača cigareta u BiH posluju s većim gubicima. Mostarstka tvornica duhana još nije privatizirana i potpuno ju je s tržišta istisnula sarajevska tvornica s kojom je prije rata imala zajednički proizvodni program. Tvornicu duhana u Banjoj Luci prije nekoliko mjeseci privatizirao je britanski investicijski fonf Altima Partners pa novi vlasnici najavljuju ulaganje u osuvremenjivanje proizvodnje i povratak tržišta koje je ta tvornica imala ranije.

Godišnja potrošnja cigareta na BiH tržištu je 8,5 tisuća tona. BiH tržište je podjeljeno na područje koje većinski nastanjuju Hrvati, koji uglavnom konzumiraju proizvode Tvornice duhana Rovinj, zatim Republiku Srpsku najviše otvorenu cigaretama Tvornice duhana iz Niša te područje koje većinski nastanjuju Bošnjaci na kojemu monopol ima Tvornica duhana Sarajevo. Međutim sva su tri tržišta otvorena za krijumčarene cigarete. Najviše je nekontroliranog uvoza preko Crne Gore i Srbije odakle stižu cigarete bez kontrolnih markica iz Srbije, Makedonije, Albanije, Grčke, Bugarske… Kako su cigarete u BiH najjeftinije u regiji krijumčarima se isplati i platiti za njih kontrolnu odnosno poreznu markicu pa ih onda ilegalno izvesti. Zbog toga je u zemljama istočne Europe mnogo cigareta s poreznim markicama iz BiH. Na BiH tržištu je sve više krijumčarenih cigareta iz Kine. Prošle godine pojedini tržišni inspektori optuživali su Tvonicu duhana u Banjoj Luci za ilegalno pakovanje cigarete Memphis Austria Tabaka. Tvornica je bila u financijskim prblemima, ali su iz nje tvrdili kako su te cigarete uvezene ilegalno iz Crne Gore i Bugarske. U Vanjskotrgovinskoj komori BiH tvrde kako inozemne duhanske tvrtke, pri čemu se najviše spominje Tvornica duhana iz Rovinja, fiktivnim uvozom u BiH “peru” novac. U prošloj je godini prema podacima Vanjskotrgovinske komore uvezeno 8418 tona cigareta u vrijenosti od 76 milijuna eura. Najviši je uvoz bio iz Hrvatske 3359 tona. U Vanjskotrgovinskoj komori BiH procjenjuju kako se polovina uvezenih cigareta ne potroši u BiH. Najviše uvoza iz Tvornice duhana Rovinj ilegalnim se putem vrati u Hrvatsku. BiH proračun od toga ima koristi u milijunima eura. Proizvođači cigareta u BiH optužuju državnu vlast za poticanje krujumčarenja cigaretama i utjecaj uvozničkog lobija na nju jer je BiH jedina zemlja u regiji koja ima iste posebne poreze na domaće i uvozne cigarete. U prijedlogu zakona o duhanu i duhanskim prerađevima, a na državnoj razini (sada su važeći entitetski zakoni) povećali bi se posebni porezi na uvozne cigarete.

TDS nezakonito reklamira cigarete

Kontrolu većinskog paketa TDS-a prema neslužbenim informacijama ima Šefik Lojo. O njegovom utjecaju u vrhu vlasti u Sarajevu pokazuje i svakodnevno višesatno otvoreno reklamiranje cigareta te kompanije na državnoj televiziji i radiju, veliki ulični plakati za novo pakiranje cigareta tvornice, kupovanje dionica najstarijeg dnevnog lista u BiH – sarajevskog Oslobođenja…. Kod promocije novog pakiranja cigareta Tvornice duhana Sarajevo menadžeri najveće duhanske industrije u BiH pohvalili su se kako po prvi put na pakiranju cigareta imaju natpis “pušenje je štetno po zdravlje” te podatke o količini nikotina i ugljik-monoksida ustvrdivši pri tome kako “primjenjuju europske standarde u zaštiti potrošača”. Takvu neistinu mediji u BiH vjerno su prenijeli.

Komentirajte prvi

New Report

Close