“Poljoprivrednik mora biti računovođa, pravnik, veterinar, a u novije doba i informatički potkovan”

Autor: Suzana Lepan-Štefančić/VL , 13. prosinac 2024. u 13:20
13.12.2024., Strizivojna - OKRUGLI STOL: Mladi poljoprivrednici Strizivojne i digitalna buducnost hrvatske poljoprivrede i prezentacija Ministarstva Photo: Borna Jaksic/PIXSELL

Kroz projekt Strizivojna – “Prvo Digitalno selo u Hrvatskoj” cilj je educirati proizvođače i stanovnike Strizivojne oko svih novina u preciznoj poljoprivredi i korištenju različitih digitalnih rješenja. Ideja je, s partnerima, instalirati, ponuditi i razvijati njihove digitalne platforme, organizirati teorijske i praktične obuke kako bi poljoprivrednici naučili koristiti nove aplikacije, digitalne alate i kako bi lakše donosili odluke o svojoj proizvodnji – na temelju preciznih i provjerenih podataka

– Izbor Strizivojne pokazao se kao pun pogodak. Posebno mi je drago da smo vidjeli u projektu mlade ljude, a privukao je i veliku pažnju javnosti. Čestitam vam svima na hrabrosti, trudu i želji da budete predvodnik nove ere hrvatske poljoprivrede – poručio je Mladen Miletić, v.d. glavnog urednika Poslovnog dnevnika u petak u Strizivojni.

“Mladi poljoprivrednici Strizivojne i digitalna budućnost hrvatske poljoprivrede” naziv je okruglog stola održanog u srcu ove općine, a u sklopu projekta Strizivojna – “Prvo Digitalno selo u Hrvatskoj”. Želja je bila potaknuti daljnju raspravu o digitalizaciji poljoprivrede te na koncu godine rezimirati dosadašnje učinke projekta.

Mlađi poljoprivrednici, očekivano, lakše usvajaju digitalne tehnologije. Istraživanje je pokazalo i kako stariji poljoprivrednici više koriste Facebook, a mlađi “modernije” društvene mreže, kao što su Instagram ili TikTok. Svoje digitalne platforme ima i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, a predstavilo ih je u petak i poljoprivrednicima iz Strizivojne.

– Ne pratimo toliko digitalne platforme Ministarstva poljoprivrede, ali Facebook i TikTok, naravno, pratimo pa bi nam pomogla i komunikacija na tim kanalima. Treba nam pomoći da se olakša i pojednostavi administracija – kazao je mladi poljoprivrednik Antun.

Poljoprivrednik mora biti, istaknuto je, i računovođa, i pravnik, i mehaničar poljoprivredne mehanizacije, veterinar, marketinški stručnjak, a u novije doba i informatički potkovan. Nije to jednostavan posao.
A što se tiče digitalnih alata, što im je najpotrebnije?

– Trebaju nam strojevi, jer inače nam ne vrijedi precizna, digitalna poljoprivreda – poručio je Antun.

Rodila se, tako, i ideja da se kupi zajednički stroj kojega bi koristilo više OPG-ova.

– Važna nam je i edukacija oko administracije jer stariji se s njome teško nose. Moj otac ne bi mogao ništa zatražiti da nema mene – dodao je ovaj mladi poljoprivrednik. – Moj je sin pola dana jučer proveo na računalu – nadovezao se njegov otac.

Kroz projekt Strizivojna – “Prvo Digitalno selo u Hrvatskoj” cilj je educirati proizvođače i stanovnike Strizivojne oko svih novina u preciznoj poljoprivredi i korištenju različitih digitalnih rješenja. Ideja je, s partnerima, instalirati, ponuditi i razvijati njihove digitalne platforme, organizirati teorijske i praktične obuke kako bi poljoprivrednici naučili koristiti nove aplikacije, digitalne alate i kako bi lakše donosili odluke o svojoj proizvodnji – na temelju preciznih i provjerenih podataka. Projekt se provodi uz podršku Ministarstva poljoprivrede. Jedan mu je od temeljnih ciljeva edukacija i primjena novih tehnologija u poljoprivredi, koje značajno olakšavaju posao poljoprivrednika i čine ih konkurentnijim na tržištu u 21. stoljeću. Želja je unaprijediti sve društvene aspekte života na selu i pokušati zaustaviti depopulacija.
Nositelj je projekta Poslovni dnevnik, a partneri su na projektu Osječko-baranjska županija, općina Strizivojna, tvrtke Digital Agrom, Infodom – Centar kompetencija za osnaživanje prehrambene industrije ruralnih područja,

Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek, HEP, Viridisfarm i Smart Agriculture – SMAGRI.

– Mladi su poljoprivrednici kroz projekt dobili priliku postavljati pitanja. Poljoprivreda je uvijek imala svoje izazove, samo moramo iskomunicirati te izazove između općine, županije, ministarstva i pronaći rješenje – započeo je Josip Jakobović, načelnik Općine Strizivojna.

– Zaista smo zadovoljni načinom na koji se ovaj projekt razvija, a kao što mu i samo ime kaže, to je pilot-projekt. Znači, prvi je to ovakav projekt i unutar njega ćemo razraditi dodatne ideje kako bismo ga unaprijedili i podigli na razinu cijele Osječko-baranjske županije, ali i općenito Slavonije i Baranje – dodao je načelnik.

Urednik Mladen Miletić istaknuo je veliku podršku koju su Poslovni dnevnik, kao i ostali partneri na projektu imali u Strizivojni.

– Ideja je bila naša, a za uspješnu su realizaciju zaslužni ovi divni ljudi. Imali smo veliku podršku i Osječko-baranjske županije te Ministarstva poljoprivrede. Cilj nam je bio povezati mlade poljoprivrednike sa znanstvenim institucijama i naprednim tehnološkim tvrtkama te im na praktičnim primjerima dati uvid kako se može ubrzati i ostvariti budućnost poljoprivrede. I mislim da smo tu napravili jako lijep posao. Događaji kroz godinu, poput prve sjetve bez oranja uz pomoć dronova, privukli su i veliku pažnju šire javnosti koja se vrlo rijetko zainteresira za agrar, i u principu se interesira kada se nešto loše događa. Želimo da ovaj pilot-projekt bude platforma za buduće suradnje, za buduća uključivanja, i da kroz njega pomognemo generacijsku obnovu u hrvatskoj poljoprivredi koja je zaista nužna. Mladi danas odrastaju uz digitalnu kulturu, a želja nam je da uz nju zavole poljoprivredu i rad na zemlji, jer to je osnova našeg društva i naših života – poručio je Miletić.

Tugomir Majdak, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, istaknuo je kako je zajednička poljoprivredna politika ustvari provedba poljoprivrednih metoda kroz zakonodavni akt, ali i kroz neposrednu edukaciju poljoprivrednika i kroz sve platforme koje omogućavaju poljoprivrednicima kako bi pospješili svoju proizvodnju, prije svega produktivnost, i povećali konkurentnost.

– Zajednička poljoprivredna politika primjenjuje se i na primjeru projekta “Pametnog sela”. Dakako da je to jedan iskorak u našim ruralnim sredinama i mi kao Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva podržavamo sva nastojanja poljoprivrednika da što prije dođu do informacija, digitaliziraju i osuvremene svoju poljoprivrednu proizvodnju te na taj način postanu konkurentni. Okrugli stol u Strizivojni prilika je i da mi s razine državne vlasti, kao i razine županijske vlasti i stručnih službi, u neposrednom kontaktu s poljoprivrednicima objasnimo i zajednički dođemo do određenih rješenja, prije svega objasnimo što za njih znače novi iskoraci u zajedničkoj poljoprivrednoj politici – rekao je Majdak.

– Što se tiče, dakle, mladih poljoprivrednika, za njih imamo niz mjera kojima omogućujemo investicije u poljoprivredi i dodatnu potporu. Jedan od prvih natječaja koji će ići upravo je za mlade poljoprivrednike i za investicijska ulaganja u njihova gospodarstva. Želimo im približiti mogućnosti i pokazati na koji način oni mogu doći do sredstava, pokrenuti ili osnažiti svoj biznis u poljoprivredi i postati stabilni poljoprivrednici te razviti svoje obitelji na selu – zaključio je državni tajnik.
Osječko-baranjski župan Mato Lukić istaknuo je kako je intencija zadržati mlade ljude koji će se baviti poljoprivredom u ruralnim područjima.

– Meni je drago da je Poslovni dnevnik i svi njihovi partneri, da su upravo Osječko baranjsku županiju detektirali kao županiju u kojoj je poljoprivreda najvažnija gospodarska grana. Znamo i sami da se danas poljoprivrednici, bez obzira bili mladi, srednje dobi ili stariji, moraju baviti i mehanizacijom, i zaštitom svojih proizvoda, i kvalitetom svojih proizvoda, u isto vrijeme biti računovođe i stručnjaci za EU fondove. I zaista, iz njihove perspektive možemo reći da im zaista nije lako. Projekt bi trebao olakšati cijelu ovu situaciju. Uključio se u sam projekt i Fakultet agrobiotehničkih znanosti iz Osijeka, a očekujemo i da će se s područja naše županije uključiti i druge općine koje budu zainteresirane za ovaj projekt. Mi nastavljamo dalje, od iduće godine imat ćemo nove aktivnosti, tako da smatram da je ovaj projekt zaista dobar i uspješan – poručio je Lukić.

Komentirajte prvi

New Report

Close