Političari, hitno se dogovorite i podignite granične rampe

Autor: Božica Babić , 25. rujan 2015. u 15:58
Kamionske gužve na graničnom prijelazu Bajakovo/Ivica Galović/PIXSELL

Poduzetnici očekuju od političara da se zbog mogućih velikih gubitaka nađe brzo i efikasno rješenje krize.

Trpimo i u nabavi i u prodaji zbog zatvorene granice prema Srbiji, Tvornica šećera Osijek unutar grupacije Žito ponovno će biti veliki gubitnik kao i 2012.", ističe ne skrivajući nezadovoljstvo direktor kompanije Damir Rogulja dok se prisjeća kako su i prije tri godine zbog uplitanja politike u gospodarstvo ostali bez sirovine, bili su prisiljeni jeftino je prodati na srpskom tržištu.

Žito, u vlasništvu osječkog poduzetnika Marka Pipunića, kupilo je 2008. PP Ratkovo iz Vojvodine s čijih je oranica u Osječku šećeranu na preradu ovih dana trebalo stići 40 tisuća tona šećerne repe. "Kampanja šećerne repe u punom je jeku", kaže Rogulja, no spuštene rampe na graničnim prijelazima brane im dovoz sirovine iz Ratkova, a istodobno u tvornici stoje i kasne u odlasku tegljači koji bi trebali voziti šećer kupcima u Bugarskoj. "Ne dovezemo li idući tjedan repu u Osijek morat ćemo je kao i 2012. prodati srpskim šećeranama, a mi ćemo za posljedicu imati skuplju proizvodnu cijenu 10-20 eura po toni što će tvrtku gurnuti u višemilijunski gubitak", tvrdi Rogulja i poziva Vladu RH ako se kvarljiva roba propušta na Bajakovu neka za transport sirovine s Beogradom dogovori prijelaz Erdut-Bogojevo jer, to je bitno poduzetnicima s obje strane granice.

 

40tisuća

tona šećerne repe ovih dana treba stići na preradu u Osječku šećeranu

 I Uprava kutinske Petrokemije najavljuje crni scenarij ne dogodi li se u idućih dan-dva pozitivni zaokret. Spuštene granične rampe blokirale su 10 tisuća tona mineralnih gnojiva prodanih kupcima u Srbiji, Bugarskoj, Rumunjskoj, Makedoniji i Grčkoj, a ugrožena je i potencijalno nova prodaja na ta tržišta u sličnom obujmu, upozoravaju iz Petrokemije. Usto, ističu, postoji opasnost da će zbog stajanja željezničkih kompozicija i kamiona koji su već krenuli s robom krajnji kupci imati poteškoća sa svojim proizvodnjama, te će time biti narušen dosadašnji veliki ugled tvrtke. "Izgubljene količine u pripremi jesenske sjetve, kao i količine tehničkih proizvoda za industriju, nećemo moći nadoknaditi u narednim tjednima i mjesecima jer su za ta razdoblja već planirane nove prodaje i isporuke", opominju iz Petrokemije očekujući da se zbog njihove i sličnih situacija nađe brzo i efikasno rješenje.

Direktor prodaje i marketinga u postirskoj Sardini Krunoslav Bešvir ističe kako ni toj tvrtki nikako ne odgovara stanje blokade jer nisu u mogućnosti isporučiti već dogovorenu i naručenu robu. "No, očekujemo kako ovo stanje neće potrajati te da neće znatno poremetiti prihvaćenost proizvoda hrvatskih proizvođača na srpskom tržištu, što bi značilo da, osim kratkoročnih, neće donijeti negativne posljedice našim tvrtkama, niti gospodarstvu u cjelini," nada se Bešvir. U koncernu Agrokor Ivice Todorića, koji je s više od 600 milijuna eura definitivno najveći investitor iz RH u Srbiji i gdje u vlasništvu drži nekoliko tvrtki (Frikom, Dijamant, Angropromet, Idea, Nova sloga, Kikindski mlin i lani kupljeni Mercator), na upit koliko im šteti zatvaranje granica tek su kratko odgovorili: "Kompanije iz naše grupe dosad su već pretrpjele velike štete".

No, na toj adresi su optimisti, vjeruju da krizna situacija neće dugo trajati. Uvjereni su da će Srbija i Hrvatska u interesu ekonomija obiju država postići konstruktivan dogovor. Što se prije to dogodi, to će biti manja šteta, kažu u Agrokoru. "I Badel 1862 ima posljedice zbog zatvorenih graničnih prijelaza prema Srbiji, nadamo se brzom razrješenju nastale situacije", komentar je tvrtke koja puno izvozni u Srbiju, a još više u Makedoniju, gdje je tržišni lider u jakim alkoholnim pićima. Biti optimisti pokušavaju i u Podravki.

Iz ureda predsjednika Uprave Zvonimira Mršića odgovaraju da uvođenje sankcija zasigurno nije dobro ni za jednu stranu. "S obzirom na to da su sankcije tek nastupile, vrlo je teško procijeniti eventualno moguću štetu, no vjerujemo kako će se uskoro postići dogovor kojim će se izbjeći moguće negativne posljedice", poručuju iz koprivničke kompanije. U Atlantic grupi Emila Tedeschija pak kažu: "U ovom trenutku ne bilježimo veće poremaćaje u redovnom poslovanju i prometu roba te uspješno kompenziramo određeni zastoj u logistici". No, ako se nastavi ili dodatno oteža prekogranična suradnja na srednji ili dulji rok, imali bi, dodaju, probleme i povećane troškove u logistici i plasmanu roba. 

Hrvatski izvoznici  

'Potraje li sadašnje stanje, u pitanju ugovoreni poslovi'

"Treba pronaći dugoročno rješenje na obostrano zadovoljstvo kako bi se robni promet između Hrvatske i Srbije opet normalizirao. Dulji tijek trenutne situacije dovest će u pitanje opstanak postojećih ugovorenih poslovnih odnosa i ugovaranja novih, što će uzrokovati velike štete za izvozne tvrtke te ujedno za hrvatsko gospodarstvo", poručuju Vladi iz udruge Hrvatski izvoznici.

Gordana Deranja, HUP

'Konstruktivno rješenje treba nam što prije'

"Izražavamo želju i nadu da se što prije nađe konstruktivno rješenje jer se već stvaraju financijske štete gospodarstvu, a prolongiranjem se povećavaju negativni efekti i stvaraju dalekosežne posljedice. HUP je u stalnom kontaktu s tvrtkama članicama i svim relevantnim institucijama, uključujući i Vladu. Stavili smo na raspolaganje sve svoje resurse u cilju što bržeg pronalaska rješenja", kaže predsjednica HUP-a.

Komentari (3)
Pogledajte sve

bajakovo je jasna poruka europi i celnicima…planirate nas za prihvatni centar iliti kampove gdje ce izabirati one koji ima pasu. a sljam nek vam ostane kampirati godinama te ih hranite i oblacite.

vrhunski potez [emo_palacg] tajkuni ce dati svoj doprinos ovime.

poruka: nedajte se i ne popustajte .

Kad se političar uhvati posla onda svi ostali začuđeno stoje… pa šta će nam onda uopće političari?
Ah da, zato jer ih i drugi imaju..

Druže Milanoviću,
zašto nas od susjeda nisi branio ’91. kad je trebalo?
ali da je tada pobjegao iz zemlje.
Imao je i priliku ne blamirati nas u Europoi sa zakonom krojenim samo za jednog čovjeka, udbaša pa je ipak to učinio.
Sada, kad se, u predizborne svrhe
Premijera, koji je odjednom na braniku kršćanstva, može biti sram, pokazao je da nema nimalo obraza.
Odakle njemu, ali i kompletnom SDP-u, moralno pravo?

Premijer Zoran Milanović ovih se dana, u jeku predizborne kampanje, iznimno trudi prikazati kao veliki domoljub, ako ne i kršćanin.

http://direktno.hr/en/2014/direkt/25849/Dru%C5%BEe-Milanovi%C4%87u-za%C5%A1to-nas-od-susjeda-nisi-branio-’91-kad-je-trebalo.htm

New Report

Close