Policija u tri akcije uhitila 25 i prijavila 33 krijumčara ljudi

Autor: Poslovni.hr/Hina , 15. svibanj 2013. u 15:45
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

U trima operativnim akcijama protiv krijumčarenja ljudi, kodnih naziva “Jug2”, “Kadin” i “Marsonia”, policija je uhitila 25 hrvatskih državljana od ukupno 33 osobe koje su osumnjičene i prijavljene da su se udružile u nekoliko skupina kako bi uglavnom turske i kosovske državljane preko Hrvatske “prebacivali” prema Europskoj uniji.

U trima operativnim akcijama protiv krijumčarenja ljudi, kodnih naziva "Jug2", "Kadin" i "Marsonia", policija je uhitila 25 hrvatskih državljana od ukupno 33 osobe koje su osumnjičene i prijavljene da su se udružile u nekoliko skupina kako bi uglavnom turske i kosovske državljane preko Hrvatske "prebacivali" prema Europskoj uniji.

"Policija je dokazala da su prebačene ukupno 133 osobe", rekao je danas voditelj službe organiziranog kriminaliteta u PNUSKOK-u Dean Savić na konferenciji za novinare u Ravnateljstvu policije. Naveo je da su osobe krijumčarene u Hrvatsku preko 'zelene granice', da su ilegali migranti granicu prelazili uglavnom pješice ili čamcima te da su za taj "posao" krijumčari dobivali od 1.000 do 1.200 eura po osobi, ovisno o ruti krijumčarenja.

Dio novca, dodao je, izravno se davao "iz ruke u ruku", gotovinom , prilikom prihvaćanja ilegalnih migranata, a dio putem "Western uniona", nakon realiziranog posla odnosno nakon dolaska do krajnjeg odredišta.

"Obavili smo niz pretraga stanova i drugih prostorija, oduzeli veći broj mobitela, sim-kartica, novca raznih valuta, a pronađena je i oduzeta manja količina droge (17 grama marihuane) i oružja te dokumentacija kojom smo uspjeli dodatno dokazati počinjenje kaznenih djela", kazao je Savić.

Dodao je da je riječ o felksibilno, mrežno ustojenim kriminalnim grupacijama, čiji su pripadnici uglavnom otprije poznate policiji. "Radi se o unosnim kriminalnim aktivnostima i mnoge osobe iz krim-miljea sklone su baviti se krijumčarenjem osoba, no to je naša treća ovogodišnja akcija, držimo dobar tempo i tako ćemo nastaviti pa svi koji se bave time mogu očekivati da ćemo zakucati na njihova vrata", rekao je Savić.

Načelnik Uprave kriminalističke policije Vitomir Bijelić je poručio da će sustavnim i koordiniranim radom i nadalje nadzirati sve pojavne oblike kriminaliteta, pogotovo međunarodnog.

Naglasio je kako ih pritom osobito zanimaju osobe koje čineći kaznena djela, uvjetno rečeno, 'pomažu', protoku ilegalnih migracija odnosno migrantima iz sjevernoafričkog bazena te s područja Turske i Kosova da, uz "masno" naplaćene tarife, dođu do zemalja EU, kao krajnjeg cilja.

Do sad je, kako je napomenuo, Hrvatska bila u pravilu tranzitna zemlja na toj ruti krijumčarenja, no od 1. srpnja i Hrvatska ulazi u novu kategoriju interesa ilegalnih migranata, s ciljem da se kao azilanti nastane u Hrvatskoj.

Bijelić je ocijenio da je suradnja s graničnom policijom BiH izvrsna i naglasio da će se odlučno boriti protiv svih oblika organiziranog kriminaliteta. Podsjetio je da je u tom cilju u Šidu prekjučer potpisan i sporazum o zajedničkim ophodnjama hrvatske i srpske granične policije, a da se sličnim sporazumima nada i s BiH i Crnom Gorom.

"Bez suradnje nema ništa", potvrdio je direktor granične policije BiH Vinko Dumančić i ponovio da je jučerašnjoj akciji u BiH uhićeno 13 osoba.

Na konferenciji za novinare u Ravnateljstvu policije bio je i hrvatski časnik za vezu za policiju i carinu Milan Miletić iz SELEC-a – Međunarodne policijske carinske organizacije sa sjedištem u Bukureštu, koji je najavio da će SELEC uvijek biti na raspolaganju kod takvih vrsta aktivnosti.

Komentirajte prvi

New Report

Close