Podravku Porezna odbila, PPDIV radnicima Mirne posudio 760.000 kn

Autor: Suzana Varošanec , 23. prosinac 2014. u 11:21
Predsjednik PPDIV-a Šimo Orešković najavio prosvjed iza 7. siječnja ako država ne skine blokadu /Nikola Ćutuk/PIXSELL

Nema razloga za blokadu, jer je hipoteka pet puta veća od državnih potraživanja, poručuju iz sindikata.

Žiroračun rovinjske Mirne i dalje je blokiran, što je glavni kamen spoticanja u normalizaciji poslovanja.

Niti činjenica da je prije dva tjedna krenula proizvodnja, za što se nakon snimke stanja pobrinula nova Mirnina Uprava koju je postavila Podravka (većinski vlasnik), nije pomogla. Podravci navodno manjka pravni osnov za uplatu kojom bi odblokirala žiro račun, a stoga ni plaće radnicima ne može isplatiti. Konkretno, u nadležnoj ispostavi Porezne uprave njezinu uplatu od 2 milijuna kuna za plaće radnika Mirne, te za poreze i doprinose (1,1 milijun kuna) koji idu državi, poreznici su odbili. Iznio nam je to predsjednik PPDIV-a Šimo Orešković, koji generalno frustriran ponašanjem države prema Mirni tvrdi da je ovo "očit primjer nefunkcioniranja države jer je država ključni faktor za rješenje".

"Problem ove plaće ipak smo riješili. Mi smo posudili novac radnicima. Potpisali smo pozajmicu s radnicima koji su se obvezali vratiti novac kad dobiju plaću, no trebamo dugoročno rješenje – deblokadu koja je u rukama države", kaže on.  Za razliku od 30-ak tisuća radnika koji rade bez plaće, zahvaljujući ovom potezu 260 radnika Mirne može proslaviti božićne blagdane. Matični sindikat priskočio im je u pomoć, a pozajmica iznosi okvirnih 760.000 kuna. Sam potez potvrda je solidarnosti s radnicima, a motiviran je PPDIV-ovim očekivanjima da će država konačno riješiti problem koji je godinama gurala pod tepih. Računica je jednostavna: najveći Mirnin vjerovnik je država – potraživanja su se tijekom 11 godina Mirnine blokade popela na 31 milijun kuna, ali ima hipoteku na vrijednoj Mirninoj imovini.

Imovina Mirne čak je pet puta vrijednija od tražbine države, tvrdi Orešković, dodajući da je država može prodati i namiriti se na taj način.  "Nema razloga za blokadu Mirne. Po srijedi je administrativna prepreka koje stvara problem za redovni rad tvrtke. Tamo gdje država nije osigurana, blokada ima smisla,  ali ovdje gdje je jako dobro osigurana, je besmislena i kontraproduktivna", navodi on dodajući i da je 60-ak radnika Mirne ribolov upravo potpisalo nove ugovore o radu s Upravom Mirne dd. To je, pak, još jedan signal da se Mirna vraća u normalne poslovne okvire. A kako doznajemo sindikat je za rješenje problema državi kao krajnji rok postavio 7. siječnja. Do tada će radnici Mirne biti na kolektivnom godišnjem odmoru, no kad se vrate na posao, ako račun Mirne i dalje bude blokiran, PPDIV kreće s radnicima Mirne u prosjede pred Vladine institucije u Zagrebu. Prosvjedovat će se i pred Ministarstvom financija i Poreznom upravom koje drže ključnim faktorom koji može povući potez deblokade Mirne.

Novi oblik pomoći

Sindikati posuđuju za plaće

Sindikalna pozajmica radnicima čiji je poslodavac u blokadi – slučaj Mirne, novi je oblik pružanja pomoći, specifičan i po indirektnoj pomoći poslodavcu. Zahvaljujući socijalnom miru u tvrtki, on je kupio vrijeme za rješavanje problema s vjerovnicima, u ovom slučaju sa državom. Šimo Orešković pojasnio je i da je za sindikalnu pozamicu  prevagnulo to što Mirna ima proizvodnju. Za razliku od toga, Adria iz Zadra, unatoč izglasanoj predstečajnoj nagodbi, već četiri mjeseca ne radi i radnici ne primaju plaću, a novac za radnike namiče se iz prodaje tvrtkinih zaliha.  

Komentari (1)
Pogledajte sve

Ovome sindikalcu (Blaževiću iz Adrije) bi bilo pametnije da je i crnog vraga zvao na mobitel da mu pomogne nego što je zvao Genezu.
Nešto u Jutarnjem (linku) on govori protiv Podravke? Ispada da Podravka ne plaća svoje račune?
Nezna on: Geneza će ga preveslati ili su oni možda umreženi.
I ponovno kažem da:
Onaj koji s Genezom tikve sadi, o glavu mu se razbijaju.

New Report

Close