Tvrtka LNG Hrvatska koja vodi projekt gradnje terminala na Krku odabrala je, kako neslužbeno doznaje Novi list, tri investitora za gradnju kopnenog terminala kapaciteta od četiri do šest milijardi kubika plina godišnje s kojima će se, međutim, prije potpisivanja ugovora razgovarati o gradnji malog plutajućeg terminala, za koji se na kraju odlučila Vlada Tihomira Oreškovića.
To je europski investicijski energetski fond Marguerite, koji čini šest velikih europskih financijskih institucija – Europska investicijska banka, poljska PKO Bank Polski SA, njemački KfW, francuska Caisse des dépôts et consignations, talijanska Cassa Depositi e Prestiti, španjolski Instituto de Crédito Oficial – koji ulaže u velike energetske i infrastrukturne projekte u Europi, poput plinovoda, autocesta, pa tako i u gradnju nove zagrebačke zračne luke, zatim španjolski Enagas koji upravlja s nekoliko tamošnjih LNG terminala, dok je treći ulagač, kažu neslužbene informacije, konzorcij koji drži litavski plutajući terminal u luci Klaipeda, pušten u rad 2014. godine.
Svi su oni, doznaje list, spremni razgovarati o gradnji plutajućeg, umjesto kopnenog terminala, jer bi on u rad bio pušten već 2018. godine, nakon čega Vlada RH ne odbacuje ni mogućnost gradnje kopnenog terminala.
Plutajući terminal u Hrvatskoj je ponajviše ideja i želja SAD-a, koji je nedavno u Europu počeo izvoziti svoj plin iz škriljaca, i kojem je u interesu krenuti s izvozom na što više europskih terminala.
Kad planiraju službeno objaviti imena odabranih, nije poznato, no neslužbene informacije kažu da će se to dogoditi onda kad s njima dogovore gradnju upola jeftinijeg, plutajućeg terminala umjesto velikog kopnenog.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu