Nedosljednost politika i njihove provedbe glavni su problem i glavna slabost ove Vlade i opasno je kad vlasti nisu svjesne razmjera nezadovoljstva građana, zaključak je to izvještaja Platforme 112 koja okuplja 69 organizacija civilnog društva i koja je u srijedu predstavila svoju ocjenu prvih godinu dana nove vlasti.
– Vlast luta i neka sad uhvati posljednji vlak da čuje naš glas i promijeni način vladanja – ispred Kuće ljudskih prava kazala je Sanja Sarnavka dodavši kako sada u Vladi nema nikoga s kim bi mogli razgovarati o ljudskim pravima. Eugen Jakovčić iz Documente naglasio je pak kako je porazno što je najmanje napravljeno za one koji su najviše pogođeni nepravdama i nasiljem u protekla dva desetljeća, a to su civilne žrtve rata i poraća, nacionalne manjine (posebno Srbi), radnici opljačkane privrede, mladi, njihovi nastavnici…
– Neshvatljivo je da je sustav besplatne pravne pomoći i dalje nepristupačan većini onih kojima su pravne pomoći potrebne, da je počinitelje ratnih zločina u Hrvatskoj sve teže procesuirati pa se bojimo da će mnogi zločini ostati nekažnjeni. Nije jasno ni zašto Vlada nije donijela odluku o odricanju naplate parničnih troškova od svih tužitelja koji nisu uspjeli sa zahtjevima za naknadom štete zbog smrti bliske osobe. K tome, proces povratka stagnira, a nije došlo ni do kakvih pomaka u zapošljavanju nacionalnih manjina u javnom sektoru – nizao je Jakovčić minuse nove vlasti. Sarnavka je nadodala i uporno izbjegavanje revidiranja propisa o referendumu pa se sad i onaj proveden u Dubrovniku pokušava obezvrijediti. Navedena je i nedosljednost ministra Jovanovića koji čvrsto zastupa uvođenje progresivnih obrazovnih programa za mlade, u području građanskog obrazovanja, ljudskih prava i zdravlja, dok istovremeno reciklira HDZ-ov neoliberalni model visokog obrazovanja i znanosti. Iznijeta je i zabrinutost što nova vlast spas vidi u kratkoročnim proračunskim uštedama te što joj je fokus na eksploataciji i privatizaciji prirodnih i kulturnih resursa.
Mada je Saša Šegrt iz hrvatskog Transparency Internationala navela kako je bilo i pozitivnih pomaka kao što su donošenje novog Zakona o pravu na pristup informacijama, ukidanje ograničenja na javno okupljanje na Markovu trgu, početak uređenja Registra birača, rješavanje krize na HRT-u, opsežnija primjena Kodeksa savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, pripreme za uvođenje obrazovanja za demokratsko građanstvo u osnovnim i srednjim školama te otvaranje Sabora prema građanima i organizacijama civilnog društva, iz zahtjeva upućenih vlasti, koje je iznijela Jelena Berković iz GONG-a, vidi se koliko toga još treba učiniti.
– Tražimo jasan i hitan zaokret prema demokraciji, vladavini prava, zaštiti ljudskih prava, promociji javnog interesa i održivom razvoju. Neka se najveće nepravde odmah isprave, donese Strategija održivog razvoja, pokrenu dubinske reforme javne uprave, odbaci aktualni pristup poticanju investiranja na kratke staze i osiguran nadstranački nadzor nad svim reformama iz pregovora s EU u Poglavlju 23 – zatražila je J. Berković. Podsjetivši kako je u vrijeme smjene ministrice Holy vlast moralnu letvicu postavila visoko, a onda se zbog kasnijih nečinjenja u slučajevima ministara Jakovine i Ostojića ta letvica srozala u dubinu, a podobnost je i dalje ostala ključni kriterij za postavljanja na određena mjesta, predstavnici Platforme 112 upozorili su vladajuće da je sad krajnji trenutak za spasonosan zaokret inače smo, istaknuli su u izvještaju, na pragu novog fatalnog ciklusa rastakanja povjerenja građana u sposobnost ove i bilo koje vlasti da vlada.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu