‘Plastične vrećice moraju koštati najmanje 2 kune’

Autor: Poslovni.hr , 11. svibanj 2015. u 09:59
Foto: Zeljko Mrsic/PIXSELL

Cijenom vrećice od barem dvije kune, birala bi se trajnija rješenja, a punio bi se i Fond za očuvanje okoliša.

Zakonom izglasanim u Europskom parlamentu 28. travnja 2015. državama članicama nalaže se prenošenje odredaba Direktive o ambalaži i ambalažnom otpadu u nacionalna zakonodavstva, s ciljem drastičnog smanjenja upotrebe plastičnih vrećica kao najvećih zagađivača ljudskog okoliša.

Europska komisija iznijela je šokantan podatak o preko osam milijarda odbačenih plastičnih vrećica u EU-u samo u 2010. godini, i to zbog nemogućnosti njihove ponovne upotrebe. Udruga Prijatelji životinja istodobno ukazuje na problem godišnje proizvodnje od oko 200 milijuna plastičnih vrećica u Hrvatskoj.

Osim što je Udruga različitim akcijama nastojala ovaj problem približiti javnosti, već godinama nudi i konkretna rješenja ovoga globalnog problema, predlažući naplaćivanje pristojbe na plastične vrećice tanje od 50 mikrona. Cilj predložene mjere bio bi smanjenje njihove proizvodnje i prodaje, stoji u priopćenju Udruge.

Osim toga, Udruga je predložila ekološki najprihvatljivije rješenje poticanjem upotrebe trajnih vrećica, torbi i košara koje se mogu višekratno koristiti. Pritom skreće pozornost na to da mjera zbrinjavanja plastičnih vrećica otkupom ne predstavlja trajno i prihvatljivo ekološko rješenje. Time se ne bi smanjila njihova proizvodnja pa tako ne bi nestao ovaj ekološki problem koji se očituje kroz trajno zagađenje okoliša, ugrožavanje cjelokupnih ekosustava te potrošnju prirodnih resursa i energija.

Ideja nije nova ni neprovediva. U Hrvatskoj ozbiljnost ovog ekološkog problema prepoznali su pojedini trgovački lanci, pa su prestali nuditi besplatne plastične vrećice ili pak svojim kupcima daruju platnene torbe. Na svjetskoj razini, istome problemu uspješno se doskočilo u mnogim državama i gradovima kao što su San Francisco, Los Angeles i Mexico City, Italija, Izrael, Kanada, Južna Afrika, Irska, Ruanda, Somalija, Tanzanija, Kenija, Uganda, pojedini gradovi u Indiji, Kini, Belgiji, Švicarskoj, Njemačkoj i Nizozemskoj, i to potpunom zabranom plastičnih vrećica, uvođenjem poreza ili novčanih kazni za njihovu upotrebu.

Imajući u vidu da budućnost Hrvatske, između ostaloga, leži u okretanju održivom razvoju i poticanju ekološke svijesti građana, Udruga se poziva na očuvanje prirode i čovjekova okoliša kao najviših vrednota ustavnog poretka Republike Hrvatske. Pritom naglašava da je upravo država u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti dužna osigurati uvjete za zdrav okoliš, a osobitu skrb posvetiti zaštiti zdravlja ljudi i prirode.

Stoga je udruga Prijatelji životinja reagirala odmah po izglasavanju zakona u Europskom parlamentu te uputila dopis Ministarstvu zaštite okoliša i prirode kojim traži da se bez odlaganja implementiraju odredbe Direktive o ambalaži i ambalažnom otpadu u Plan gospodarenja otpadom Republike Hrvatske. Pozvala je Ministarstvo da implementaciji pristupi odmah i bez čekanja isteka rokova te na najučinkovitiji način.

Udruga od Ministarstva traži ne samo da ispuni regulativu nego da iznađe najpovoljnije rješenje i ciljano regulira ovo područje. Vodeći se interesima Republike Hrvatske, i to u okviru brige o njezinu okolišu i životinjama u njemu, napominje da minimalne mjere u ovome slučaju nisu prihvatljive. Ovaj problem zahtijeva isključivo one mjere koje će rezultirati drastičnim i konkretnim smanjenjem proizvodnje plastičnih vrećica. Samo na taj način jednom za svagda stat će se na kraj do sada nesagledivim posljedicama onečišćenja okoliša.

Komentirajte prvi

New Report

Close