Plaće u Hrvatskoj ne isplaćuje 7.300 poslodavaca

Autor: Poslovni.hr/Hina , 23. prosinac 2015. u 08:18
Foto: Thinkstock

Prvi popis neisplatitelja plaća Porezna je uprava objavila sredinom srpnja prošle godine i na njemu je tada bilo 7.038 poslodavaca.

Plaće u Hrvatskoj ne isplaćuje ukupno 7.300 poslodavaca, koji zapošljavaju 25.010 radnika, pokazuju najnoviji, ažurirani podaci Porezne uprave koji se odnose na neisplatitelje plaća za razdoblje obračuna od siječnja do listopada ove godine. 

Statistički pregled poreznih obveznika, poslodavaca koji prema dostupnim podacima ne isplaćuju plaće, pokazuje da plaće ne isplaćuju 6.072 pravne osobe s 21.439 zaposlenih te 1.228 fizičkih osoba s 3.571 radnikom. 

Ti su podaci formirani na temelju dostavljenih obrazaca JOPPD u kojima su poslodavci iskazali neisplatu plaće i naknadnu isplatu zaostale plaće i to za obračunsko razdoblje od siječnja do listopada 2015. godine (kriterij tri mjeseca uzastopno) te za obračunsko razdoblje od svibnja do listopada (kriterij tri mjeseca u vremenskom razdoblju od šest mjeseci), objašnjavaju iz Porezne uprave koja je najnoviji popis početkom tjedna objavila na svojim mrežnim stranicama.

Pritom napominju kako popis ne sadrži podatke o poreznim obveznicima koji nisu dostavili obrazac JOPPD, kao ni o onima koji su prikazali neisplatu plaće ali ne tri mjeseca uzastopno ili tri mjeseca u vremenskom razdoblju od zadnjih šest mjeseci za 2015. godinu.

Također na popisu nisu poslodavci koji su prikazali isplate plaća u tekućoj godini, iskazanih na obrascu JOPPD, ali nisu isplatili plaće za razdoblja prije 1. siječnja 2014. i to iz razloga što za razdoblja prije uvođenja obrasca JOPPD Porezna uprava nema analitičkih podataka o isplati plaće već ima samo podatke o obvezama javnih davanja po osnovi plaće. Popis ne sadrži podatke o poreznim obveznicima koji nisu isplatili plaće, ali su prikazali isplatu plaće te su se zadužili za javna davanja kao da su isplatili plaću. 

Porezna uprava ujedno poziva sve radnike koji ne primaju plaću ili nisu primili zaostale plaće, a čiji poslodavac se ne nalazi na objavljenom popisu da to prijave na besplatni broj telefona 0800 49 49. Na osnovi prijave izvršiti će se dodatni nadzor i analiza podataka te će se formirati posebna lista takvih poslodavaca.

Isto tako iz Porezne uprave pozivaju radnike da prijave i sve ostale činjenice za koje smatraju da nisu ispravno iskazane.

Objava popisa poslodavaca koji svojim radnicima ne isplaćuju plaće omogućena je Zakonom o porezu na dohodak. Tim je zakonom propisano da Porezna uprava, temeljem prikupljenih podataka na obrascu JOPPD, može na svojim mrežnim stranicama objaviti popis poreznih obveznika/poslodavaca koji ne isplaćuju plaću svojim radnicima, odnosno koji su na dostavljenim obrascima tri mjeseca uzastopno ili tri mjeseca u vremenskom razdoblju od šest mjeseci iskazali samo obračun doprinosa bez isplate plaće.

Iz Porezne uprave napominju kako popisi poreznih obveznika koji prema dostupnim podacima ne isplaćuju plaće, koji se objavljuju na njihovim internet stranicama, nisu usporedivi iz razloga što se kod svake nove objave popisa povećava broj razdoblja za koje se podaci iskazuju.

Prvi popis neisplatitelja plaća Porezna je uprava objavila sredinom srpnja prošle godine i na njemu je tada bilo 7.038 poslodavaca.

Na popisu objavljenom sredinom studenoga, koji se odnosio na razdoblje obračuna od siječnja do rujna ove godine, bilo su ukupno 7.383 poslodavca, s 24.774 zaposlena. 

Komentari (3)
Pogledajte sve

cemu namam zakoni, mostovi, komunjare, drugovi … kada su zakoni samo za male i bespomocne (samo ako im to naravno ne pase!)

zar se opet ne primjenjuje zakon, neisplatu plaća na sebe preuzima država u slijedeća tri mjeseca, da nije tako

U državu u kojoj vrijede PRIRUČNA znanja više od AKADEMSKIH znanja, postavlja se pitanje: tko uskraćuje poduzetnicima njihovo uspješno poslovanje? Možemo li se zadovoljiti paušalnim tvrdnjama: kako su poduzetnici u većini kriminalci, kako poduzetnici sav prihod trpaju sebi u džep , kako poduzetnici nemaju ideja i projekata ect.
Mene zanima: postoji li uistinu ozbiljna studija ili istraživanja o tome- tko uskraćuje poduzetnicima normalno poslovanje?
Moja osobna iskustva pokazuju, a bavim se poduzetništvom više od 25 godina, da uskrate poduzetništva treba tražiti izvan malih i srednjih poduzetnika. To su generatori svih devijacija u poduzetništvu koja između ostalog dovode do situacije da niste u mogućnost ne samo isplaćivati plaće, nego i nemate volje do investicija, razvoja, novih zapošljavanje. Jednostavno se isključivo borite za PREŽIVLJAVANJE!!!!

New Report

Close