Prema podacima servisa MojaPlaća, u prvom kvartalu 2023. prosječna mjesečna neto plaća s uključenim dodacima na plaću u Hrvatskoj je iznosila 1096 euro, što je 6% više nego u prethodnom kvartalu i 13% više nego u istom razdoblju 2022. godine.
Ipak, većina radnika ima manju plaću od navedenog prosjeka, iako je medijalna plaća narasla za 6 posto, a u odnosu na prvi kvartal prošle godine 12 posto (medijan je broj koji razdvaja sortiranu listu brojeva točno na pola).
Osim menadžerskih zanimanja, gdje su plaće u prosjeku 105% više od prosječnih, najplaćenija zanimanja su ona iz područja tehnologije i razvoja (101% više od prosjeka), informacijskih tehnologija (+39%) te telekomunikacija (+13%).
I dalje najjači Zagreb
Najniže prosječne plaće u Hrvatskoj imaju radnici u pomoćnim zanimanjima (-40%), tekstilni radnici (-44%) te zaposleni u uslužnim djelatnostima (-30%).
U odnosu na prošlu godinu, plaće su iznad prosjeka rasle u tehnologiji i razvoju (+28%), poljoprivredi (+16%) te turizmu (+16%), a plaće top menadžmenta rasle su ispod prosjeka, svega 3%. Plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu su 9% više od prosjeka te iznose 1189 eura.
S druge strane, primanja zaposlenika tvrtki u pretežno domaćem vlasništvu su 5 posto niža od prosjeka (1.039 eura), prosječne plaće u tvrtkama u državnom vlasništvu se kreću oko 1067 eura (-3%), a mjesečna zarada radnika zaposlenih u javnoj i lokalnoj samoupravi iznosi 994 eura (-9%).
U odnosu na prošlu godinu plaće su najviše rasle u tvrtkama u državnom vlasništvu (+15%) te u stranom privatnom vlasništvu (+14%).
U tvrtkama s manje od 10 zaposlenih prosječna plaća iznosi 939 eura (-14% u odnosu na prosjek), u kompanijama koje broje do 19 zaposlenika plaća je 3% niža od prosjeka (1060 eura), dok je najviša prosječna plaća zabilježena u velikim tvrtkama (1146 eura, odnosno 5% više od prosjeka).
Plaća je i dalje najviša u Gradu Zagrebu, a najniže plaće i dalje su na istoku zemlje, u Vukovarsko-srijemskoj (-20%), u Sisačko-moslavačkoj (-15%) te Brodsko-posavskoj (-14%) županiji.
Razlike po stručnoj spremi
Očekivano, ispitanici s bogatim radnim iskustvom i višim stupnjem obrazovanja imaju veće plaće u odnosu na one s kraćim stažem i nižim obrazovanjem.
Tako zaposlenici sa završenim postdiplomskim studijem ili nekom poslovnom školom (MBA) imaju u prosjeku 51% višu plaću od prosječne, a osobe s visokom stručnom spremom u prosjeku imaju 16% višu plaću od prosječne (1273 eura) i čak 36% višu od radnika sa srednjom stručnom spremom koji u prosjeku imaju 938 eura, ili 14% manje od prosjeka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu