Na putovanjima diljem Europske unije mobilni uređaj može se koristiti za pozive, slanje poruka i korištenje podataka baš kao kod kuće. Minute razgovora, SMS-ova i podataka koji se koriste u inozemstvu u EU se naplaćuju jednako kao kod kuće. “Roaming like a home” automatski se aktivira pri svakom putovanju i upotrebi mobilnih uređaja izvan granica vlastite države i dosega domaćih telekom-operatora.
Ukidanje dodatnih naknada za roaming u EU jedno je od najvećih postignuća EU-a koje je donijelo opipljive koristi za građane EU-a. “To je ključni temelj jedinstvenog digitalnog tržišta EU-a i veliki korak u izgradnji pristupačnog, održivog digitalnog društva za sve građane”, stav je Europske komisije.
Naime, nakon niza godina napora oko postizanja dogovora 15. lipnja 2017. EU je postigla cilj da se naknade za pozive, slanje tekstualnih poruka i mobilni internet više ne primjenjuju kada građani koriste svoj mobilni telefon u drugoj zemlji EU-a i EGP (Europskog gospodarskog prostora) – Islandu, Lihtenštajnu i Norveškoj. Od tog datuma građani mogu koristiti mobilne usluge po istoj cijeni koju bi platili da su kod kuće. Od 1. srpnja 2022. pak, u upotrebi je nova, poboljšana, uredba o roamingu te je “telefoniranje kao kod kuće” produženo do 2032.
Znanje o roaming pravilima
Nova pravila donijela su poboljšanja i transparentnost kada se radi o dodatnim uslugama, primjerice, pristupa hitnim uslugama, kao i uslugama koje se mogu dodatno naplaćivati. A tu je i pravilo da korisnicima trebaju biti omogućene jednake brzine i kvaliteta mreže, kao kod kuće, naravno, ako su dostupne.
Koliko građani Europske unije znaju o roaming pravilima, koriste li ih i kakvo je njihovo iskustvo mobiteliranja izvan granica vlastite države ispitao je Eurobarometer u velikoj anketi čiji su rezultati objavljeni početkom srpnja. Istraživanje Eurobarometra naručila je Europska komisija kako bi nekoliko godina nakon ukidanja naknada za roaming izmjerila percepciju građana EU-a o pravilima roaminga, kao i koliko građani EU-a koriste mobilni telefon tijekom putovanja.
U svakoj od 27 država članica EU-a, Ipsos European Public Affairs intervjuirao je reprezentativni uzorak stanovnika u dobi od 16 i više godina, koji su putovali u drugu zemlju u EU-u ili EGP-u u posljednje dvije godine i koji mogu zvati, slati poruke i/ili koristiti mobilni internet na svom mobilnom telefonu kada putuju u EU.
Većina ispitanika u ovoj anketi, pokazali su rezultati, svjesna je da mogu upućivati glasovne pozive (83%), slati tekstualne poruke (81%) i koristiti mobilni internet (82%) bez dodatnih troškova kada povremeno putuju u drugu državu EU/EGP-a. Kako se ističe u rezultatima istraživanja, “svijest ne varira puno kada se zasebno promatraju pojedine usluge (glasovni pozivi, tekstualne poruke i korištenje mobilnog interneta), no, svijest o tome da se sve tri usluge mogu koristiti bez nadoplate je nešto niža. Na razini EU taj udio iznosi 68% i varira od 84% u Slovačkoj do 43% u Mađarskoj. U Hrvatskoj to zna 68 posto ispitanika.
Otprilike sedam od deset ispitanika (69%) zna da je tvrdnja “ako kod kuće imate neograničene pozive ili SMS-ove, trebali biste dobiti neograničene pozive i SMS-ove u roamingu u EU, na Islandu, Lihtenštajnu ili Norveškoj” točna, dok oko jedan od pet ispitanika (19%) kaže da je ova izjava netočna, a 13% kaže da ne zna.
Većina ispitanika, njih 57% zna da je izjava “kada ste u roamingu u EU, Islandu, Lihtenštajnu ili Norveškoj, mobilni operateri mogu postaviti ograničenja na količinu mobilnih podataka koju možete koristiti po domaćoj tarifi” točna. Nasuprot tome, oko jedan od pet ispitanika (21%) kaže da je ova izjava netočna i dok je onih koji ne znaju 22%.
Velika većina ispitanika (84%) diljem EU-a smatra da ima koristi od roaminga bez doplata. Gotovo svi ispitanici u Češkoj (95%), Rumunjskoj (95%), Litvi (95%), Latviji (96%) i Italiji (98%) smatraju da imaju koristi od pravila “roam kao kod kuće”. U Hrvatskoj, 80% ispitanika zna da ima koristi od roaminga. Općenitije, u svim državama članicama EU ta brojka prelazi dvije trećine. Osam od deset ispitanika (80%) kaže da im roaming omogućuje korištenje mobilnog telefona na isti način i jednako često kao kod kuće.
Ispitanici koji su putovali zbog posla ili školovanja u drugu zemlju EU/EEA u posljednje dvije godine, upitani su omogućuje li im roaming da ostanu jednako povezani tijekom posla ili obrazovanja, te je većina (84%) potvrdno odgovorila. Na pitanje o količini mobilnih podataka tijekom posljednjeg putovanja, 37% ispitanika reklo je da su koristili manje mobilnih podataka nego inače u svojoj zemlji, dok ih je 4% odgovorilo da nisu koristili podatke.
Otprilike isti udio (38%) kazao je da su koristili otprilike istu količinu mobilnih podataka kao kad nisu putovali. Skoro svaki peti ispitanik (18%) kaže da je koristio više mobilnih podataka kad su posljednji put putovali, u usporedbi s uobičajenom potrošnjom u svojoj zemlji. U Hrvatskoj, pokazalo je istraživanje, 48% njih koristilo je jednaku količinu podataka dok je putovalo, a 36% je smanjilo upotrebu podataka, dok je 9% anketiranih koristilo veće količine podataka negoli kod kuće.
“Roaming like a home” omogućava građanima da na putovanjima telefoniraju kao kod kuće, što znači u skladu s domaćom tarifom, tako da oni koji nemaju neograničene pretplate mogu biti suočeni s dodatnom naknadom. Istraživanje pokazuje da je otprilike svaki peti ispitanik, njih 19%, pri posljednjem putovanju dosegao ograničenje podataka u roamingu. Manji udio (14%) navodi da im je i naplaćeno korištenje usluga roaminga.
Rezultati pojedinačnih zemalja pokazuju da, u Češkoj i Španjolskoj, otprilike jedan od deset ispitanika kaže da je dosegao ograničenje podataka u roamingu. Nasuprot tome, oko četiri od deset ispitanika kaže isto na Malti (41%) i Luksemburgu (42%). U Hrvatskoj taj posto iznosi 14%.
Najmanji udjeli ispitanika koji su izjavili da im je naplaćeno korištenje usluga roaminga je u Švedskoj (4%), Finskoj (7%), Italiji (8%), Češkoj (8%), Španjolskoj (8%) i Danskoj (9%), a najviše su na Malti (30%) i Luksemburgu (36%). U Hrvatskoj taj udjel iznosi 10%. To se djelomično može objasniti činjenicom da korisnici u roamingu mogu biti podložni dodatnim naknadama ako nastave koristiti usluge roaminga nakon što dosegnu ograničenje podataka.
Na pitanje jeste li tijekom cijelog boravka u inozemstvu isključili svoj mobitel ili isključili podatkovni roaming, potvrdno je odgovorilo 18 posto hrvatskih građana. Na taj se način od dodatnih troškova najviše štite Luksemburžani (44%) te Austrijanci i Nijemci (37% u obje zemlje), a najmanje Španjolci (10%) i Slovaci (8%).
Kakvo je iskustvo kvalitete
S obzirom na to da nova poboljšana regulativa nalaže da bi i u roamingu trebala biti omogućena ista kvaliteta mreže, ispitanicima je postavljeno pitanje o kvaliteti mobilnih usluga. Nešto više od četvrtine (27%) kaže da su zadnji put kada su putovali u drugu državu EU/EGP iskusili nižu brzinu interneta (npr. manju brzinu prilikom preuzimanja sadržaja) u usporedbi s brzinom mobilnog interneta u njihovoj zemlji.
Otprilike četvrtina ispitanika (26%) kaže da je njihov standard širokopojasne mreže (3G, 4G) bio niži u roamingu. Rezultati aktualnog istraživanja vrlo su slični onima zabilježenima u svibnju 2018. (Flash Eurobarometer 468), kada je 33% ispitanika odgovorilo da su u drugoj zemlji EU-a iskusili nižu brzinu interneta nego inače, a 28% isto je reklo o lošijem standardu širokopojasne mreže (3G, 4G).
Otprilike polovica ispitanika u Rumunjskoj (52%) i Bugarskoj (49%) kaže da su zadnji put kad su putovali u drugu zemlju EU/EEA iskusili manju brzinu interneta (npr. manju brzinu prilikom preuzimanja sadržaja) u usporedbi s mobilnim internetom brzine u njihovoj zemlji. U drugim zemljama taj udio varira između 14% u Luksemburgu i 44% na Malti. Hrvatski ispitanici, njih 20% osjetilo je razliku u kvaliteti i imalo lošije iskustvo na putovanjima, dok njih 64% nije zamijetilo razliku, te njih 16 posto ne zna.
Više od četiri od deset ispitanika u Luksemburgu (43%), Austriji (43%) i Rumunjskoj (44%) kaže da je njihov standard širokopojasne mreže (3G, 4G) bio niži u roamingu tijekom njihovog posljednjeg putovanja. U Hrvatskoj je taj postotak tek 18%.
Ovi se rezultati mogu objasniti činjenicom da se pokrivenost mobilnom mrežom razlikuje diljem EU-a. Dok neke zemlje mogu imati široku 5G pokrivenost, na primjer, druge zemlje mogu imati ograničenu 5G pokrivenost. Sve u svemu, istraživanje Flash Eurobarometer 521 koje je provedeno tijekom veljače i ožujka u EU, pokazalo je visoku svijest građana o dobrobitima roaminga u Europskoj uniji. Hrvatski građani, ne odskaču niti u jednom dijelu spram ostatka EU.