S jučerašnjim danom ukupni dug javnog zdravstva za lijekove na recept doseže 6,5 milijardi kuna, i samo od prosinca do kraja veljače narastao je za više od 900 milijuna kuna, a čak 20% bolnica od početka godine potpuno je prestalo s plaćanjem lijekova.
Na to su u srijedu upozorili predstavnici svih u lancu opskrbe lijekova okupljeni u Hrvatskoj udruzi poslodavaca, od proizvođača do ljekarnika.
“Naše se članice, i veledrogerije i ljekarne i proizvođači lijekova nalaze u vrlo ozbiljnoj poslovnoj situaciji jer mnoge uskoro neće moći servisirati obveze prema dobavljačima, a onda dolazi u pitanje i sustava opskrbe lijekovima“, upozorio je Mihael Furjan, predsjednik HUP-a i Uprave Plive.
Diana Percač, predsjednica HUP-ove Koordinacije veledrogerija podsjetila je da su veledrogerije morale pokrenuti zaštitne mehanizme, te sada gotovo dnevno jedna nova bolnica ulazi u poseban režim isporuke lijekova i medicinskih proizvoda.
“Trenutačno ih je 22 i očekuje se da će se od početka travnja ovaj model početi primjenjivati na većinu bolnica u RH. Drugim riječima, zdravstveni sustav zbog neplaćanja već funkcionira ograničeno te tražimo hitno podmirenje duga za već isporučene lijekove i medicinske proizvode.
U protivnom, veledrogerije će u idućim tjednima biti prisiljene pokrenuti tužbe i blokade, ako se uskoro ne nađe rješenje za stabilnost zdravstvenog sustava”, rekla je Percač.
Ante Mandić, predsjednik Udruge ljekarnika kaže da dug prema ljekarnama nikad nije tako brzo rastao, od 70-80 dana lani danas je na više od 160 dana.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu