Danas su se navike potrošača značajno promijenile, proizvodi su jednokratni, kratkog roka trajanja i vrlo brzo se sve odbacuje.
Iako se kvaliteta života poboljšala, sve to ujedno vodi činjenici da nikada nismo proizvodili više otpada. S obzirom na činjenicu da još uvijek zatrpavamo odbačeno, moramo napraviti odmak u razmišljanju o otpadu kao neželjenom teretu kojeg se želimo što prije riješiti, prema drugoj slici otpada kao vrijednoj sirovini. Potrebno je slijediti modele razvijenih zemalja gdje se otpad koristi kao sirovina i energent i s linearnog modela preći na cirkularni u kojem se proizvod koji više ne trebamo ili ne želimo ili njegovi dijelovi ponovno upotrebljava, reciklira ili na druge načine iskorištava.
Cirkularna ekonomija u gospodarenju otpadom znači prije svega primjenu reda prvenstva gospodarenja otpadom, koji kao prioritet predviđa sprječavanje nastanka otpada, potom pripremu za ponovnu uporabu, potom recikliranje, nakon toga druge postupke oporabe poput energetske, te tek u konačnici kao najmanje poželjan oblik odlaganje otpada. Što bi to moglo značiti u praksi? Sprječavanje nastanka otpada počinje kod osmišljavanja proizvoda i proizvodnje. Već kod dizajna proizvoda i odabira materijala o tome se treba voditi računa. Korištenjem manje materijala za proizvodnju, korištenje materijala bez opasnih komponenti, primjerice. Ponovna uporaba pojedinih proizvoda i materijala može biti ponovno korištenje namještaja, odjeće, mobitela ili kompjutora koji nam je dosadio a uz male ili nikakve popravke je zapravo ispravan.
Priprema za ponovnu uporabu uključuje pregled, čišćenje, popravak takvih predmeta, dok recikliranje podrazumijeva pretvaranje otpada u novu korisnu komponentu ili proizvod. Primjenom pet koraka reda prvenstva gospodarenja otpadom ne samo da smjenjujemo zagađenja i sprječavamo emisije stakleničkih plinova, već štedimo energiju, čuvamo resurse, otvaramo radna mjesta i potičemo razvoj zelenih tehnologija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu