Pet tisuća kuna za noćenje s pogledom na dubrovački Stradun

Autor: Eleonora Dukovac , 29. srpanj 2008. u 06:30

Noćenja s doručkom u dvokrevetnim sobama luksuznih hotela na Jadranu u prosjeku su 2 do 3 tisuće kuna

Iznos koji će prosječan Hrvat izdvojiti za čitavo ljetovanje, gosti dubljega džepa platiti će tek za noćenje s doručkom u nekom od najluksuznijih hotela na hrvatskom Jadranu. U Dubrovniku je najveća koncentracija luksuzne hotelske ponude koja obično nema problema s popunjenošću. Za boravak u hotelu Pucić Palace, unutar starih gradskih zidina, valja platiti ugođaj, dizajn i stil – noćenje s doručkom u standardnoj dvokrevetnoj sobi u visokoj sezoni stoji nešto više od 4 tisuće kuna, a ako gost želi još i pogled na Gundulićev trg i Knežev dvor, platit će sobu i blizu 5 tisuća kuna. Sanja Brigović, menadžerica prodaje u tom hotelu turskoga vlasnika Uzel turizam, objašnjava kako su im najbrojniji gosti Britanci i Amerikanci, te dodaje kako svaki gost dobiva dar od hotela – svilene marame i kravate Croata.

Najskuplja Villa Excelsior
U grupaciji Jadranski luksuzni hoteli ističu kako su omiljena utočišta i svjetski poznatim osobama. Cijene noćenja u njihovim najluksuznijim sobama i apartmanima ovise o vrsti smještja i dodatnim uslugama, pa se kreću od 3600 kuna pa sve do 72.200 kuna koliko će stajati jednodnevno iznajmljivanje Ville Excelsior sa svim dodatnim uslugama, uključujući najam luksuznog vozila i glisera. U hotelu Excelsior dvokrevetna soba na bazi noćenja s doručkom stoji 3,9 tisuća kuna, Bellevueu 3,6 tisuća kuna, a u Hotelu Dubrovnik Palace stoji blizu 2,8 tisuća kuna, s uključenim porezom i boravišnom pristojbom. Gostima je omogućen besplatni bežični internet, korištenje bazena, saune i fitnessa. Uz Britance i Amerikance, najviše im gostiju stiže iz Rusije, Francuske, Belgije, Španjolske i Irske. Noćenje i doručak u dvokrevetnoj sobi dubrovačkog Hilton Imperiala, plaća se u visokoj sezoni (od sredine srpnja do sredine kolovoza) oko 2,4 do 3,2 tisuće kuna, a glavna su im tržišta također britansko i američko. U Rixos Libertasu noćenje s doručkom u dvokrevetnoj sobi stoji više od 2,6 tisuća kuna, a prema riječima Maje Jukić, voditeljice marketinga, u cijenu je uključena uporaba bio, finske i aromatične saune, turske kupelji, snježne fontane, prostorije za relaksaciju, fitnessa, bazena… U hotelu Adriana Sunčanoga Hvara dvokrevetna soba na bazi noćenja s doručkom stoji od 2,6 do 3 tisuće kuna, a gost dobiva i 15 eura vrijednosti tretmana u spa zoni, dok su cijene u Amfori od 1588 do 2181 kunu po dvokrevetnoj sobi. U splitskom Le Meridien Lavu cijene se u ovom dijelu godine kreću oko 2093 kuna za dvokrevetnu sobu s doručkom, a gosti mogu koristiti i ostale hotelske usluge poput bazena. Cijene Istraturistova hotela Coral u Umagu, prvog u Istri s pet zvjezdica, kreću se od 828 do 1584 kuna za noćenje u dvokrevetnoj sobi s doručkom. Luksuzni zagrebački hoteli su u “niskoj sezoni”, u Esplanadi tako dvokrevetna soba stoji od tisuću do 1,3 tisuće kuna. Aktualne cijene zagrebačkoga Sheratona su blizu dvije tisuće kuna za deluxe sobu, a vikend cijena je blizu 974 kuna s uključenim doručkom.




Niže od konkurencije
Cijene općenito variraju ovisno o ponudi, dodatnim sadržajima i usluzi, pogledu na more, često se i dnevno mijenjaju i ovise o danu, datumu, popunjenosti, ali i činjenici je li riječ o gostu koji dolazi preko agencije ili ako gost s hotelijerom izravno dogovori popust. U najluksuznijem dijelu hotelske ponude u visokoj sezoni nije jednostavno naći slobodan krevet na kojem će prvenstveno uživati strani gosti, što u konačnici i govori u prilog nastojanjima da Hrvatska postane zemlja elitnoga turizma. Franco Palma, predsjednik Predsjedništva Hrvatske udruge hotelijera, ističe kako su u nas cijene hotela s četiri i pet zvjezdica još niže u odnosu na konkurentsko okružje, te da hotelijeri imaju prostora dizati cijene, posebno ako se nalaze u Dubrovniku ili Zagrebu, destinacijama koje omogućuju i kvalitetne sadržaje izvan hotela. Palma veli kako hoteli sa 4 zvjezdice imaju još mogućnost povećati cijene do 30% u odnosu na mediteransko okružje, te ističe kako 5 zvjezdica u Hrvatskoj nije isto kao i, primjerice, u Španjolskoj ili Grčkoj, te da cijene u tom kontekstu nisu za usporedbu. Hrvatska u luksuznom hotelijerstvu, slažu se mnogi stručnjaci, daje najbolji omjer vrijednosti za novac.

Komentari (1)
Pogledajte sve

a koliki će prihod pokazati na godišnjoj razini?
opet gubitak?

New Report

Close