Personaliziranom medicinom protiv bolnih leđa

Autor: Andreja Šantek , 07. svibanj 2013. u 21:59
Profesori i istraživači Dragan Primorac i Gordan Lauc

Laboratorij Genos i bolnica Sveta Katarina, kao dio međunarodnog tima istraživača, dobili bespovratno 17 mil. kuna.

Gordan Lauc, predsjednik Uprave tvrtke Genos iz Zagreba, i Dragan Primorac ispred Specijalne bolnice Sveta Katarina u Zaboku, dobili su bespovratno od Europske komisije 17 milijuna kuna za istraživački projekt liječenja lumbalnog bolnog sindroma personaliziranom medicinom.

Hrvatski znanstvenici dio su istraživačkog tima u kojem sudjeluju institucije iz sedam europskih zemalja i SAD-a vrijednog oko 50 milijuna kuna. "Riječ je o najvećem iznosu u područja zdravlja koji je Hrvatska ikada dobila. A s obzirom da obje institucije pripadaju u mala i srednja poduzeća, to je veliki uspjeh hrvatskog poduzetništva te ujedno i potvrda izvrsnosti privatnih istraživačkih institucija u Hrvatskoj", rekao je Ivica Mudrinić, predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca u čijim je prostorijama u utorak predstavljen projekt. Mudrinić je dodao da je spoj znanosti i gospodarstva najsnažniji motor razvoja inovacija, rasta konkurentnosti te generiranja održivog gospodarskog rasta i razvoja.

 

Primorac

Projekt je kao ideja stvoren u Hrvatskoj i koordiniran je iz Hrvatske, a ne bi bio moguć bez financijske potpore EU

"Projekt je kao ideja stvoren u Hrvatskoj i koordiniran je iz Hrvatske, a ne bi bio moguć bez financijske potpore EU", rekao je Primorac dodajući da će, ako postignu rezultate, samo na osnovi patenata i drugog vlasništva, odrediti smjerove razvoja medicine, barem što se tiče liječenja bolova u donjem dijelu leđa. Lumbalni bolni sindrom jedan je od glavnih zdravstvenih problema u svijetu, a troškovi vezani uz gubitke nastale zbog tog sindroma (uključujući troškove izostanka s posla i smanjene produktivnosti) prelaze 100 milijardi eura godišnje. Znanstveni podaci upozoravaju da će oko 80 posto populacije barem jednom u životu oboljeti od toga sindroma. Voditelj delegacije EU u Hrvatskoj Paul Vandoren naglasio je da je ovo velika potvrda hrvatskim znanstvenicima. "Ovim projektom hrvatski znanstvenici su pokazali da mogu biti konkurentni na svjetskom tržištu i ulaskom u EU Hrvatskoj se otvaraju goleme mogućnosti", rekao je Vandoren.

Komentirajte prvi

New Report

Close