Još je uvijek puno nepoznavanja i podcjenjivanja peleta kao energenta. Promocijom veće uporabe peleta u Hrvatskoj jedan je od glavnih ciljeva Udruge.
Koji su ciljevi posljednje inicijative Udruge proizvođača peleta?
Udruga prije svega djeluje na promociji domaće potrošnje i rastu hrvatskog tržišta, te na sirovinskim pitanjima. Vezano za postupak dobivanja višegodišnjih ugovora za drvnu sirovinu želimo skrenuti pažnju na potrebu uvažavanja specifičnih interesa proizvođača peleta, posebno zbog činjenice da proizvođači peleta djeluju na ruralnim područjima gdje su prerada drva i šumarstvo od posebnog gospodarskog i socijalnog značaja.
Koliko se drvnog peleta proizvede u Hrvatskoj i koliko je to složena proizvodnja?
Godišnja proizvodnja peleta iznosi oko 280.000 tona, a prosječno su za svaku proizvodnju peleta izvršena ulaganja u industrijski pogon u vrijednosti oko 5 mil. eura te je u prosjeku zaposleno 30 radnika, dok je za proces proizvodnje indirektno vezano do 70 ljudi. Udio domaće komponente u izgradnji i održavanju ovakvih postrojenja kreće se i do 70%. Upravljanje tako velikim ulaganjima, bez višegodišnjih ugovora za drvnu sirovinu, postaje nemoguće te svaka poduzetnička inicijativa u ovom sektoru postaje upitna.
Sirovina je očito ključ za cijeli drvoprerađivački sektor. Kakvi su odnosi sa Hrvatskim šumama, budući da su vam tijekom godine bili ukinuti godišnji ugovori?
Samu suradnju sa tvrtkom Hrvatske šume d.o.o. Udruga ocjenjuje zadovoljavajućom, s dobrim izgledima za daljnju suradnju na obje strane. Međutim potrebno je istaknuti problem koji je nastao ove godine prvenstveno zbog odluke Uprave društva Hrvatske šume d.o.o. o načinu raspodjele drvne sirovine, te zbog prodaje drvne sirovine "na panju" što je rezultiralo velikim izvozom drvne sirovine bez ikakvog nadzora. Licitacije nas iscrpljuju, financijski i operativno, no najnoviji poziv za sklapanje ugovora uvažava naše interese i nismo nezadovoljni najnovijim odlukama.
Koliko sirovine je uopće potrebno domaćim proizvođačima peleta?
Sirovina koju koriste proizvođači peleta je ogrjevno drvo i drvo za industrijsku preradu te ga godišnje na tržište tvrtka Hrvatske šume isporuči oko 2,5 mil. m?. Potrebe proizvođača peleta temeljem instaliranih kapaciteta iznose cca 400.000 m?.
Što se događa na svjetskom tržištu i kakvi su planovi za razvoj domaćeg?
Konjunktura peleta je na europskom tržištu vrlo dobra i moglo bi plasirati se još više peleta u inozemstvo gdje sada završi 92% proizvodnje. U suradnji sa njemačkom razvojnom bankom KfW i HBOR-om, Udruga je pokrenula kampanju za promociju peleta na domac?em tržištu te u tome očekujemo aktivnu podršku nadležnih institucija, resornih ministarstava i Hrvatskih šuma.
Kakva je moguća uloga države u poticanju rasta prodaje peleta kao ekološkog goriva?
Udruga je zainteresirana preuzeti vodeću ulogu oko predlaganja fiskalnih poticaja korištenja obnovljivih izvora energije, primjerice za veće korištenje peleta iz drva sukladno EU praksi. Naime, u mnogim ruralnim područjima objekti javne namjene, poput škola, vrtića, knjižnica, domova zdravlja itd. koriste stare energetske sustave na fosilna goriva, a poskupljenjem nafte troškovi grijanja su znatno povećani, što opterećuje proračune JLS. Tu država može odigrati ključnu ulogu favoriziranjem grijanja na obnovljive izvore.
Da li se dovoljno poznaju prednosti uporabe peleta?
Potrebno je energično naglasiti da pelet kao ekološki energent pozitivno utječe na hrvatsku bilancu CO, te time direktno utječe na provedbu Kyoto protokola, kojega je Hrvatska potpisnica. Nakon ulaska RH u EU, treba naglasiti da postoji niz elemenata regulatornog okvira o promociji iskorištavanja obnovljivih izvora energije. Možemo reći da Hrvatska preskromno koristi sve raspoložive potencijale.
Više na www.drvnipelet.hr
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu