Tijekom pandemije potrošači su se okrenuli visoko kvalitetnim domaćim proizvodima što je domaćim proizvođačima sira poput Agrolagune i obiteljske sirane Vedrine dalo vjetar u leđa.
˝U ovoj godini smo posebno zadovoljni s prodajom sira, kako na domaćem tako i na izvoznim tržištima na kojima smo prisutni (Njemačka, Austrija, Mađarska, Slovenija, Srbija i BiH). Za nas je jako važan nevidljivi izvoz, kroz turističku sezonu, jer smo zbog lokacije lako dostupni gostima iz cijele Istre.
O uspjehu turističke sezone za nas najbolje govori podatak da smo gotovo trećinu proizvodnje sira prodali tijekom ljetnih mjeseci i to uglavnom kroz mrežu naših delikatesnih trgovina Tri kantuna i HoReCa kanal.
Turisti koji svake godine posjećuju Istru predstavljaju bazu naših vjernih kupaca u specijaliziranim delikatesnim dućanima u kojima smo prisutni diljem Europe˝, ističu iz Agrolagune.
Poremećaji tržišta
Ipak, upozoravaju kako na njih baš kao i na ostale hrvatske proizvođače, utječu poremećaji na globalnom tržištu.
˝I dalje ćemo biti fokusirani na potrošače i visoku kvalitetu naših proizvoda, a sve eventualne korekcije cijena bit će uvjetovane isključivo rastom ulaznih troškova˝, poručuju iz Agrolagune. Lička sirana Vedrine dnevno prerađuje oko 500 litara mlijeka, a glavna tržišta su im Zadar i Zagreb.
Preradu su počeli neposredno prije početka pandemije, a činjenica da su tada kupci razvili svijest o zdravoj i domaćoj hrani pomogla im je u početnom razvoju prodaje.
Zadnje ulaganje bilo je u fermentacijsku komoru i komoru za hlađenje, a osim u specijaliziranim trgovinama u Zagrebu, Splitu, Dubrovniku i Šibeniku te na zagrebačkim tržnicama Kvatrić, Trešnjevka, Utrine i Jarun, Vedrine imaju vlastito prodajno mjesto u Zadru te uskoro otvaraju u Samoboru.
Sir rade isključivo od mlijeka iz vlastite proizvodnje te ističu kako u preradi mlijeka troškovi nisu toliko skočili, no problemi postoje u samoj proizvodnji mlijeka.
Skupa stočna hrana
˝Proizvodnja mlijeka je jako poskupila, osim energenata pogotovo stočna hrana, koja čini blizu 50 posto troškova proizvodnje mlijeka. Cijena kukuruza, kojeg mi najviše moramo kupovati jer u našem dijelu Like kukuruz ne uspijeva udvostručila se od ljeta 2020. do proljeća ove godine.
Na proljeće smo radili punim kapacitetom, bili rasprodani, a radili s gubicima, tako da smo krajem svibnja morali povećati cijene za 15 do 25 posto”, upozorava Dominik Zeko iz Vedrina-
Dodaje kako prema trenutnim otkupnim cijenama u EU pretpostavlja da će sirovina svim prerađivačima poskupiti u istoj mjeri i to 30-40 posto. “To bi se u istoj ili većoj mjeri trebalo izraziti na cijene mlječnih proizvoda za krajnjeg kupca˝, rekao je Zeko.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu