Prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti (NKD), broj zaposlenih u prerađivačkoj industriji je na mjesečnoj razini pao za 0,2 posto, a u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom također za 0,2 posto.
Istodobno je broj zaposlenih u rudarstvu i vađenju porastao za 0,2 posto.
U sklopu prerađivačke industrije najviše je pao broj zaposlenih u proizvodnji kože i srodnih proizvoda, za 2,1 posto te u proizvodnji metala, za 1,9 posto.
Istodobno je broj zaposlenih najviše porastao u proizvodnji pića, za 2,1 posto te u proizvodnji računala te elektroničkih i optičkih proizvoda, za 1,9 posto.
Na godišnjoj razini, u svibnju prema istom mjesecu lani, broj zaposlenih u rudarstvu i vađenju je pao za 1,7 posto, a u prerađivačkoj industriji i u u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom za jedan posto.
U sklopu prerađivačke industrije na godišnjoj je razini najviše pao broj zaposlenih u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 16,3 posto te u proizvodnji tekstila, za 13 posto.
Najveći rast broja zaposlenih na godišnjoj razini statistika registrira u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 17,7 posto te u proizvodnji duhanskih proizvoda, za 14 posto.
Broj zaposlenih u industriji u prvih pet mjeseca ove godine prema istom razdoblju 2022. pao je za 0,4 posto.
Ukupna proizvodnost rada u industriji od siječnja do svibnja 2023. u usporedbi s istim razdobljem 2022. manja je za 1,1 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu