Ovo su investicije u Hrvatsku na koje se Microsoft poziva

Autor: Bernard Ivezić , 07. studeni 2013. u 18:00
Zoran Milanović i Steve Ballmer (Photo: Patrik Macek/PIXSELL)

Vlada nam otvoreno napisala u što su je uvjeravali iz američke softverske tvrtke tijekom posjeta Milanović-Ballmer.

Za razliku od Microsofta, koji je u priopćenju sa susreta premijera Zorana Milanovića i svog direktora Stevea Ballmera u ponedjeljak objavio da je jedna od tema razgovora bila o "Microsoftovim ulaganjima u Hrvatskoj", iz Vlade smo dobili i pojašnjenje što to znači. Iz Vlade su objasnili da se razgovaralo o suradnji Vlade i Microsofta te o otvaranju Microsoftovog inovacijskog centra u Osijeku, kakvi već postoje u Splitu i Varaždinu.

U Vladi kažu da su od Microsofta dobili informacije da su do sada u Hrvatsku investirali više od 130 milijuna kuna kroz različite programe, projekte i inicijative. Dodaje se da kroz aktivnosti postojećih dvaju inovacijskih centara "Microsoft ulaže u razvoj malih i srednjih poduzeća te pomaže radu 245 start-up tvrtki, pruža se podrška nezavisnim proizvođačima softvera i razvija partnerski eko-sustav s više od 1100 poduzeća".

U Vladi navode da su ih iz Microsofta obavijestili da kroz inovacijske centre kompanija pokreće i posebne projekte koji potiču inovacije i ulaže se u obrazovni sustav kroz Student Partner Program i program Suradnici u učenju.
"Studenti se certificiraju trima aktivnima Microsoftovim IT akademijama te jednom aktivno MTA (Microsoft Technology Associate) akademijom. Software Startup akademija planira godišnje osposobiti 500 studenata kroz softversko i poslovno obrazovanje kako bi im pomogli pokrenuti vlastiti posao, a IT trening za razvoj e-vještina obuhvatit će više od 11.000 nezaposlenih", odgovaraju iz Vlade.

Navodi se da je Microsoft neprofitnim organizacijama, njih 179, koje rade u području obrazovanja i posebnih potreba donirao softver, a kroz BizSpark i DreamSpark programe besplatno se preuzimaju softveri za razvoj i edukaciju.

"Microsoft podupire razvoj domaćeg softverskog tržišta podržavajući partnerske tvrtke i neovisne proizvođače softvera. Tvrtkama je dosad osigurano besplatno korištenje softvera u vrijednosti od 8 milijuna kuna", zaključuju iz Vlade.

Podsjetimo, Poslovni dnevnik je na inicijativu ministra Željka Jovanovića dobio uvid u sporazum "Education Transformation Agreement" koji su Vlada i Microsoft potpisali u ponedjeljak, a koji je Microsoft pokušao proglasiti svojom intelektualnom imovinom kako ne bi bio objavljen. Inače, prije posjeta Zagrebu šef Microsofta Ballmer bio je u službenom posjetu Beogradu gdje je pohvalio rad tamošnje investicije Microsoft Devepoment Centra Serbia u kojem radi gotovo 150 programera koji razvojaju Microsoftov softver.

Premijer Srbije Ivica Dačić rekao je Ballmeru kako tamošnja Vlada smatra IT strateškom industrijom i lobirao za nastavak Microsoftovih proizvodnih investicija u Srbiju.

Komentirajte prvi

New Report

Close