Oporba je oštro protiv, dok gradonačelnik Tomislav Tomašević sa suradnicima traži način kako da nadomjesti ukidanje prireza.
Vladajući HDZ spreman je, kako se čini, u svom paketu zakona vezanom uz ukidanje prireza dozvoliti lokalnoj samoupravi da poveća ne samo stopu poreza na dohodak od plaće nego i stopu poreza na dohodak od imovine i kapitala.
Naime, Zagreb kao najveći grad ukidanjem prireza gubi oko 140 milijuna eura godišnje, a s novim porezima na dohodak i iznajmljivanje stanova tvrde da će kompenzirati tek oko 10 – 15 posto tog gubitka, piše Novi list.
No, ipak predlažu da se paušalni porez na kratkotrajno iznajmljivanje podigne čak peterostruko – s 40 eura godišnje po krevetu, na čak 200 eura. To je inače i maksimalan zakonski iznos za ovaj namet.
Dvostruka korist
Sve to diglo je na noge iznajmljivače u turizmu, a i zagrebačku oporbu, no u Možemo! ne misle odustati od tog nauma jer smatraju da se time postiže dvostruki benefit: prvo, to je ipak rast prihoda za zagrebački proračun, a drugo žele poticati dugotrajni najam stanova za razliku od ovog turističkog, kratkotrajnog.
Tomislav Tomašević objašnjava da se na taj način ne reguliraju samo cijene najma koje su otišle u nebo, pa obični zaposleni građani ili studenti teško više mogu izdržati pritisak najma stana, nego se reguliraju i cijene na tržišu nekretnina na duge staze.
On ističe da vlasnici koji stanove iznajmljuju dugoročno trenutno plaćaju pet puta viši porez nego vlasnici koji stanove iznajmljuju turistima.
Donose i odluku o najmu stanova koja na vrh liste prioriteta stavlja osobe u najtežim socijalnim i zdravstvenim prilikama, a zaključkom o cijeni najamnina motivira se one kojima su primanja narasla da prepuste stan potrebitijima.
Po novome prijedlogu, napokon će biti moguća prijava cimera na natječaje za dodjelu stanova, a sveukupno gledajući, cilj Grada je proširivati stambeni fond i kupnjom i gradnjom novih stambenih jedinica.
U pripremi su planovi za izgradnju 300 novih stanova, a u narednom periodu posvetit će se i stvaranju okvira za neprofitnu gradnju mehanizmima prava građenja, poticanjem dugoročnog i destimulacijom kratkoročnog najma te reaktiviranjem praznih stanova za dugoročni najam.
Tako je u pripremi odluka po kojoj će se mijenjati i model iznajmljivanja stanova u gradskom vlasništvu, gdje će socijalni cenzus postati ključan. Sadašnje stanje postalo je neodrživo, kaže Tomašević.
Pritom će se prvo ažurirati aktualni sastav korisnika tih stanova, a potom će se tih šest tisuća gradskih stanova dati u socijalni i priuštivi najam građanima.
Prema prijedlogu, gradski stanovi će za one s natprosječnim primanjima, postati višestruko skuplji nego sada.
Visina najamnine, za one s primanjima koja su veća od prosječnih, narast će na četvrtinu mjesečnih prihoda, čime se takve korisnike stanova želi potaknuti da se iz njih isele i gradske stanove ustupe drugima, otvoreno najavljuju iz vladajućeg Možemo!, piše Novi list.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu