‘Ovo je struja i za tvrtke, povrat uloženog za četiri i pol godine’

Autor: Branimir Bradarić/VL , 08. studeni 2014. u 14:34
Prezentacija je izazvala interes građana i poduzetnika iz regije/B. Bradarić/VL

Gradnja elektrane snage pet MW koja za proizvodnju električne energije koristi vodu stoji oko 16,5 milijuna eura.

Dosad se o tome samo pričalo, a mi smo to i napravili, istaknuo je u Vukovaru na predstavljanju kinetičke elektrane Dejan Stojsavljević iz tvrtke Rosh innovative Balkans, koja djeluje u sklopu švicarskoga holdinga Save the Planet.

Zainteresirani građani, ali i poduzetnici iz cijele regije, imali su priliku vidjeti demo elektranu švicarskog holdinga, za koju je istaknuto da predstavlja revoluciju u proizvodnji električne energije. "Nije riječ ni o vjetroelektrani, ni o solarnoj ili bilo kakvoj drugoj elektrani. Ovo je kategorija za sebe koja nudi jeftiniju zelenu električnu energiju. Nema ni najmanjeg ispuštanja CO2 ili sagorijevanja foslinih goriva. Može se postaviti u centru grada bez ikakvih problema. Usto, tvrtkama koje se odluče za gradnju ovakvoga postrojenja osigurava brz povrat uloženog novca i ekstra profit", rekao je Dejan Stojsavljević. 

Zelena tehnologija
Predsjednik Uprave Holdinga Christian Tietze istaknuo je kako se za proizvodnju električne energije u toj elektrani koristi voda i njezina kinetička energija. Demo Rosche kinetička elektrana, koja je postavljena u Vukovaru, sastojala se od jedne stubline visine oko dva metra. U njezinoj unutrašnjosti lančanikom su povezani rezervoari. U podnožju stubline je kompresor koji ih prazni od vode i puni ih zrakom te se oni kreću odozdo prema gore. Kada dođu na vrh, ponovno se pune vodom i tako stalno ukrug. Na vrhu je transformator koji proizvedenu energiju prosljeđuje u generator, gdje se proizvedena kinetička energija, nastala kretanjem rezervoara i punjenjem ili pražnjem vodom pretvara u električnu energiju.

Demo elektrana proizvodila je 340 W električne energije koja je pokretala kompresor i dvije žarulje. Tvrtka planira u prodaju ponuditi elektrane minimalnog kapaciteta pet MW koje proizvode, u najskupljoj opciji, kilovat sat električne energije po cijeni o tri eurocenta. U ponudi su i elektrane od 40 i 100 MW. "Za potrebe rada takve elektrane od  pet MW potreban je bazen dubine 25 metara ili pak objekt dovoljne visine. Deset je stublina u kojima se proizvodi energija, uz četiri rezervne, koje se mogu koristiti u slučaju kvara ili remonta. Za jednu takvu elektranu potreban je prostor od oko 500 kvadrata, a po principu ključ u ruke sagradi se za šest mjeseci. Za potrebe gradnje takve elektrane potrebno je osigurati oko 16,5 milijuna eura. Ako nije potpuno automatizirana, zapošljava sedam ljudi", objasnio je Stojsavljević. 

Pripremaju centralno 
Govoreći o prednostima rada takve vrste elektrane istaknuo je kako ona kapaciteta pet MW godišnje proizvede 43,2 milijuna kilovat sati. Operativna je 365 dana u godini i omogućuje povrat novca za četiri i pol godine. "U svijetu je već velik interes za nju, imali smo niz prezentacija u Europi. Svi koji su zainteresirani za suradnju mogu nam se javiti kako bi pogledali i elektranu postavljenu u Njemačkoj. Mogu tamo obaviti i sva potrebna mjerenja te upoznati se s principima rada", rekao je Tietz. Holding Save the Planet napravio je nekoliko patenata, a uskoro će u javnost izaći i novi koji će, rečeno je, napraviti revoluciju na tržištu. Tu ističu sustav centralnoga grijanja koji će omsigurati velike uštede.

Komentirajte prvi

New Report

Close