Tijekom prva tri mjeseca 2020. vrijednost hrvatskog izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iznosila je 564,3 milijuna eura, dok je vrijednost uvoza bila 861,7 milijuna eura, čime je ostvaren deficit od 297,3 milijuna eura. U odnosu na isto razdoblje prethodne godine izvoz je povećan 7,3%, a uvoz 9,1%, dok je deficit narastao 12,6 posto.
Pokrivenost uvoza izvozom poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iznosila je 65,5% i u odnosu na isto razdoblje prethodne godine manja je za 1,07 postotna boda.
Proteklih mjeseci razvila se snažna diskusija o tome da je Hrvatska ovisna o uvozu hrane i da je korona kriza podigla svijest o potrebi proizvodnje hrane za vlastite potrebe te osvijestila želju potrošača da više konzumiraju domaće proizvode, no, na žalost, to se u prvom tromjesečju ipak još nije dogodilo, a svi pokazatelji upućuju na još značajniji rast uvoza, zaključak je analize Smartera, zagrebačke konzultantske tvrtke specijalizirane za poljoprivredu i prehrambenu industriju.
Tijekom 2019. izvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda bio nam je na razini od 2,2 milijardi eura, dok je uvoz iznosio 3,5 milijardi eura, čime je ostvaren deficit od 1,3 milijarde eura. U odnosu na godinu ranije vrijednost izvoza povećana je za 6,1%. No, ono što je ozbiljan problem, ne samo ovog sektora nego i čitavog hrvatskog gospodarstva, je što su nam u izvozu najzastupljenije sirovine, a u uvozu proizvodi više dodane vrijednosti.
U razdoblju od siječnja do ožujka 2020. najznačajniji izvozni proizvodi bile su žitarice (64,6 milijuna eura), ribe i rakovi, mekušci i ostali vodeni beskralješnjaci (61,6 milijuna eura), razni prehrambeni proizvodi (55 milijuna eura), proizvodi od žitarica, brašna, škroba ili mlijeka, slastičarski proizvodi (42 milijuna eura), te kakao i kakao proizvodi (39,4 milijuna eura).
Zvjezdana Blažić, stručnjakinja Smartera upozorava da je Hrvatska sve snažnije ovisna o uvozu s tržišta EU, a sve manje izvozimo na tržišta zemalja Cefte koja su nam nekada bila najznačajnija izvozna tržišta, a koja sada pomalo gubimo.
“Zabrinjavajuće je da deficit bilance s EU zemljama enormno raste, a suficit s Cefta zemljama se smanjuje. Važno je napomenuti da u stare članice EU gotovo isključivo izvozimo sirovinu – kukuruz, soju i pšenicu, dok u Sloveniju i BiH prevladava izvoz proizvoda prehrambene industrije”, ističe Blažić.
Kao zanimljivost dodaje da se ove godine među prvih pet zemalja, s kojima smo imali suficit, pojavila Rusija, dok je sa Srbijom suficit smanjen. Najznačajnije inotržište nam je Italija s izvozom od 81,6 milijuna eura, a najviše smo im izvozili kukuruz, cigarete, ribu te soju. Izvoz u Sloveniju nam je bio vrijedan 76,9 milijuna eura, a u BiH 65,8 milijuna. Iza njih dolaze Njemačka te Austrija.
Robna razmjena nam pokazuje izrazito lošu sliku konkurentnosti poljoprivrednih proizvoda i zabrinjavajuću strukturu proizvodnje koja je usitnjena i neproduktivna. U Smarteru zaključuju da su naši proizvođači skloni jako niskim rizicima i malim ulaganjima u poljoprivredu i farmeri radije uzimaju poticaje te jeftino prodaju svoje žitarice.
Za voćarsku i povrtlarsku proizvodnju nemamo osigurano neophodno navodnjavanje, nemamo tehnologije zaštite od tuče, mraza i suše. Kod proizvoda stočarstva imamo nisku produktivnost te je uvezno meso puno jeftinije. Osim navedenog tu je i politika trgovačkih lanaca koji često uvoze proizvode iz svojih matičnih zemalja, a često raspolažu i svojim privatnim robnim markama.
Dalibor Kezele, predsjednik HUP Udruge prehrambene i poljoprivredne industrije, ujedno i menadžer Podravke zadužen za poljoprivredu, ističe da u odnosu na Sloveniju, Češku i Slovačku imamo veće komparativne prednosti u proizvodnji hrane, osobito nekih poljoprivrednih kultura i za neke načine proizvodnje, ali naša samodostatnost u proizvodnji većeg dijela kategorija prehrane je na nižem nivou i postali smo značajan uvoznik hrane.
“Izvoznici smo žitarica, a po pitanju voća jedino mandarina i jabuka imamo dovoljno za naše potrebe. Generalno, nedovoljno proizvodimo mesa što znači da kukuruz i pšenicu ne “transformiramo“ u proizvode dodatne vrijednosti nego stvaramo i izvozimo viškove sirovina”, kaže Kezele.
Rješenje vidi u većem stupnju organiziranosti tržišta i jačem povezivanju svih subjekata od proizvodnje primarnih sirovina i prehrambene industrije do trgovačkih lanaca i veleprodaja. Iz mliječne industrije Dukat nam kažu da plasman i uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda iz EU i non-EU zemalja, nerijetko po dampinškim cijenama, predstavlja iznimno velik problem domaćeg mljekarskog sektora.
”Ovo je posebno izraženo tijekom pandemije Covida-19, kada veliki EU proizvođači mlijeka poput primjerice Njemačke, svoje viškove u vidu trajnih proizvoda nastoje prodati po izrazito niskim cijenama u zemljama koje nisu pronašle način kako zaštiti vlastitu primarnu proizvodnju i preradu mlijeka, poput Hrvatske koja je u prva tri mjeseca uvezla 15% više mlijeka i mliječnih proizvoda nego lani”, kažu u Dukatu. Slično nam odgovaraju i iz varaždinske Vindije.
“Na domaće tržište se kontinuirano plasiraju viškovi iz EU koji našim proizvodima konkuriraju cijenom, ali nipošto i kvalitetom. Potrebno je različitim mehanizmima jačati konkurentnost poljoprivredne i prehrambene proizvodnje te povećavati produktivnost kroz ulaganja u znanje i tehnologiju. Jedino tako možemo osigurati i veću samodostatnost u proizvodnji i konkurentnije cijene za domaću kvalitetu, koju kupci preferiraju u odnosu na uvoznu hranu”, kažu nam u Vindiji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Samo vi mantrajte socijalističke pojmove, kao što je “proizvodnja za vlastite potrebe”. Kad će se konačno prebaciti šalter na poziciju, proizvoditi za tržiše? Osim toga i slijepcu je jasno, da smo kriminalno neefikasni. Naime, efikasnost nam je samo na 20% seljaka u zapadnoj Europi. Država i dalje pumpa novac kroz subvencije, poticaje i skrivene potpore u poljoprivredu a proizvodnja je u zadnjih desetak godina pala s 22 milrd. kn na samo 17 milrd. kn. Ajmo još jedanput o vlastitim potrebama i nelojanoj konkurenciji, kao da negdje u svijetu postoji lojalna konkurencija.
Uključite se u raspravu