Ukupan saldo broja putnika na hrvatskim aerodromima u prvoj polovici godine više je nego zadovoljavajući. Od siječnja do kraja lipnja ove godine zabilježeno je 1,9 milijuna putnika što je 11,9 posto više nego u istom razdoblju prošle godine, stoji u statistici Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka. Poboljšanju su pridonijeli i zimski mjeseci budući da je u prvom kvartalu bilo 211 tisuća putnika, odnosno 21,6 posto više nego 2006. godine.
Prednjači Pleso
Po broju putnika i dalje prednjači zagrebačka zračna luka kroz koju je prošlo 894 tisuće putnika što je više nego respektabilnih 16 posto više u odnosu period od siječnja do kraja lipnja 2006. godinu. Premda je ove godine imao pad od 0,8 posto po broju putnika na drugom mjestu još uvijek je Zračna luka Dubrovnik s 412 tisuća, dok je splitski aerodrom s rastom od 6,6 posto i 406 tisuća putnika na trećem mjestu. Najveći rast među zračnim lukama s više od 100 tisuća putnika imao je pulski aerodrom s 120 tisuća što je čak 56,5 posto više nego lani. Na petom je mjestu Zračna luka Rijeka s 54 tisuće putnika i porastom od 0,27, a slijede zadarski aerodrom 38 tisuća i rastom od 107 posto, dok je osječka zračna luka u prvih šest mjeseci imala tek 923 putnika ili 10 posto manje, a mali aerodrom na Braču zabilježio je 5259 te zračno pristanište u Malom Lošinju 3308 putnika. Rezultati što se tiče prijevoza robe također su pozitivni iako još vrlo daleko od onih koji se mogu smatrati relevantnim. Preko domaćih aerodroma prevezeno je 5,9 tisuća tona ili 5,2 posto više nego godinu prije. Količinski se na prvom mjestu nalazi Pleso s 4,6 tisuća (7,9 posto više), slijedi Resnik s 648 tona (6,1 posto manje) i Dubrovnik s 358 tona (8 posto više). Zagrebačka zračna luka ove bi godine mogla premašiti brojku od dva milijuna putnika čime bi ostvarila uvjete za promjenu načina poslovanja, odnosno prebacivanja dijela poslova na koncesionare. Rezultat je pomalo iznenadio i direktora Boška Matkovića koji je očekivao da će rast broja putnika nakon prvog kvartala biti manji. Pokazalo se, međutim, da su i ostali mjeseci u prvoj polovici godine bili zadovoljavajući pa je u lipnju kroz Pleso prošlo 187 tisuća putnika ili 9,4 posto više. S obzirom na rezultate neke zračne luke poput splitske i riječke očekuju da će premašiti dosadašnje rekorde po broju putnika iz predratnih godina. Zračna luka Split nekoliko godina zaredom ruši rekorde zbog pune popunjenosti subotom, dok su ove sezone uspješno dio putnika prebacili i na ostale dane. Ljetni mjeseci su ključni za ovaj aerodorom što se vidi i iz podatka da je od 406 tisuća u prvih šest mjeseci čak 168 tisuća kroz zračnu luku prošlo u lipnju. Pola letova odnosi se na čarter linije, a pola na redovne s tim da udjel od 15 posto imaju niskotarifne kompanije čiji je dolazak na domaće aerodrome zaslužan za ovakve rezultate. Očekuje se da će rezultati iz srpnja pokazati rekodrnih 200 tisuća čime se ispunjava plan direktora Lukše Novaka nakon prvog tromjesečja kada je najavio da će 1,17 milijuna putnika splitski aerodrom premašiti dotad najveću 1987. godinu s 1,12 milijuna putnika.
Pad u Dubrovniku
S druge strane, Zračna luka Dubrovnik ne uspijeva postići tako dobre rezultate. U drugom kvartalu ove godine na Čilipima je svaki mjesec bilo manje putnika nego prošle godine što se pripisuje manjem broju gostiju na dubrovačkom primorju kao i promjeni strukture gostiju. Nije ispunjen niti plan za ovu godinu kojim je bilo predviđeno 140 tisuća u lipnju, a bilo ih je 152 tisuće. Prije svega zahvaljujući low-cost kompaniji Ryanair u Puli i Zadru imaju veliki porast broja putnika. Prema podacima zadarskog aerodroma subota, 14. srpanja, bila je rekordna s 2200 putnika. U Puli se nadaju da će ove godine doseći 400 tisuća, a u Zadru 110 tisuća.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu