– Država mi duguje 55 posto poticaja. Zadnju kunu nekako ćemo izvući za gorivo kako bismo obavili sjetvu, ali za sve ostale tekuće troškove nećemo imati. A tu je još i problem legalizacije za koje jedno srednje seljačko gospodarstvo treba izdvojiti od 5000 do 7000 eura. To je linč nad hrvatskim selom – ističe Ivica Ribičić iz Grabarja, jedan od sudionika današnjeg sastanka predstavnika seljačkih udruga iz šest županija u Požegi. S obzirom na to da je seljacima voda već odavno prešla preko grla, još jednom su poslali poruku nadležnom ministarstvu da učini nešto za spas seljaka.
– Tražimo da se iz legalizacije objekata izbace projektanti i geodeti te izbrišu dosadašnje kazne i da se legalnim prizna sve što je sagrađeno do 1990. godine. Isto tako tražimo da se isplate zaostali poticaji iz prošle i pretprošle godine kao i za ovu godinu. Ako do 15. travnja ne dobijemo poticaje, tada ćemo ponovno sjesti za stol i dogovoriti se što ćemo poduzeti, a vjerojatno će to biti prosvjedi – poručio je Dragutin Dukić, domaćin današnjeg sastanka u Požegi.
Seljaci su na sastanku u Požegi još jednom zatražili da se nešto učini za proizvođače mlijeka jer prerađivači ne prihvaćaju ni jednu njihovu sugestiju oko mliječnog paketa.
– Iz svega je jasno da Vlada i ministarstvo stoje na strani krupnog kapitala kojim žele uništiti stočare. Ono što nije uništila prijašnja vlada, ova to očito želi i nas će "dokusuriti" – poručio je Dukić. Seljaci nisu potpuno zadovoljni ni novim pravilnikom o zemlji te traže da se uvaže i njihove primjedbe.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu