Nedavni skandali oko uvoza kineskih igračaka u Sjedinjene Države mogli bi zadati ozbiljne udarce američkom tržištu igračaka koje se priprema za nadolazeću sezonu božićnih praznika. U međuvremenu, Kina se obrušila na “neodgovorne” kritike njenih proizvoda i ponovila kako se obvezala na poboljšanje njihove kvalitete. Nakon što je najveći američki proizvođač igračaka Mattel ovog tjedna s tržišta povukao 18,2 milijuna igračaka koje sadrže magnete koje bi djeca lako mogla progutati te 436.000 dječjih automobila obojanih bojom koja sadrži olovo, uz prošlotjedno povlačenje 1,5 milijuna igračaka koje je poduzela Mattelova divizija Fisher Price, također zbog opasnosti od otrovne boje, na udaru bi se mogla naći ne samo kineska već i američka industrija igračaka. Naime, analitičari se brinu hoće li proizvođači igračaka moći povratiti povjerenje roditelja i državnih dužnosnika te ih uvjeriti da su ostale pošiljke odgovarajuće kvalitete. “Za svako dodatno povlačenje igračaka i za svaku priču u medijima o štetnim proizvodima rizik od udara na prodaju tijekom praznika raste”, izjavio je Erik Kolb, analitičar industrije igračaka za Standard & Poor’s Equity Research dodavši da nema sumnje kako je sve ovo rizik za cijelu industriju.
Većina lutaka, elektroničkih igračaka i akcijskih lutaka, poput Batmana, popularnih među djecom uvoze se iz Kine, no nakon nedavnih skandala s proizvodima iz te zemlje, koji nisu vezani isključivo iz igračke, pritisak na uvođenje oštrijih uvoznih kriterija svakodnevno se povećava. Američki tržišni regulatori razmišljaju o zatraživanju provođenja strožih testova u Kini ili pregledavanju igračaka kada uđu u američke luke. Sva ova izvanredna testiranja zabrinula su neke proizvođače igračaka da njihovi proizvodi neće na vrijeme stići na prodajna mjesta, što bi im uvelike moglo smanjiti godišnje profite. “To bi mogla biti katastrofa”, kaže Jeff Holtzman, predsjednik kompanije Goldberger koja trgovinama prodaje kineske igračke. “Sve je već isplanirano i vremenski je vrlo osjetljivo”, navodi Holtzman dodavši kako su milijuni dolara u pitanju. Inače, uz Mattel, i drugi po veličini američki proizvođač igračaka Hasbro prekjučer je rekao da je intenzivirao pregledavanje svojih igračaka, na što se odlučio nakon Mattelove odluke o povlačenju kineskih igračaka. Američki političari pozvali su na uvođenje strožih kontrolnih mjera na uvoz igračaka. Senator Barack Obama, jedan od kandidata za dobivanje demokratske predsjedničke kandidature, poslao je američkom predsjedniku Georgeu Bushu i američkom trgovinskom predstavniku pisma u kojima je izrazio svoju zabrinutost glede ovog pitanja, dok je demokratki senator Cherles Schumer rekao da postoji potreba za ograničenjem uvoza i uvođenje federalne inspekcije kineskih tvornica koje proizvode robu namijenjenu izvozu u SAD. Najdalje je otišao demokratski senator Christoper Dodd koji je Busha pozvao da odmah zamrzne sav uvoz iz Kine. Kako bi se obranila od kritika upućenih njenim proizvodima, Kina je najavila oštre kontrole i kazne za prekršitelje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu