Vodopravna inspekcija nakon nešto više od dva tjedna utvrdila je što se točno dogodilo kad su se početkom mjeseca stanovnici zagrebačkog kvarta Srebrnjak žalili na nesnosan smrad.
Iz Državnog inspektorata stiže potvrda kako je analizom otpadnih voda iz sustava javne odvodnje utvrđeno onečišćenje organskim otapalima te kako je protiv odgovorne pravne osobe pokrenut prekršajni postupak. A, prema njima, odgovoran je Institut Ruđer Bošković, prenosi Dnevnik Nove TV.
“Za sada nije jednoznačno utvrđeno kako je došlo do točkastog onečišćenja na oknu Zeleni dol koji se nalazi u nepristupačnom dijelu Instituta, u zoni građevinskih radova te na javnoj odvodnji na koju su spojeni i vanjski korisnici, a u čijoj se neposrednoj blizini također odvijaju građevinski radovi. Točkasto onečišćenje je u najkraćem mogućem roku sanirano ispiranjem kanalizacijskog sustava te ne postoji opasnost za ljude i okoliš”, priopćili su iz Instituta Ruđer Bošković pa dodali:
“Analizom uzoraka pronađena je smjesa kemikalija koje se ne mogu pojedinačno nabaviti u maloprodaji, ali se uobičajeno nalaze u naftnim derivatima kao što su dizelsko gorivo, benzin i razrjeđivač. IRB kao najveća znanstvenoistraživačka institucija u RH zaista u istraživačke svrhe koristi niz kemikalija, ali jasno definiranog sastava i visoke čistoće, te se one redovito i organizirano zbrinjavaju u skladu sa Zakonom o održivom gospodarenju otpadom, putem ovlaštene pravne osobe.”
Neki građani najavaljuju i tužbe.
“Pripremaju građani pravne korake kako bi zaštitili sebe i svoju sigurnost. Ne osjećaju se mirno u posljednje vrijeme, stalno moraju vjetriti kuću, ostavljati otvorene sve šahtove jer ne znaju kad će se ponoviti incident koji se evo sad ponovio više puta ovih mjeseci”, rekao je Josip Pavlović iz udruge Ekologija grada.
IRB: Okolnosti i odgovornost za onečišćenje tek treba utvrditi
Okolnosti i odgovornost za onečišćenje i smrad na koji su se početkom mjeseca žalili stanovnici zagrebačkog naselja Srebrnjak tek se trebaju utvrditi, poručili su u utorak navečer s IRB-a.
IRB-a se time referirao na današnje medijske objave kako je Vodopravna inspekcija utvrdila što se dogodilo kada su se početkom veljači stanovnici žalili na nesnosan smrad te kako je Državni inspektorat analizom otpadnih voda iz sustava javne odvodnje utvrdio onečišćenje organskim otapalima, a protiv IRB-a je pokrenut prekršajni postupak.
“U Zapisniku Vodopravne inspekcije od 16. veljače 2024. o provedenom nadzoru utvrđeno je onečišćenje na sustavu odvodnje Zeleni dol, ali nije utvrđeno kako je došlo do onečišćenja“, navodi se u priopćenju IRB-a.
Konkretno, Inspekcija je prilikom nadzora izdvojila uzorke otpadnih voda koje su poslani na analizu u Nastavni zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar. Analizom uzoraka pronađena je smjesa kemikalija koje se uobičajeno nalaze u naftnim derivatima kao što su dizelsko gorivo, benzin i razrjeđivač. Također, analizom uzoraka izuzetih s okana koji se nalaze na lokaciji Instituta, nisu utvrđene povišene vrijednosti benzena kao što se pogrešno sugerira u nekim medijima, ističe IRB.
Štoviše, kažu, na lokaciji IRB-a utvrđene su koncentracije benzena koje su višestruko ispod graničnih vrijednosti.
Naravno da IRB u istraživačke svrhe koristi različite kemikalija, ali one se redovito i organizirano zbrinjavaju u skladu sa Zakonom o održivom gospodarenju otpadom, putem ovlaštene pravne osobe.
„Slijedom toga te dosadašnjih rezultata analize iz Zapisnika inspekcije s kojima raspolažemo, jasno je da se sve okolnosti ovoga slučaja i odgovornosti tek trebaju utvrditi”, zaključuje su u priopćenju IRB-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu