‘Otključava’ potencijal gradova i općina da provedu klimatske i energetske ciljeve

Autor: Suzana Varošanec , 18. svibanj 2021. u 22:00
Krajnji je cilj EUCF-a mreža projekata održivih energetskih ulaganja/SHUTTERSTOCK

Inicijativa se financira iz EU programa Obzor2020, a rok za prijavu projekata je 31. 5. Cilj je udruživanje manjih u veće investicijske portfelje.

European City Facility inicijativa (EUCF) širi svoje aktivnosti: otvorila je drugi poziv gradovima i općinama svih veličina iz ukupno 31 zemlje, a koji imaju plan energetski održivog razvitka i prilagodbe klimatskim promjenama.

Ovoga puta, uz 27 država članica EU i Ujedinjeno Kraljevstvo, pravo na prijavu imaju i države EGP-a i EFTA-e – Island, Lihtenštajn i Norveška. No za prijave vrijeme ‘curi’, jer svi mogu najkasnije do 31. svibnja aplicirati i ostvariti tehničku pomoć iz još više raspoloživih sredstava – fiksnu potporu od 60.000 eura.

Tijekom prvog poziva lani su zaprimili 250 prijava, te je uspješno apliciralo čak 29 podnositelja zahtjeva iz 14 zemalja, uključujući iz Hrvatske prijave Velike Gorice, Rijeke i Karlovca.

Iza navedenih poziva stoji europska agenda u kojoj se lokalne vlasti smatraju pokretačima europske održive energetske tranzicije.

S golemim potencijalom za programe ulaganja u održivu energiju, ‘lokalci’ imaju jednu od ključnih uloga – kroz udruživanje manjih projekata u veće investicijske portfelje, u mobilizaciji značajnih financijskih injekcija za energetsku tranziciju.

Što se sve financira

Uspostavljena u okviru Okvirnog programa Obzor 2020 za istraživanje i inovacije EU, EUCF inicijativa ‘otključava’ lokalni potencijal upravo s navedenom potporom. Tako se gradovima i općinama omogućuje da razviju relevantne investicijske koncepte povezane s provedbom akcija utvrđenih u njihovim klimatskim i energetskim akcijskim planovima.

250

prijava iz 14 zemalja stiglo na lanjski poziv, prihvaćeno ih je 29, tri iz RH

Novčana potpora za razvoj investicijskih koncepata smatra se kao početni korak ka svakom poslovnom i financijskom planu, dok je krajnji cilj mreža projekata održivih energetskih ulaganja kroz lokalne vlasti u Europi.

Fiksnom potporom EUCF će tako financirati sve interne i eksterne aktivnosti i usluge gradova i općina koje su potrebne za razvoj investicijskog koncepta – dokumenta koji investitorima i financijskim institucijama pruža potrebne informacije za procjenu investicijskog projekta.

Financira se niz aktivnosti, primjerice studije izvedivosti, analize tržišta, analize dionika, pravne, ekonomske i financijske analize, analize rizika i slične koje su potrebne za razvoj investicijskih koncepata. Te aktivnosti može obavljati interno osoblje ili podugovoreni vanjski stručnjaci.

Iako se EUCF poticajima ne mogu izravno financirati stvarna ulaganja, mogu se podmirivati troškovi mobilizacije sredstava i troškovi usluga za razvoj investicijskog koncepta. Podnositelji prijave koju su uspješno aplicirali bit će objavljeni u kolovozu 2021., a prijave će se ocjenjivati prema skupu kriterija.

Akcijski plan

Važno je, što dodatno napominju, da se gradovi i općine registriraju i započnu postupak prijave čak i u slučaju kad ga ne mogu dovršiti, jer će tako dobiti povratnu informaciju od ustanove koja će podnositelju zahtjeva pomoći s prijavom u sljedećem pozivu.

Podnositelji zahtjeva trebaju dokazati postojanje politički odobrenog akcijskog plana energetski održivog razvitka i prilagodbe klimatskim promjenama.

To uključuje SEAP (Akcijski plan energetski održivog razvitka) i SECAP (Akcijski plan energetski održivog razvitka i prilagodbe klimatskim promjenama), razvijene u okviru Sporazuma gradonačelnika za klimu i energiju ili slične planove iz područja energetski održivog razvoja i klimatskim promjena barem za 2020. godinu.

Komentirajte prvi

New Report

Close